Po výbuchu chemičky Unipetrolu je několik vážně zraněných

V chemickém závodě v Litvínově byli při výbuchu ve středu krátce před půlnocí zraněni čtyři lidé, všichni jsou mimo ohrožení života. Po explozi vypukl požár, který se hasičům podařilo zastavit, oznámil Orlen Unipetrol na twitteru. Po šesté hodině ranní byl požár téměř uhašen.

Unipetrol

"Výrobní jednotka byla z preventivních důvodu odstavena," napsala firma na twitteru. Příčinou výbuchu byla "technická závady na hydrokrakovací jednotce".

Po šesté hodině mluvčí firmy Pavel Kaidl sdělil ČTK, že požár je téměř uhašen a hasiči kontrolují požářiště termokamerou. "Během dne budeme zjišťovat rozsah poškození, příčinu nehody určí zahájené vyšetřování," doplnil. Obyvatelům okolních měst a obcí se omluvil za způsobené nepříjemnosti. Jejich bezpečí ani životní prostředí podle mluvčího ohroženo nebylo.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

Jeden ze čtyř zraněných po výbuchu v Litvínově utrpěl velmi vážné zranění

Jednoho ze čtyř zraněných při noční explozi v chemickém závodě v Litvínově musel vrtulník převézt do nemocnice v Praze na Vinohrady. Jde o velmi těžké zranění. ČTK to řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. Jeho tři kolegy do pražské nemocnice převezly sanitky. Po explozi vypukl požár, který se podle oznámení Orlen Unipetrol podařilo hasičům zastavit. Na místě zůstává jedna jednotka.

"Na místě se zranily čtyři osoby. Jedna velmi vážně a byla letecky transportována do Prahy na Vinohrady," uvedl Voleník. Dodal, že další tři zraněné do pražské nemocnice převezly sanitky.

Hasiči stále místo požáru monitorují, řekl v 7:30 ČTK mluvčí firmy Pavel Kaidl. Výrobní jednotka byla z preventivních důvodů odstavena. Příčinou výbuchu byla podle vyjádření firmy technická závada na hydrokrakovací jednotce. "Zjišťujeme rozsah poškození odstavené výrobní jednotky. Rafinérie jako celek je v provozu," doplnil mluvčí. Jak dlouho bude jednotka mimo provoz, zatím neuvedl. Obyvatelům okolních měst a obcí se omluvil za způsobené nepříjemnosti. Jejich bezpečí ani životní prostředí podle mluvčího ohroženo nebylo.

V noci na dnešek zasahovalo v chemičce devět hasičských jednotek a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. "Na místě zůstává jedna jednotka Unipetrolu. Likvidaci požáru zatím hlášenou nemám," řekl ČTK mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Kolem 8:00 se podle něj bude pokračovat ve vyšetřování příčiny výbuchu s následným požárem a stanovení rozsahu škod.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

Témata: Unipetrol

Armáda vyšle do Hřenska drony, aby monitorovaly případná ohniska požáru

12.08.2022 17:29 Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska…

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Volby by vyhrálo hnutí ANO, oproti červnu posílilo. Druhá ODS klesá

12.08.2022 08:37 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Hasiči zničili několik dalších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku

12.08.2022 08:18 Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek,…

Covid v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:14 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

Související:

Nejnovější