Počasí bude ideální ke koupání, pozor ale na neviditelnou hrozbu. Kterým místům se vyhnout?

Přírodní koupaliště
Přírodní koupaliště, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 13. srpna 2021 06:30
Sdílej:

Na většině přírodních koupališť v zemi, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná.

Zhoršená kvalita vody je ve všech středočeských koupacích lokalitách na vodních nádržích Orlík a Slapy. Ještě hůř je na tom Nový rybník na Příbramsku a koupaliště Březnice, kde je voda nevhodná ke koupání. Nevyhovující je kvalita vody také v biotopu Loučeň na Nymbursku. Vnímaví jedinci by se měli kvůli zvýšenému výskytu chlorofylu vyhnout také Písníku Bakov nad Jizerou a jezeru Poděbrady na Nymbursku.

Zvýšený obsah chlorofylu a snížená průhlednost vody je třetí týden na přírodním koupališti v Chabařovicích na Ústecku. Hygienici proto doporučují se po koupání osprchovat. Zdravotní obtíže mohou mít lidé výjimečně i po koupání v rybníku Chlumec a v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku a v jezeře Chmelař na Litoměřicku.

Zlepšení kvality vody vykazuje Hamerské jezero na Českolipsku a koupaliště v Tanvaldu. Koncem července znečistily obě vodní plochy přívalové deště. Podle hodnocení hygieniků je kvalita vody v Hamerském jezeře kvůli zvýšenému výskytu sinic aktuálně na stupni tři a lidé by se měli po vykoupání opláchnout čistou vodou.

Na západě Čech je lepší vyhnout se koupání v biotopu v Blovicích na jižním Plzeňsku, kde se přemnožily sinice. Zhoršená jakost vody je také v Košuteckém jezírku v Plzni. Přímo zákaz koupání platí od konce července pro Velký Rybník v Hroznětíně na Karlovarsku, ve kterém se přemnožil vodní květ a chlorofyl.

Ve východních Čechách jsou koupaliště většinou bez závad, včetně vodní nádrže Rozkoš či přehrady Seč. Zákaz koupání ale od středy platí v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku, kde o víkendu uhynuly kvůli výkyvům počasí stovky ryb.

Na Vysočině dnes hygienici vydali zákaz koupání pro téměř stohektarovou přehradu Trnávka poblíž obce Želiv na Pelhřimovsku, v jejíž vodě našli velké množství sinic. Zároveň prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku platný od konce července. Nevhodná ke koupání je nádrž Sedlice, jejíž voda představuje pro rekreanty zdravotní riziko kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu, uvedla krajská hygienická stanice.

Na severu Moravy stále platí zákaz koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku, a to kvůli vysokému množství sinic. Rizikovou zůstává nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde hrozí onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Na jihu Moravy by se zájemci o vodní radovánky měli raději vyhnout přírodnímu koupališti Letovice-Svitavice na Blanensku. Důvodem je vysoký obsah sinic a chlorofylu. Zhoršenou kvalitu vody hygienici zaznamenali Na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Koupat se tam lze, ale zvýšené množství chlorofylu může působit potíže vnímavým jedincům. Po plavání je proto dobré se osprchovat.

Stalo se