Plicních problémů pacientů po covidu-19 bude podle lékařů po variantě omikron méně

Plicních problémů pacientů po covidu-19 bude podle lékařů po variantě omikron méně než dříve. Jako postcovidový syndrom označují potíže, které přetrvávají zhruba dva až tři měsíce po nákaze, například dušnost, kašel, ale také bolest hlavy, sníženou výkonnost nebo trvající únavu.

Covid-19, ilustrační foto

Dosud se s nimi potýkalo zhruba 15 procent pacientů. V dnešní tiskové zprávě o tom informovala Česká pneumologická a ftizeologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

"S postcovidovým syndromem k nám přicházejí pacienti přibližně tři měsíce po prodělání nemoci covid-19. Nyní tedy ještě stále léčíme ty, kteří prodělali variantu delta. První pacienty po omikronu očekáváme na přelomu března a dubna," uvedl přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Milan Sova.

Většina příznaků po nákaze odezní za několik dní až týdnů. U delty a starších variant covidu přetrvávaly u zhruba 15 procent. "Stále k nám přichází velké množství lidí s rozsáhlými změnami na plicích," uvedl pneumolog z Fakultní nemocnice Olomouc Samuel Genzor. S covidem podle něj také souvisí častější plicní embolie. "S covidem je například spojován častější výskyt plicní embolie. Pacienta, kterého bolí na hrudi a je dušný, by proto měl vždy vyšetřit lékař," dodal.

Pacienty, kteří byli s covidem-19 hospitalizovaní, by měl plicní lékař vyšetřit asi za šest až 12 týdnů od diagnózy. Pokud ho ale trápí bolest na hrudi, déle trvající teploty nebo vykašlává krev, měl by se na lékaře obrátit okamžitě.

"Typický postcovidový pacient je starší člověk po těžkém průběhu nemoci, který byl v nemocnici na ventilaci," dodal Sova. Zdravotníci v brněnské fakultní nemocnici podle něj vyšetřili asi 3000 pacientů, závažné změny na plicích objevili u 2,5 procenta z nich.

U omikronu lékaři očekávají, že vzhledem k mírnějším projevům nákazy bude i méně pacientů s postcovidovým syndromem. Virus v této variantě častěji postihuje horní cesty dýchací než plíce, podle odborníků také před postcovidovým syndromem zčásti chrání očkování.

"Zatím je těžké odhadnout, jak velká část těch, kteří prodělali omikron, bude mít potíže," uvedl Genzor. Podle něj se dá předpokládat, že velká část pacientů bude mít takové potíže, které nepůjde snadno změřit nebo zobrazit vyšetřovacími metodami. "Symptomy v těchto případech obvykle po 12 a více týdnech odezní samy nebo jim k tomu dopomůže rehabilitace plic," uvedl.

Výzkumu post-covidových následků na pacientech se věnuje v současné době řada pracovišť. Například platforma Medevio spustila dotazník, ve kterém lidé mohou své příznaky i dlouhodobé následky nahlásit.

"K nejčastějším projevům patří chronická únava, kašel, bolesti hlavy, bolesti svalů, ztráta čichu a chuti, bolesti v krku, dušnost, nevolnosti a zvracení, průjmy a bolesti břicha," uvedl vedoucí Centra postcovidové péče Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Mohou se ale také objevovat problémy se srdcem nebo neurologické, někteří lidé mají poruchy spánku, úzkosti nebo deprese.

Zahraniční studie ukazují, že postcovidový syndrom postihuje deset až 20 procent nakažených. V české populaci, která se nakazila do začátku letošního roku, by se mohlo jednat o téměř 350.000 lidí.

Stovkám tisíc řidičských průkazů končí platnost, upozornilo ministerstvo

08.06.2023 18:01 Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek…

Sněmovna řeší důchody, schůze se může táhnout i přes noc

08.06.2023 13:30 Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zahájila schůzi, na které se zákonodárci budou zabývat novelou…

Hejtman Vondrák končí v čele Moravskoslezského kraje

08.06.2023 10:35 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou…

Česká vláda poskytne Ukrajině pomoc kvůli zničení Kachovské přehrady

07.06.2023 21:10 Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu uskutečnila druhé ze série výjezdních zasedaní, jednala ve…

Česká televize bude mít nového generálního ředitele, uspěl Souček

07.06.2023 17:39 Česká televize bude mít od října nového generálního ředitele. Radní ve středu zvolili nynějšího…

Velký výpadek elektřiny na Karlovarsku, problémy hlásil například Sokolov

06.06.2023 10:35 Aktualizováno Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla…

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Související:

Nejnovější