Letošní léto v pražském Klementinu se stalo pátým nejteplejším od roku 1775, odkdy se počasí na této nejstarší stanici v Česku nepřetržitě sleduje. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna dosáhla 22,2 stupně Celsia.
Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu. Průměrná teplota letošního léta v Klementinu byla o 1,5 stupně vyšší než meteorology používaný normál založený na údajích z let 1991-2020. Odchylka od dlouhodobého průměru z let 1775 až 2014 činila plus 3,2 stupně Celsia.
"Toto léto se svojí průměrnou teplotou zařadilo na páté místo mezi 248 dosavadních letních sezon od roku 1775, takže patří mezi dvě procenta nejteplejších letních sezon za toto období," uvedli meteorologové.
Všech pět nejteplejších letních sezon naměřili v Klementinu v tomto tisíciletí. Nejteplejší léto od roku 1775 bylo v roce 2019 s průměrnou teplotou 22,9 stupně, následují roky 2018, 2003, 2015 a 2022. Až za letošním létem figuruje na šestém místě léto 1834 s průměrnou teplotou 22,1 stupně Celsia. Naopak nejchladnější léto od roku 1775 bylo v roce 1844 s průměrnou teplotou 16,4 stupně.
Letošní červen s průměrnou teplotou 22,3 stupně Celsia se stal pátým nejteplejším za posledních 248 let. Červenec byl o něco chladnější, měsíční teplota činila v průměru rovných 22 stupňů, přesto se vešel mezi deset procent nejteplejších červenců za dosavadní měření. V srpnu naměřili v Klementinu průměrnou teplotu stejnou jako v červnu, tedy 22,3 stupně. Srpen 2022 se umístil na osmém místě historické tabulky.
I peníze evidentně hrají roli v dlouhodobě napjatém vztahu mezi slavnými manželi Felixem Slováčkem a Dádou Patrasovou. Kromě syna a již zesnulé dcery Aničky spolu totiž mají i firmu. Herečka se přitom pídí po tom, jak se rodinnému byznysu daří.
Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo.
V Olomouci se ve čtvrtek lidé rozloučili se Zdenou Mašínovou. Dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů zemřela minulý týden ve věku 92 let. Mašínová strávila závěr života v jednom domově pro seniory v Olomouci.
Češi dnes od 18:00 nastoupí do druhého a klíčového zápasu na mistrovství světa s JAR. Jeden z reprezentantů se ale na hřišti určitě neobjeví. Trenér Miroslav Koubek nemůže počítat s Davidem Juráskem, který se měl zranit na tréninku.
Televizní diváky mohl zamrzet konec Honzy Dědka na obrazovkách Primy, ale již nějaký čas se ví, že jeho oblíbený pořad nekončí. Nyní se Češi dozvěděli, kde se rozběhne nová kapitola historie talk show 7 pádů.
Meteorologové ve čtvrtek znovu varovali před vysokými a velmi vysokými teplotami. V pátek a sobotu mohou odpolední maxima místy překročit 34 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nikdo zdánlivě nečekal úmrtí Kateřiny Niklové, která byla známá jako asistentka Leoše Mareše. Nyní se ale objevily informace, z nichž vyplývá, že produkční měla mít v poslední době jisté zdravotní problémy. S čím konkrétně?
Chorvatská policie pokročila s vyšetřováním nedělní tragické námořní nehody v Jaderském moři, kterou nepřežili čtyři čeští občané. Podle informací v médiích došlo k zadržení prvního důstojníka katamaránu.
Problémy Jaromíra Soukupa neberou konce. Na podnikatele doléhá vlekoucí se spor ohledně péče o dceru, který vede s její maminkou Agátou Hanychovou. Teď se však ukázalo, že Soukup má stále potíže i kvůli tomu, jak dopadlo jeho někdejší mediální impérium.
Meteorologové už varovali před vysokými teplotami v pátek a sobotu, ale příští týden by mohlo být ještě tepleji. Naznačují to alespoň některé aplikace. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to ale není moc pravděpodobné.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.