Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v úterý dopoledne upravili předchozí varování před povodněmi a vydali nové před vydatným deštěm. Česko se přitom kvůli srážkám a tání sněhu potýkalo se vzestupem hladin vodních toků již o Vánocích.
Konkrétně na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách může do čtvrtečního rána spadnout za 48 hodin až 80 milimetrů srážek. Na horských hřebenech napadne kolem 30 centimetrů nového sněhu. Během noci na středu ale dojde k oteplení a zvýšení hranice sněžení, proto sníh začne odtávat, uvedli meteorologové na sociální síti X.
Z toho důvodu stoupnou hladiny vodních toků odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech a Vysočiny. ČHMÚ očekává četné dosažení prvních stupňů povodňové aktivity, na tocích v povodí horní Radbuzy, horního toku Otavy, horního Labe a horní Vltavy může dojít i k překročení druhého stupně.
Oranžová výstraha před povodňovou pohotovostí se konkrétně týká okresů Prachatice a Vimperk v Jihočeském, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Stod a Sušice v Plzeňském a Dvůr Králové nad Labem, Hořice a Trutnov v Královéhradeckém kraji.
Meteorologové také zmínili, že na Vltavě je řízenou manipulaci udržován odtok nad úrovní 1. stupně povodňové aktivity v Praze a na úrovni druhého stupně pod Lipnem v Českém Krumlově.
Nedávné americké a izraelské údery vrátily íránský jaderný měsíc o několik měsíců nazpět, tvrdí šéf francouzské rozvědky DGSE Nicolas Lerner. Na jeho slova upozornil web DW. Podle Lernera se podařilo zlikvidovat i část íránských zásob obohaceného uranu.
Bude to v červenci přesně rok, co Mirai Navrátil skončil se zlomenou čelistí. Až nyní je celý případ možné považovat za definitivně uzavřený. Podle dostupných informací došlo mezi oběma aktéry k mimosoudnímu vyrovnání.
Deštivé počasí v Česku v posledních hodinách nenaplnilo předpoklady. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) spadla jen polovina předpokládaných srážek. Déšť zatím neměl povodňovou odezvu, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Deštivé počasí nás bude doprovázet i v dalších dnech. Podle ČHMÚ.cz s ním je potřeba počítat minimálně do konce týdne.
Král Karel III. v úterý přivítal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na státní návštěvě ve Windsoru, přičemž veřejnosti neunikl jeden výrazný detail – panovník měl nápadně krvavé pravé oko. Buckinghamský palác však okamžitě reagoval s vysvětlením: jedná se o prasklou cévku, která se objevila přes noc a nijak nesouvisí s jeho probíhající léčbou rakoviny.
Britský princ William a jeho manželka Kate, princezna z Walesu, se 8. července stali prvními zástupci britské královské rodiny, kteří oficiálně přivítali francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho manželku Brigitte na začátku jejich třídenní státní návštěvy Spojeného království. Hosté přiletěli kolem 11. hodiny dopolední na leteckou základnu RAF Northolt v západním Londýně.
Sharon Osbourne, manželka rockové legendy Ozzyho Osbourna, prozradila, že v předvečer rozlučkového koncertu Black Sabbath zrušila účast jedné kapely kvůli jejím přehnaným finančním požadavkům.
Tragédie se v pondělí odpoledne stala ve středočeském Nymburce. Chlapec, kterému nebylo ani pět let, vypadl z okna a v kritickém stavu byl převezen do nemocnice. Vážným zraněním tam podlehl. Případ vyšetřuje policie.
Dobré zprávy přišly v pondělí od středočeských policistů, kteří oznámili, že se jim sám přihlásil pohřešovaný synovec Petra Rychlého. Oblíbený herec to nemohl nechat bez reakce. Z jeho slov vyplývá, že je přesvědčený o tom, že pomoc veřejnosti byla zcela zásadní.
Počasí v Česku si dnes a zítra žádá varování před vydatným deštěm a povodňovými jevy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal nové znění výstrahy, které upřesňuje její časovou a územní platnost. Nadále platí, že nejvíce srážek má spadnout v Jeseníkách a Beskydech.
Naposledy se lidé v pondělí ráno rozloučili s kadeřníkem slavných Jakubem Zábranským, který v červnu náhle zemřel ve věku 28 let. Na smutečním obřadu se zcela pochopitelně objevila řada známých osobností.
V úterý ráno se z preventivních důvodů sešla ústřední povodňová komise. Na Moravě a ve Slezsku totiž dnes a zítra hrozí vydatné srážky. Platí meteorologická výstraha, místy spadne až 200 milimetrů.