Po 15 letech první. Německá SPD se měsíc před volbami dostala do čela průzkumů

Volby do Spolkového sněmu se uskuteční 26. září 2021.
Volby do Spolkového sněmu se uskuteční 26. září 2021., foto: Profimedia
Jan Hartl , ČTK 24. srpna 2021 19:39 | akt. 24. srpna 2021 21:40
Sdílej:

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) se poprvé po 15 letech dostala do čela průzkumu společnosti Forsa. Strana, kterou do voleb jako kandidát na kancléře vede oblíbený ministr financí Olaf Scholz, tak odsunula na druhou příčku konzervativní unii CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Ta uvedla, že její strana bude o vítězství "bojovat". Volby do Spolkového sněmu se uskuteční 26. září.

Podle čísel, které dnes zveřejnila televize n-tv, si SPD oproti předchozímu průzkumu z minulého týdne polepšila o dva procentní body a je nyní na 23 procentech voličské přízně. CDU/CSU, jejímž volebním lídrem je předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, si o procentní bod pohoršila na 22 procent. Třetí jsou teď Zelení s 18 procenty, co je také o bod méně než před týdnem.

Liberální FDP je nyní na 12 procentech a protiimigrační Alternativa pro Německo na deseti procentech. Do Spolkového sněmu by se nyní s šestiprocentní podporou dostala ještě krajně levicová Levice.

Letos v lednu vedla konzervativní unie s 36 procenty, SPD se těšila podpoře 15 procent voličů a Zelení 19 procent.

Průzkum agentury Forsa, provedený ve dnech 17. až 23. srpna mezi 1532 lidmi, dále ukázal na rostoucí oblibu sociálnědemokratického kandidáta na kancléře Scholze, a to o sedm procentních bodů v porovnání s červnem. Přesně opačnou trajektorií se ubírá popularita Lascheta, která v daném období klesla o 11 procentních bodů. V celkovém žebříčku oblíbenosti politiků je Scholz třetí a Laschet jedenáctý.

Merkelová unii CDU/CSU poradila, aby se nenechala sondážemi odradit. "Bojujeme, strana bojuje," odpověděla dnes na dotaz novináře na okraj virtuálního summitu skupiny zemí G7. "Budeme se každý den zasazovat o to, abychom si odnesli dobrý výsledek a ne abychom se každý den ohlíželi na průzkumy," uvedla kancléřka, která po čtyřech funkčních obdobích a 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

Pro generálního tajemníka křesťanských demokratů Paula Ziemiaka předvolební průzkum představuje "budíček". Deníku Die Welt řekl, že je zapotřebí jasně komunikovat, že v případě vítězství SPD povládne v Německu levice.

Německo čeká rekordní zájem o hlasování poštou, učiní tak možná každý druhý

Do parlamentních voleb v Německu, které se konají 26. září, zbývá zhruba měsíc, Němci ale již nyní mohou odevzdávat své hlasy poštou. Šéf volební komise Georg Thiel předpokládá, že poštovní účast bude i kvůli dosud nepřekonané pandemii nemoci covid-19 rekordní. Odhaduje se, že poštou může být odevzdán každý druhý hlas. Významu poštovní volby jsou si vědomy i politické strany, které se na tuto možnost nyní v kampani soustředí.

Korespondenční hlasování umožňuje spolková republika od roku 1957. Jeho obliba až na výjimky neustále roste, nejvíce je patrný růst od 90. let. Při posledních parlamentních volbách v roce 2017 hlasovalo poštou 28,6 procenta zúčastněných voličů, jak uvádí ústřední volební komise.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Vévodkyně Meghan přiznala, kde a kdy udělala chybu

Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, se v poslední době ocitla v centru pozornosti kvůli svým novým projektům, které zahrnují lifestyle show na Netflixu s názvem "With Love, Meghan" a značku As Ever. 

Sport
Jan Koller a David Pastrňák si vyměnili dresy.

Může se opakovat české zlato? David Pastrňák se má do zítra rozhodnout

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška chyběl a vyvstávají otázky. Skončí jako prezident festivalu?

Jiřího Bartošku marně očekávali lidé na tiskové konferenci k letošnímu ročníku karlovarského filmového festivalu. Charismatického herce, který se ve svém životě znovu potýká s rakovinou, postihly ještě další zdravotní potíže. Spolupracovníci ale o jeho svržení z festivalového trůnu nechtějí ani slyšet. 

Zahraničí
papež František

Ke hrobu papeže Františka už míří věřící. Vatikán zveřejnil první fotografie

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let.