Chorvatsko povolilo, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat rok od závěrečné dávky. Na twitteru to dnes uvedl ministr zahraniční Jakub Kulhánek (ČSSD). Dosud byla platnost vakcíny 270 dní. Chorvatsko je v létě nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů. Letos jich tam zamířilo přes 750.000, což je téměř tolik jako před vypuknutím pandemie koronaviru.
Na takzvané mapě cestovatele patří Chorvatsko do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy. Seznam české ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Spolu s Chorvatskem budou od pondělí v červené kategorii také Bulharsko, Belgie, Irsko, Kypr, Norsko, Lotyšsko, Lucembursko, Slovensko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Řecko a Švýcarsko.
Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář. Ukončené očkování má v Česku necelých šest milionů lidí.
V Chorvatsku za uplynulý den přibylo 1061 případů nákazy koronavirem a osm úmrtí spojených s covidem-19. Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují. Takzvaných aktivních případů je v zemi zhruba se čtyřmi miliony obyvatel 7100, na 738 lidí je s covidem-19 v nemocnici. Plně očkována je zhruba polovina dospělého obyvatelstva.
Důchody se po pravidelné valorizaci vyplácejí od ledna v nové výši, ale někteří lidé se mohli obávat, že jim peníze přestanou chodit kvůli nedávné fúzi dvou bank. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ale všechny takové osoby uklidnila.
Ve více než 50 městech napříč Slovenskem a také v zahraničí se v pátek vpodvečer konala protestní shromáždění pod heslem Slovensko je Evropa. Demonstranti se vymezili proti politice premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho vlády. Premiér dal v průběhu dne najevo, že motivaci protestujících nerozumí.
Exprezident Miloš Zeman dostal sám sebe do problematické situace ve věci omluvy bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Jak zjistil web Seznam Zprávy, Zeman mu během patnáctidenní lhůty nezaplatil 50 tisíc korun, jak mu to nařídil soud. Bývalá hlava státu ale v průběhu pátečního dne informovala, že částku uhradila.
Příběh známého boháče Leona Tsoukernika má snad definitivně šťastný konec. Muž s vazbami na slavné osobnosti byl po třítýdenní hospitalizaci propuštěn z nemocnice. Vrásky mu přidělává snad jen probíhající policejní vyšetřování.
Petra Kvitová spoustu lidí zaskočila, když jen několik měsíců po narození syna oznámila návrat k vrcholovému tenisu. Uskuteční se kurtech ve Spojených státech amerických. Předcházelo tomu ale nelehké rozhodování.
Dnes je to rok, co si Dara Rolins nechala udělat facelift. Pokud jste na tuhle ostře diskutovanou kapitolu zapomněli, protože v jejím životě se toho od té doby odehrálo hodně, tak zpěvačka se to nám všem rozhodla připomenout.
Když Black Sabbath oznámili, že v létě odehrají svůj definitivně poslední koncert, mohli si někteří lidé pomyslet, že zdravotní stav Ozzyho Osbournea se zlepšil. Opak je ale pravdou, jak potvrdila jeho manželka Sharon.
Dnes slaví svátek Veronika a v Česku patří k nejslavnějším nositelkám tohoto křestního jména jistá Veronika Žilková. Do kalendáře se tedy dnes nejspíš ani nemusela dívat.
Víkend je za dveřmi a nepochybně ho vyhlížejí i lidé, kteří vyrazí na hory. Lákat bude zejména nedělní počasí, uvedlimeteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Právě pozítří se v Jizerkách bude konat Jizerská padesátka.
Na dnešní den s datem 7. února připadají 83. narozeniny jedné z významných postav české hudební scény Ivana Mládka. Jím napsané i zpívané texty za desítky let zlidověly. Pravdou však je, že kdyby si Mládek nedal v začátcích kariéry říct, nejspíš ho dnes nikdo nezná.
Novinky o problémech Dominiky Gottové a jejího manžela Tima ve Finsku opět doputovaly až do Česka. Informace jsou takové, že dceři nejslavnějšího českého zpěváka hrozí vyhazov z bytu na ulici. Důvodem je nedostatek peněz. Pár přitom poměrně nedávno tvrdil, že s financemi není žádný problém.
Divadlo Bez zábradlí je neodmyslitelně spjaté s rodinou Heřmánkových, což platí i po loňské nečekané smrti Karla Heřmánka staršího. V čele rodinného divadelního podniku dnes stojí jeho syn Karel mladší. A ten přiznává, že to nemá vůbec jednoduché.