Pobaltské země na hranicích s Ruskem a Běloruskem vybudují obranná zařízení

Trojice pobaltských zemí se v pátek dohodla, že na svých hranicích s Ruskem a Běloruskem vybudují nová obranná zařízení. Důvodem je bezpečnostní hrozba spojená s ruskou invazí na Ukrajinu.

Estonsko

Estonsko, Litva a Lotyšsko se chystají na hranicích s Ruskem a Běloruskem vystavět obrannou linii včetně stovek bunkrů. Dnes to oznámilo estonské ministerstvo obrany s tím, že ministři obrany všech zmíněných zemí podepsali už dohodu podepsali.

"Ukrajinská válka, kterou vedou Rusko, potvrzuje, že kromě vojenského vybavení, střeliva a lidských zdrojů jsou nezbytná i fyzická obranná zařízení na hranicích," prohlásil estonský ministr obrany Hanno Pevkur.

Lotyšský ministr obrany Andris Spruds následně na sociální síti dodal, že baltské země plánují vytvořit obrannou linii na ochranu východního křídla NATO a zároveň bránit volnému pohybu potenciálních nepřátel.

Ruská agrese v regionu vyvolala obavy v baltských zemích, že by mohly být dalším cílem v plánech Moskvy, pokud by Rusku uspělo v jeho postupu na Ukrajině. Všechny tři země jsou členy EU a NATO a od začátku invaze v únoru 2022 vyjadřují podporu Ukrajině.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj už dříve tento týden varoval v Davosu před nebezpečím spojeným s možným dalším odkladem západní pomoci. Zelenskyj zdůraznil, že bez finanční podpory by Rusko bylo schopno dobýt Ukrajinu, a to by mohlo vést k válce mezi Severoatlantickou aliancí (NATO) a Ruskem.

Německá armáda má dokonce vypracovaný podrobný scénář potenciálního konfliktu mezi zeměmi NATO a Ruskem, který zahrnuje nasazení desítek tisíc německých vojáků v Pobaltí a v Polsku.

Podle dokumentu, k němuž získal přístup deník Bild, by ruská mobilizace mohla začít v únoru a scénář končí bezprostřední hrozbou války v létě 2025. Německé ministerstvo obrany odmítlo komentovat tento scénář, ale uvedlo, že zkoumá různé možnosti, včetně těch, které mohou být málo pravděpodobné.

Podle tohoto scénáře by Rusko mohlo začít novou mobilizaci v únoru, což by vedlo k odvedení 200 000 mužů do armády. Následně by, díky váznoucí západní podpoře pro Ukrajinu, dosáhlo významného úspěchu v jarní ofenzivě proti ukrajinským silám.

Moskva by poté pokračovala rozsáhlými kybernetickými útoky v Pobaltí a provokacemi využívajícími ruskou menšinu v pobaltských republikách.

Rusko by v září využilo společné manévry s Běloruskem k rozmístění 50 000 ruských vojáků na západě Ruska a v Bělorusku. Scénář počítá s další eskalací v říjnu, kdy by Rusko přemístilo rakety středního doletu do Kaliningradu mezi Polskem a Litvou. Zároveň by začalo masivní propagandu tvrdící, že země NATO se připravují na invazi.

Německý scénář přikládá zvláštní pozornost suwalskému průsmyku, strategickému úseku země podél polsko-litevské hranice oddělujícímu Bělorusko od ruské enklávy Kaliningradu. Uměle vyvolaný pohraniční konflikt by v prosinci vedl ke sporu s řadou obětí.

Následovala by mimořádná zasedání Rady bezpečnosti OSN a rozmístění vojáků NATO v Polsku a Pobaltí, což by Rusko reagovalo dalším posílením své vojenské přítomnosti v regionu.

V reakci na Den X, což je v dokumentu označení pro odstrašující opatření, by aliance povolala 300 000 vojáků, včetně 30 000 Němců, do Polska a Pobaltí. Scénář končí 30 dní po Dni X, kdy by se proti sobě postavilo přes půl milionu ruských a aliančních vojáků, přičemž není jasné, zda by Rusko ustoupilo nebo by došlo k válečnému střetu.

Tato příprava na možný konflikt není výjimkou, protože i další státy NATO a Švédsko zkoumají různé scénáře. Německý dokument poukázal na potřebu diskutovat o obraně a zdůraznil, že sice válka s Ruskem není pravděpodobná, ale ani nepředstavitelná.

Témata: Estonsko | Lotyšsko | Litva

Maďarsko ratifikovalo vstup Švédska do NATO

26.02.2024 20:40 Poslanci maďarského Národního shromáždění v pondělí schválili vstup Švédska do Severoatlantické…

Kreml se distancoval od tlaku na matku Navalného kvůli pohřbu

26.02.2024 18:55 Kreml v pondělí označil za absurdní všechna tvrzení, že na matku ruského opozičního politika…

Ukrajinci vyčíslili počet válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky

26.02.2024 15:36 Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými…

Fico pobouřil část Slováků svými výroky k válce na Ukrajině

26.02.2024 11:41 Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na…

Zelenskyj naznačil, že se chystá další ukrajinská protiofenziva

26.02.2024 09:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou…

Zelenskyj poprvé vyčíslil ztráty ukrajinské armády ve válce

25.02.2024 21:19 Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik…

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, řekl šéf ukrajinské rozvědky

25.02.2024 18:50 Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf…

Trump vyhrál primárky v Jižní Karolíně, domovském státě soupeřky

25.02.2024 11:07 Exprezident Donald Trump o víkendu naplnil očekávání a zvítězil v dalších republikánských…

Rodina dostala Navalného tělo. Není však jasné, jak ho bude moci pohřbít

24.02.2024 20:52 Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile…

Zelenskyj je i po dvou letech války přesvědčen, že Ukrajina zvítězí

24.02.2024 15:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu pronesl projev u příležitosti druhého výročí…

Související:

Nejnovější