Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje. Bude Evropa dál stát za Ukrajinou?
Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na Ukrajině - odrazit ruskou invazi, obnovit národní svrchovanost a nastolit vítězství globální demokracie nad "silami temnoty". Jeho slova později podpořila Británie a další evropští lídři, píše list The Guardian.
Méně jasné ale bylo, jestli západní politici opravdu očekávají, že těchto cílů dosáhnou - vzhledem k tomu, že se NATO nepříliš hrdinsky odmítlo přímo do konfliktu zapojit. Vyvstává proto nepříjemná, dokonce až znepokojivá otázka: měli by se Ukrajinci připravit na to, že jim v zimě vrazí nůž do zad?
Po téměř šesti měsících války se čím dál tím širší propast mezi řečmi a skutečností stává potenciálně smrtelnou. Rozhořčení veřejnosti ohledně invaze ustupuje obavám hraničícím s panikou z jejího výrazného dopadu na ceny energií a potravin a životní náklady.
Biden válku zarámoval jako součást odvěkého boje mezi dobrem a zlem. "Stojíme při vás," řekl Ukrajincům. "Rychlý trest je to jediné, co Rusko přiměje změnit kurz," řekl americký státník na konci letošního března. Většina jeho tehdejšího proslovu ale byla jen uklidňující vycpávkou. Rusko i přes bezprecedentní sankce, které na něj Západ uvalil, ve válce pokračuje.
Podobně se v březnu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. "Agrese (ruského prezidenta) Vladimira Putina musí selhat a musí selhat viditelně," řekl ministerský předseda. "Nemůžeme Kremlu dovolit, aby si urval kus nezávislé země a lidem způsobil nesmírné utrpení," prohlásil Johnson. Přesto je to přesně to, co se od té doby děje.
Spojené státy minulý týden slíbily další miliardu vojenské pomoci Ukrajině, čímž celková Bidenova částka vzrostla na 9,8 miliardy dolarů. Přes dvě miliardy slíbila i Británie a dodávky zbraní rovněž navýšily i země EU. Bez této pomoci by Ukrajinu čekala porážka.
Bidenovo opatrné odhodlání vyhnout se za každou cenu přímé konfrontaci ale znamená, že Rusko sice nakonec nemusí vyhrát, ale je nepravděpodobné, že by definitivně prohrálo. Tato válka se podobá pobublávajícímu hrnci s vodou, která se nikdy nezačne vařit.
Vinu však nenese jen Biden. I přes silácké řeči byl Johnson nakonec rád, že se může skrýt za neochotu Washingtonu vstoupit do boje a stejný postoj zaujal i francouzský prezident Emmanuel Macron a německé kancléř Olaf Scholz. Jednomyslnost západních lídrů vzbuzuje podezření, že ve skutečnosti nevěří, že lze Rusko pokořit.
Vzhledem k tomu, že pravděpodobně neexistuje cesta k přímému vojenskému vítězství, nejsou ostatní možnosti Kyjeva příliš lákavé. Navzdory očekávané jižní ofenzivě, houževnaté obraně Doněcké oblasti a výbuchům na Krymu z minulého týdne čeká Ukrajinu - a tím pádem i Západ - brutální opotřebovávací válka, která potrvá i roky.
Souběžně s tím se bude zvyšovat tlak na příměří nebo nějakou nepochybně dočasnou mírovou dohodu, která by ulevila Evropě od ekonomické bolesti. Pravicové populistické strany v Itálii i jinde jsou připraveny toho využít. V Německu je podle průzkumů veřejného mínění až 50 procent respondentů pro podstoupení území Rusku.
Největší obavy ale paradoxně vzbuzuje scénář vítězství Ukrajiny - takzvaný "katastrofický úspěch" ukrajinských sil, které by navzdory všem odhadům porazily ruskou armádu a tím ohrozily ruský režim. Tato možnost západní politiky děsí. Jak popsal bývalý britský generál Richard Barrons, zoufalý Putin by se mohl uchýlit k použití taktických jaderných zbraní nízkého rozsahu, aby odvrátil kolaps.
"Není to nemyslitelné - jen je na to nepříjemné myslet," varoval Barrons. Jak ale na takovou možnost reagovat? Mohl by takový, tabu porušující zločin vyústit v připojení Ukrajiny k NATO a totální válku s Ruskem? Barrons na to nedokázal odpovědět, protože na ni nedokáže odpovědět nikdo.
Možnou cestou by bylo sesadit Putina. S jeho odchodem by krize, kterou sám vyvolal, nezmizela - ale snáze by se řešila. Ve skutečnosti to může být pro Ukrajince (i Rusy) jediná naděje na šťastný konec.
Írán se chystá masivně investovat do armády
29.10.2024 21:54 Teherán chce zvýšit svůj armádní rozpočet na trojnásobek současné výše. Íránská vláda to uvedla v…
Harrisová i Trump přednesou závěrečnou řeč během kampaně
29.10.2024 16:11 V boji o Bílý dům jde do tuhého. Návratu Donalda Trumpa do nejvyšší funkce v USA se snaží zabránit…
Hizballáh má oficiálně nového vůdce. Kdo střídá Nasralláha?
29.10.2024 11:42 Hizballáh má po zářijové smrti Hasana Nasralláha nového lídra. Libanonské militantní hnutí, které…
Fico zkritizoval Fialu kvůli výrokům o slovenském smíru s Babišem
29.10.2024 09:05 V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský…
Izrael se stal terčem útoku raket Hizballáhu
28.10.2024 17:13 V pondělí vystřelila libanonská proiránská skupina Hizballáh na Izrael desítky raket, zatímco…
Rutte potvrdil, že severokorejští vojáci byli vysláni do Ruska
28.10.2024 15:44 Generální tajemník NATO Mark Rutte potvrdil, že severokorejští vojáci byli vysláni do Ruska a…
Írán slibuje Izraeli odvetu. Následky mají být "nepředstavitelné"
28.10.2024 13:56 Velitel íránských Revolučních gard, generál Hosejn Salámí, varoval Izrael, že bude čelit „trpkým…
Putin se rozhodl, že bude opět vyhrožovat Západu
28.10.2024 09:33 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli uvedl, že věří, že jeho varování adresované Západu bylo…
Nevolte Trumpa. Obamová se pokusila zapůsobit na americké muže
27.10.2024 21:34 Mezi výraznými osobnostmi, které v boji o Bílý dům vyjádřily podporu Kamale Harrisové, nechybí ani…
Chameneí poprvé pohrozil Izraeli po jeho odvetě
27.10.2024 16:05 Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí se poprvé vyjádřil k situaci kolem izraelského odvetného útoku,…