Na světě přibývá onemocnění rakovinou u lidí mladších 50 let. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil Shuji Ogino, jenž přednáší patologii na lékařské fakultě Harvardovy univerzity. Studie obsahuje údaje ze 44 zemí a pokrývá 14 druhů rakoviny, z nichž osm se týká trávicího systému. Výsledek výzkumu byl otištěn v odborném časopise Nature Reviews Clinical Oncology.
Z údajů vyplývá, že raného onemocnění rakovinou, o němž se hovoří u pacientů mladších 50 let, přibývá zejména v případě tlustého střeva. Postihuje mnoho lidí v zemích se středním a vyšším příjmem obyvatel.
Autoři studie vysvětlují vysoká čísla zkvalitňujícími se diagnostickými metodami, které jsou schopné rakovinu zachytit, což se týká například rakoviny štítné žlázy.
Podle Ogina nárůst případů souvisí se souběhem několika faktorů, přičemž ne všechny jsou zřejmé. Ke známým patří obezita, fyzická nečinnost, diabetes, pití alkoholu, kouření, znečištěné ovzduší a západní způsob stravování, který zahrnuje červené maso a cukr. K tomu se přidává práce na směny a nedostatek spánku. "Existuje také mnoho neznámých faktorů, mohou to být škodliviny nebo potravinářská aditiva," řekl Ogino, jehož citovala stanice CNN.
To, že je mezi 14 druhy přibývající rakoviny osm týkajících se trávicího ústrojí podle něj ukazuje na významný vliv toho, co lidé jedí a jaké bakterie žijí v jejich střevech.
Epidemioložka Elizabeth Platzová z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse považuje za významné, že studie ukazuje častější výskyt rizikových faktorů v dřívějším věku. Obezita například kdysi bývala výjimečná. Teď je nebezpečně vysoký index tělesné hmotnosti nejen běžnější, ale lidé začínají být obézní už v mládí, dokonce i v dětství. Riziko rakoviny tak vzniká o desítky let dříve, než jak tomu bylo u předchozích generací.
Mimořádně rychle přibývá případů raného kolorektálního karcinomu, jemuž se říká také rakovina tlustého střeva. Podle Oginovy studie v době prováděného pozorování přibývalo tohoto druhu rakoviny v USA, Austrálii, Kanadě, Francii a Japonsku o dvě procenta ročně, v Británii o tři a v Koreji a Ekvádoru o pět procent. "Nezdá se to být moc, ale musíte brát v úvahu nárůst. Jsou-li to nyní ročně dvě procenta, za deset dvacet let se to hodně změní, není to zanedbatelné," řekl Ogino.
Jiná studie uvádí, že v letech 1988 až 2015 přibylo raných případů rakoviny tlustého střeva z osmi procent na 100.000 lidí na 13 procent, což je 63procentní nárůst. Z deseti případů tohoto druhu rakoviny diagnostikovaného v USA připadá jeden na pacienta ve věku 20 až 50 let.
U mladších Američanů přibývá také rakoviny prsu, dělohy, žlučníku a žlučovodů, ledvin, slinivky, štítné žlázy, žaludku a plazmatických buněk. Karen Knudsonová z americké společnosti výzkumu rakoviny označila studii za "volání do zbraně". Rakovina je vážné onemocnění v každém věku, ale u mladších lidí bývají nádory většinou agresivnější a zůstávají delší dobu nerozpoznané.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“