Po zemětřesení zůstaly stovky anonymních dětí. Kdo jsou rodiče se neví

Ničivé zemětřesení připravilo v Turecku stovky dětí nejen o jejich domovy, ale také o jejich jména. Přežily, ale v současné době se je totiž nedaří identifikovat a jejich rodiče jsou mrtví nebo nedohledatelní. Napsala to stanice BBC News, podle níž turečtí zdravotničtí úředníci informují o více než 260 zraněných dětech v zóně katastrofy, jejichž jména dosud nezjistili.

Ilustrační fotografie.

Doktorka Nursah Keskinová drží za ruku holčičku na jednotce intenzivní péče - známou jen podle visačky na jejím lůžku: "Anonymní". Má mnohočetné zlomeniny, modřinu na oku a těžce pohmožděný obličej, popisuje britská stanice. "Víme, kde ji našli a jak se sem dostala. Ale snažíme se zjistit adresu. Pátrání pokračuje," říká pediatrička Keskinová, která působí rovněž jako zástupkyně ředitele nemocnice ve městě Adana.

V tomto zdravotnickém zařízení je i mnoho dětí z dalších zemětřesením postižených regionů. Záchranáři je sem přivezli, protože nemocnice v Adaně stále stojí. Mnoho dalších zdravotnických středisek v zóně katastrofy se zřítilo nebo je poškozeno. Adana se tak stala záchranným centrem, přibližuje BBC News. Při jednom převozu tam například narychlo přivezli novorozence z porodnice v těžce zasažené nemocnici ve městě Iskenderun.

V Adaně mnoho zraněných dětí leží i na chirurgickém oddělení. Jednou z nich je i dívka, které je podle lékařů pět nebo šest let. Spí a je napojená na nitrožilní kapačky. Má úraz hlavy a mnohočetné zlomeniny, popisují zdravotníci. Své jméno zatím lékařům nebyla schopna říct. "Komunikuje s námi jen pomocí očního kontaktu a gest," popisuje lékařka a dětská chirurgyně Ilknur Banlicesurová.

"Tyhle děti nemohou mluvit kvůli šoku. Znají svá jména. Jakmile se po několika dnech stabilizují, můžeme [se pokusit s nimi] mluvit," vysvětluje. Turečtí zdravotničtí úředníci se mezitím snaží spojit neidentifikované děti s určitými adresami. Častokrát však nacházejí na jejich místě jen ruiny někdejších budov.

Turecké sociální sítě zaplnily příspěvky s pohřešovanými dětmi, které uvádějí podrobnosti o tom, ve kterém patře zřícených budov bydlely, a vyjadřují naději, že se je podařilo zachránit a odvézt do nemocnice, popisuje BBC News. Přeživší příbuzní a úředníci ministerstva zdravotnictví zároveň cestují mezi zdravotnickými středisky a snaží se je najít.

V nemocnici v Adaně mezitím stále přibývá raněných. Jsou v šoku a vyčerpaní. Všichni v tomto zdravotnickém zařízení jsou přeživší - pacienti i zdravotníci. Keskinová přišla při zemětřesení o příbuzné a při následných otřesech se se svými dětmi ukryla v nemocnici. "Díky bohu, pořád mám ještě své děti. Neumím si představit větší bolest pro matku, než je ztráta dítěte," svěřila se reportérovi.

V odděleních nemocnice zatím čekali malí pacienti, až si pro ně přijdou jejich rodiče. Někteří z nich se už dočkali. Ale ostatní zůstávají anonymními dětmi zemětřesení, píše BBC News.

Témata: Turecko | děti

Biden vyhlásil pro tornádem zasažené Mississippi stav katastrofy

26.03.2023 14:20 Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na…

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Související:

Nejnovější