Počasí: Česko zažilo nejchladnější noc této zimy. Teploty klesaly hluboko pod bod mrazu

Česko zažilo nejchladnější noc této zimy. Teploty nad ránem klesaly hluboko pod bod mrazu, v Pohoří na Šumavě naměřili minus 25,8 stupně. V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Zatímco v pondělí komplikovalo dopravu na silnicích husté sněžení, dnes už je situace klidnější. Nesněží, řidiči ale musejí dávat pozor na námrazu, zbytky ujetého či rozbředlého sněhu.

Ilustrační foto

Na železnici byl ranní provoz bez větších problémů, jen na několika místech zamrzly výhybky. Kvůli poruše výhybek nemohly ráno jezdit vlaky například mezi Poděbrady a Nymburkem ve středních Čechách.

Na Šumavě nad ránem klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia, hodně mrzlo i v nižších nadmořských výškách v regionu. Nejchladněji bylo v Pohoří, kde teploměr ukázal skoro 26 stupňů pod nulou. Stanice Perla u Kvildy naměřila minus 25,1 stupně Celsia. Na Horské Kvildě bylo minus 24,8 stupně a na Březníku u Modravy minus 25 stupňů Celsia. Chladno bylo i v nížinách.

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš dnes stouplo z prvního na druhý stupeň pětibodové stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. První nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí v současné zimní sezoně byl poprvé vyhlášen v pondělí. Na hřebenech Krkonoš je 30 až 50 centimetrů sněhu. V polské části Krkonoš lavinové nebezpečí tamní horská služba nevyhlásila.

Na Jizerce v Jizerských horách, která patří k nejchladnějším místům v zemi, naměřili minus devět. Při tak nízkých teplotách ztrácí sůl, kterou používají silničáři, účinnost. Komunikace mohou namrzat, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost. Všechny silnice v Libereckém kraji byly ale s opatrností sjízdné. Pro kamiony nad šest tun zůstává uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu, silnice vede chráněnou oblastí, a tak se tam nesolí. V pondělí tam uvízl i autobus. Řidiči musí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky.

Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem je dál uzavřená také silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá v Moravskoslezském kraji, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silničáři a policisté tento úsek uzavřeli z preventivních důvodů. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích ale sníh působí často komplikace. Omezení v tomto úseku by mělo skončit dnes večer.

Silničáři varovali před námrazou na silnici I/35 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, na silnici I/50 u Zástřizel na Kroměřížsku nebo na silnici II/493 u Petrůvky na Zlínsku. Na Vysočině je na silnicích nižší třídy ujetý sníh posypaný drtí. Hlavní tahy jsou holé a vymrzlé, místy mohou být po solení mokré. Problémy v dopravě nebyly, ale řidiči by měli jezdit se zvýšenou opatrností. Od večera do dnešního rána vyjelo v regionu přes 90 sypačů. V pondělí sněžilo, v některých kopcích nemohly vyjet kamiony. V noci na dnešek sníh nepadal, ani nefoukal vítr.

Silnice ve středních Čechách byly dnes ráno s opatrností sjízdné, místy na nich ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Krajští cestáři v noci opět vyslali do terénu veškerou techniku, v regionu ale již nesněžilo. Policie už zaznamenala několik dopravních nehod, například v Nové Vsi na Mělnicku nebo v Kladně. Kolize se obešly bez zranění.

Riziko námrazy je také na silnicích v Krušných horách. V okolí Božího Daru jsou silnice upravené, ale s vyjetými pruhy. Krajští silničáři nad ránem vyjížděli hlavně do oblasti Mariánských Lázní, kde často vzniká námraza v místech, kde se objeví mlha.

Témata: počasí | sníh

Nevyzpytatelné počasí pokračuje. Meteorologové vydali hned dvě varování

10.12.2023 12:59 Meteorologové i v neděli vydali výstrahu před ledovkou, tvořit se bude zejména na Moravě v noci na…

Varování před ledovkou. Část Česka pokryje už v pátek večer

08.12.2023 11:56 Předem avizované varování meteorologů, že Česko může pokrýt ledovka, se v pátek stalo oficiálním.…

Zimní počasí opět ukáže, co umí. Meteorologové vydali dvě výstrahy

03.12.2023 19:41 Český hydrometeorologický ústav vydal na nadcházející hodiny dvě výstrahy. Jedna se týká silných…

Počasí v Česku se mírní, kalamitní stav ale platí dál

03.12.2023 13:44 Ačkoliv je Česko stále zasypáno sněhem, situace už není tak kritická, jako v pátek a v sobotu. V…

Počasí způsobilo kalamitu. Napadlo až 75 cm sněhu

02.12.2023 09:39 V Česku druhou noc sněžilo a podle meteorologů jen tak nepřestane. Nejhorší situace panuje na jihu…

Počasí: V Česku spadne nový sníh, upozornili meteorologové

27.11.2023 13:39 Až 15 centimetrů nového sněhu může do úterního večera spadnout v Česku, upozornili meteorologové z…

Počasí: Večer se začne tvořit náledí, komplikace bude způsobovat až do rána

24.11.2023 13:12 V Česku se v pátek večer začne tvořit náledí na téměř celém území, varovali meteorologové z Českého…

Počasí: Platí výstraha před silným větrem na většině území

23.11.2023 16:29 Česko se bude od čtvrtečního večera potýkat se silným větrem, vyplývá z výstrahy Českého…

Počasí: V noci bude platit výstraha před náledím

21.11.2023 14:24 V noci na středu a během rána hrozí náledí v některých oblastech na severu a severovýchodě území.…

Počasí: V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka

18.11.2023 17:41 V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka. Dnes to síti X napsal Český hydrometeorologický…

Související:

Nejnovější