Počasí: Meteorologové varovali, že hrozí bouřky

Bouřka, ilustrační fotografie.
Bouřka, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný 5. května 2024 11:30
Sdílej:

V Česku by dnes mohly udeřit bouřky, jejich výskyt je však pro tuto chvíli zatížen velkou nejistotou, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne. Nebude tak ještě vydána první letošní výstraha před bouřkami.

V sobotu se bouřky vyskytovaly jen výjimečně, zejména na Moravě a na východě Čech. Dnes už by situace mohla být rozdílná, míní meteorologové. V Čechách by mohly bouřky vznikat odpoledne na výrazné konvergenci.

"Nejvíce by se jich mohlo dnes odpoledne a v podvečer vyskytnout přibližně v pásu od jižních Čech přes Vysočinu až do východních Čech a na severozápad Moravy. Hlavně zpočátku odpoledne se ale první bouřky mohou vyskytnout i v severních nebo středních Čechách," uvedl ústav na sociální síti X.

V bouřkách se mohou vyskytnout zejména menší kroupy, případně lokální nárazy větru. Srážky by mohly působit problém v blízkosti hor, kde je nasycenější půda, nebo ve městech. Na ostatním území je míra nasycení půdy velmi nízká.

ČHMÚ dodal, že v pondělí odpoledne a večer bude potenciál bouřek vyšší, a to ve východní, jihovýchodní a jižní části Čech a na Moravě. "Energie by mělo být více a o spuštění konvekce se opět postará výrazná konvergence na frontálním rozhraní. I zde se ale zatím vyskytuje dost nejistot zejména s ohledem na střih větru, situaci upřesníme proto zítra dopoledne," podotkli meteorologové.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Blízcí a přátelé se rozloučili s moderátorem Patrikem Hezuckým. (12.12.2025)

Návrat do vysněného domu Patrika Hezuckého. Pozůstalí konečně našli sílu

Už před prosincovou smrtí Patrika Hezuckého osiřel jeho milovaný a vysněný dům ve středních Čechách. Vdova Nikola poté přiznávala, že návrat domů je pro ni emočně mimořádně složitý. Nakonec ho ale se synem Oliverem zvládla. 

Počasí
Ledovka, ilustrační fotografie.

Ledovkové počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje nové varování

S nebezpečím ledovky je v Česku nutné počítat i zítra. Vyplývá to z nového znění výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové prodloužili platnost varování do čtvrtečního rána a rozšířili jej o oblasti severní Moravy, Slezska a části severních a severovýchodních Čech. 

Kultura
Kanadská policie

Kanadou otřásla tragédie. Mladíci z hokejového týmu zemřeli při nehodě

Kanadou otřásla jen krátce před začátkem zimních olympijských her hokejová tragédie. Trojice nadaných mladíků zemřela při tragické automobilové nehodě, která se stala cestou na trénink. Jednomu z chlapců ještě nebylo ani osmnáct let. 

České celebrity
Lucie Výborná

Lucie Výborná a emotivní předěl v kariéře. Fanoušci ji zasypali zprávami

V kariéře Lucie Výborné nastává v tomto týdnu zásadní předěl. Fanoušci sympatické moderátorky se dočkali první epizody jejího nového podcastu. A že jich je. Vždyť někteří příznivci se dokonce rozhodli Výborné napsat, když v pátek skončila na vlnách Českého rozhlasu.