Po neočkovaných zaměstnancích státu hodlá vyžadovat pravidelné testy i New York

Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového týdne vztahovat povinnosti chodit každý týden na testy na koronavirus. Oznámil to dnes místní guvernér Andrew Cuomo, jehož plán následuje kroky starosty New Yorku Billa de Blasia a guvernéra Kalifornie Gavina Newsoma.

New York, ilustrační fotografie.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zase nařídilo všem svým zaměstnancům nosit v práci roušky.

Ve Spojených státech tak nadále přibývají nařízení spojená s očkováním a zakrýváním dýchacích cest, zatímco v zemi čtvrtým týdnem rostou denní počty nákaz koronavirem. V úterý podle The New York Times úřady napříč USA nahlásily 108.775 infekcí, což je v grafu deníku nejvyšší denní hodnota od 5. února. Stát Louisiana v pondělí oznámil rekordní přírůstek v podobě 7592 infekcí a podobně jako další jižní regiony zažívá prudký nárůst počtu hospitalizací spojených s covidem-19.

Nákazy jsou na vzestupu i v New Yorku a místní činitelé se snaží zabránit větším komplikacím podporou proočkovanosti populace. "Je to chytré, je to spravedlivé a je to v zájmu všech," řekl dnes Cuomo o novém režimu pro státní zaměstnance. Ten má podle agentury AP vstoupit v platnost po americkém svátku práce, který připadá na 6. září.

Po tomto termínu prý začnou státní instituce po svých pracovnících vyžadovat potvrzení o očkování na covid-19, případně pravidelné testování na virus SARS-CoV-2. Cuomo také oznámil zpřísnění podmínek pro zdravotníky pracující ve státem provozovaných nemocnicích. Ti prý nově nebudou mít ve věci na výběr a požadavek dokončené vakcinace nebudou moci obejít pravidelným testováním.

Podobná pravidla oznámili v pondělí kalifornský guvernér Newsom a newyorský starosta de Blasio. Jejich plány se vztahují na statisíce pracovníků veřejné sféry včetně učitelů a policistů v nejlidnatějším americkém městě, jakož i na zhruba dva miliony lidí pracujících ve státních a soukromých zdravotnických zařízeních Kalifornie. Nařízení týkající se očkování zároveň v USA přichází i na úrovni škol nebo soukromých podniků.

Další kapitolou je pak postup federální vlády, která dlouho dávala najevo neochotu nařizovat očkování ve svých složkách. Tento týden se ale situace mění a prezident Joe Biden v úterý uvedl, že jeho administrativa projednává zavedení vakcinačního požadavku. Podle médií se očekává, že ve čtvrtek představí pravidla pro federální zaměstnance podobná těm ohlášeným v New Yorku a Kalifornii. Mezitím se ministerstvo pro záležitosti veteránů stalo první složkou federální vlády, která svým pracovníkům očkování nařizuje, přičemž opatření se týká zdravotníků v nemocnicích pod jeho správou.

Nové nařízení ministerstva vnitřní bezpečnosti o nošení roušek ve vnitřních prostorách navazuje na úterní změnu doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To uvedlo, že v částech USA se "značným" nebo "vysokým" přenosem koronaviru by měli uvnitř nosit roušky i plně očkovaní lidé. Do jedné z těchto dvou kategorií minulý týden spadalo více než 60 procent amerických okresů. CDC nové doporučení pro plně očkované vysvětlovalo novými poznatky o schopnosti koronavirové mutace delta šířit se i skrze očkované jedince.

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější