Počasí: Po tropické noci přichází extrémní vedro, teploty vyrostou k 37 stupňům

Teploty dnes v noci a k ránu na některých místech v Česku neklesly pod 20 stupňů. Nejtepleji bylo podle meteorologů na vrcholcích kopců, zatímco ve známých mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách se teploty držely jen pár stupňů nad nulou.

Letní noc

Například na stanici Maruška v Hošťálkové na Vsetínsku naměřili 22,9 stupně a na stanici Polom v Orlických horách 21,8 stupně Celsia, uvedli dnes ráno meteorologové na facebooku a twitteru.

Nejčastěji se teploty nad ránem pohybovaly mezi 18 až 14 stupni, v údolích kolem 12 stupňů. Nejchladněji bylo k 05:00 na šumavské stanici Kvilda-Perla, konkrétně 1,7 stupně Celsia. Na nedaleké Rokytské slati naměřili 3,4 stupně a na stanici Jizerka, rašeliniště v Jizerských horách 3,6 stupně.

Po teplé až tropické noci čeká Česko další mimořádně horký den, kdy teploty vystoupají někde až ke 37 stupňům. I na horách bude kolem 27 stupňů, na Šumavě a v Krušných horách může teploměr ukázat až 30 stupňů.

Na celém území kromě Vysočiny platí výstraha meteorologů na velmi vysoké teploty přes 34 stupňů Celsia. Ani v dalších dnech se nečeká výrazné ochlazení, tropické počasí má pokračovat. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku vydrží teploty kolem 34 stupňů i ve čtvrtek a v pátek, zatímco v západní polovině Čech bude kolem třicítky.

V části Čech by se předtím mělo velmi mírně ochladit, nicméně i tak budou tamní čtvrteční maxima dosahovat k 28 až 33 stupňům, současně se tam ojediněle objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. Nebezpečí vzniku požárů nicméně dál trvá, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V pátek zůstanou nejvyšší teploty na většině území ČR nad 31 stupni, v Jihomoravském kraji mohou stoupat až přes 34 stupňů, uvedli meteorologové.

S vlnou veder se nyní potýkají i další evropské státy. Například v Británii poprvé od začátku měření teplota vyšplhala nad 40 stupňů Celsia. Horka provázejí v Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii rozsáhlé požáry.

Odborníci doporučují lidem v horkém počasí pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.

Vysoké teploty negativně dopadají i na zvířata. Veterináři vyzvali chovatele, aby zajistili dostatečné napájení v chovech, větrání v hospodářských budovách a chlazení zvířat. Zvířata na pastvě musí mít možnost úkrytu před slunečním žárem a je u nich rovněž nutné zajistit vhodné zdroje napájení. Na dostatek vody by lidé podle veterinářů neměli zapomínat ani u svých domácích mazlíčků, tedy psů a koček, kterým je třeba v případě nutnosti také poskytnout stín, případně je chladit.

Pro všechny kraje kromě Jihočeského a Vysočiny platí do odvolání výstraha před vznikem a šířením požárů. První přeháňky a bouřky by se měly objevit během čtvrtka.

Témata: počasí | Léto

Španělsko zažilo nejteplejší červenec v historii, teď ale musí ztlumit…

08.08.2022 18:40 Letošní červenec byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy meteorologové začali vést tyto…

Počasí nepřeje houbařům. Uspět při hledání mohou jen na pár místech

08.08.2022 06:30 Léto běžně představuje také hlavní houbařskou sezónu, na začátku letošního srpna jsou ale podmínky…

Meteorologové po deštích zmírnili výstrahu před požáry

06.08.2022 11:23 Meteorologové po deštích, které do Česka přišly v pátek večer a v noci na dnešek, zmírnili výstrahu…

Tropické počasí se do Česka příští týden vrátí

06.08.2022 06:30 Po víkendovém ochlazení se budou teploty zpočátku příštího týdne držet pod hranicí tropické…

Počasí v Česku druhý den po sobě zlomilo teplotní rekordy

05.08.2022 19:15 Aktualizováno V Česku druhý den po sobě padly teplotní rekordy, dnes na zhruba polovině z asi 160 stanic, kde se…

Počasí: Tropy dnes končí, odpoledne se přiženou bouřky

05.08.2022 06:30 V Čechách se v dnes odpoledne a v noci na sobotu ojediněle objeví bouřky doprovázené přívalovým…

Počasí dnes na několika místech v Česku překonalo teplotní rekord

04.08.2022 21:25 Na několika místech v Česku dnes teplota překročila 35 stupňů Celsia. Zhruba na dvacítce stanic ze…

Předpověď počasí na víkend: Tropy odezní, teploty dosáhnou 28 stupňů

04.08.2022 06:30 Česko v druhé polovině pracovního týdne sevřely tropy, o víkendu už s nimi ale meteorologové…

Do Česka dorazily tropy. Po pátku se počasí citelně změní

03.08.2022 06:30 Následující tři dny budou v Česku tropické. Teploty postupně porostou až do pátku, kdy bude až 36…

Teploty v okolí Českého Švýcarska mohou stoupnout až na 34 stupňů Celsia

02.08.2022 13:22 Teploty v oblasti Českého Švýcarska, kde hasiči desátým dnem likvidují požár, mohou v nejbližších…

Související:

Nejnovější