Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.
Podle údajů z německé měřicí stanice Mallnow, která leží u hranice s Polskem, proudil dnes ráno plyn směrem na východ, tedy z Německa do Polska, v hodinovém objemu téměř 1,2 milionu kilowatthodiny (kWh/h). Ruský vývozce plynu Gazprom si na dnešní den nezarezervoval přes Jamal žádnou dodatečnou kapacitu pro vývoz plynu do Evropy.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden uvedl, že Německo nakoupený ruský plyn prodává do Polska a na Ukrajinu, místo aby jej samo použilo, a zmírnilo tak napětí na trhu. Němečtí dovozci plynu tedy podle Putina mohou za raketový růst cen plynu. Německé ministerstvo hospodářství odmítlo Putinův výrok komentovat a dovozci plynu na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali.
Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Jeho projektovaná kapacita je 32,9 miliardy metrů krychlových ročně. Směr toku plynu závisí na tom, jaké požadavky obdrží provozovatel přepravní soustavy od zákazníků, uvedla agentura TASS, když minulý týden popisovala mechanismus toku suroviny v potrubí.
Gazprom už dříve uvedl, že i po obrácení toku v plynovodu závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní. Také odběratelé v evropských zemích potvrzují, že dostávají od Gazpromu tolik plynu, kolik si objednali. Gazprom uvádí, že dodatečnou kapacitu pro přepravu potrubím Jamal si neobjednává, protože nikdo z odběratelů v Evropě ho o dodatečné objemy plynu nežádá.
Ceny plynu v Evropě se minulý týden po obrácení toku v Jamalu vyšplhaly na nová rekordní maxima, následně se však výrazně snížily. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku dnes kolem 16:30 SEČ vykazovala oproti pátku pokles o téměř 11 procent na 98,5 eura (zhruba 2500 Kč) za megawatthodinu (MWh). Minulý týden přitom poprvé v historii překročila 170 eur za MWh.
Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov o víkendu uvedl, že ruský podnik je v rámci svých dlouhodobých kontraktů připraven poskytnout dodatečný plyn, který by byl levnější než plyn dodávaný v rámci krátkodobých kontraktů uzavřených na evropském promptním trhu s plynem.
Zpětné dodávky plynu prostřednictvím Jamalu, které směřují z Německa do Polska a možná i na Ukrajinu, se podle mluvčího Gazpromu pohybují v rozsahu od tří do pěti milionů krychlových metrů denně.
Rusko odmítá náznaky, že obrácený tok suroviny v plynovodu je politickým rozhodnutím, i když tato situace nastává v době rostoucího napětí mezi Moskvou a Západem kvůli Ukrajině. Odmítá rovněž obvinění, že omezuje dodávky do Evropy s cílem vyvinout tlak na německé regulační orgány, aby schválily zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2.
Gazprom si obvykle rezervuje kapacitu přepravy plynovodem Jamal pouze v aukcích na krátkou dobu. Loni totiž vypršela platnost smlouvy mezi Ruskem a Polskem týkající se tranzitu suroviny.
Některé východoevropské země kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy. Plyn od Ruska tak nakoupí západoevropské podniky a ty jej následně posílají zpět na východ do zemí, které nechtějí nakupovat přímo od Ruska. To je také zřejmě jedním z důvodů obráceného toku plynu v plynovodu.
Provozovatele plynovodní sítě Gascade vlastní firma WIGA, což je společný podnik Gazpromu a plynárenské firmy Wintershall DEA. Tu vlastní německá chemická skupina BASF a ruská společnost LetterOne.
Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že požadovaná kapacita pro dnešní tok ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany činí 731.574 megawatthodin (MWh). To je zhruba stejná úroveň jako v pátek, ale méně než na začátku prosince.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.