Počasí v červenci rekord nepokořilo, bylo ale nadprůměrně teplé

V pražském Klementinu zaznamenal letošní červenec devátou nejvyšší průměrnou teplotu od počátku měření před 249 lety. Průměrná teplota v průběhu tohoto měsíce dosáhla 23,2 stupňů Celsia, což představuje nárůst o 1,7 stupně oproti průměru let 1991 až 2020, který slouží meteorologům jako referenční normál, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Letní noc

Letošní červenec se zařadil mezi nejteplejší čtyři procenta měsíců července zaznamenaných v Klementinu od roku 1775. Oproti průměru teplot v letech 1775 až 2014 byl tento měsíc teplejší o 3,4 stupně Celsia.

Den s nejvyšší teplotou byl 15. července, kdy průměrná denní teplota dosáhla 30,1 stupně Celsia. Bylo to teprve po osmé za posledních 249 let, kdy průměrná denní teplota v centru Prahy v červenci překročila hranici 30 stupňů. Naopak nejnižší teplotu zaznamenala středa 26. července s denním průměrem 17,6 stupně Celsia.

Nejteplejší červenec v historii centra Prahy byl v roce 2006, kdy průměrná teplota dosáhla 25 stupňů Celsia. Následuje červenec 1994 s průměrnou teplotou 24,3 stupně a červenec 1834 s průměrem 24 stupňů Celsia. Lepší teplotní výsledky než letošní červenec v Klementinu byly zaznamenány v letech 2015, 2018, 2010, 1983 a 1788.

Podle analýzy Lipské univerzity v Německu, na kterou upozornila agentura Reuters, se letošní červenec celosvětově pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii měření. Průměrná globální teplota bude zhruba o 1,5 stupně Celsia vyšší ve srovnání s obdobím předprůmyslové éry. Klimatolog Karsten Haustein uvedl, že je téměř jisté, že se jedná o nejteplejší červenec, a možná bychom se museli vrátit o tisíce nebo desetitisíce let zpět, abychom na Zemi našli podobně teplé podmínky.

Světová meteorologická organizace (WMO) také uvedla, že je "velmi pravděpodobné", že červenec 2023 překoná dosavadní rekordy teplot. Nicméně WMO počká na oficiální oznámení až po získání všech dostupných údajů.

Klimatolog Piers Forster z univerzity v britském Leedsu potvrdil výsledky analýzy a uvedl, že červenec je téměř jistě nejteplejším zaznamenaným měsícem, což potvrzují různé nezávislé soubory dat kombinující měření v oceánu i na pevnině.

Podle vědců byly extrémní vlny veder na třech kontinentech tento měsíc zapříčiněny klimatologickou krizi způsobenou člověkem. Bez klimatických změn by tak velká vedra nebyla možná, ukazuje analýza mezinárodního klimatologického a meteorologického sdružení World Weather Attribution (WWA).

Ohromující horko ohrožující životy a lesní požáry v jižní Evropě a Severní Americe by byly "prakticky nemožné" bez umělého globálního oteplování, uvedli podle serveru Politico vědci, kteří posuzují roli změny klimatu v extrémních povětrnostních jevech, poté, co zanalyzovali nebezpečné vlny veder, které se v červenci přehnaly severní polokoulí, ničily úrodu, vyvolávaly lesní požáry a zabíjely lidi na třech kontinentech .

Vedra za sebou nechaly řadu teplotních rekordů. Taková vedra by podle CNN byla nemožná bez klimatické změny, k níž na naší planetě dochází. Ve skutečnosti by se ale mohlo stát, že toto co nyní zažíváme bude v budoucnu patřit k těm chladnějším létům, pokud rychle nepřestaneme spalovat fosilní paliva, varuje spoluautorka studie Friederike Ottová, klimatická vědkyně z Imperial College London. Podle ní ani toto ještě není nová hranice normálu, protože dokud budeme spalovat fosilní paliva, počasí se bude stále zhoršovat.

Podobnou myšlenku prezentoval expert na klimatologii Peter Kalmus z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Tvrdí, že současné léto, plné vln místy nesnesitelných veder, je to nejchladnější, jaké do konce života zažijeme. Nadcházející roky podle něj budou jen horší. A ostatní vědci z uznávaných organizací mu dávají za pravdu.

Vědec varoval, že letošní léto bude nejchladnější, jaké po zbytek svého života zažijeme. Vlny veder budou podle něj Evropu, USA a Asii devastovat stále více, stejně jako záplavy, monzuny a tajfuny. "Většina lidí stále neví, v jakém nebezpečí jsou," uvedl Peter Kalmus na twitteru.

Za pravdu mu nepřímo dávají i přední světové organizace. Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) už dříve varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

Svět v poslední době sice zažíval nejteplejší roky v historii, působil na něj ale jev La Niña, který sehrál roli dočasné brzdy rostoucích globálních teplot. Během tohoto jevu jsou na jižní části světa zimy obvykle teplejší, zatímco severní část zažívá chladnější zimy. La Niña, který podle NOAA může vést k výraznějším hurikánovým sezónám, ale nyní končí. A nastupuje obávaný El Niño.

Hlavními projevy El Niño jsou zvýšené teploty povrchového oceánu, které mohou ovlivnit atmosférické podmínky po celém světě. Tento jev má dopady na klima na globální úrovni, může ovlivnit srážky, teploty, proudění vzduchu a další meteorologické vzorce ve velkých částech naší planety.

Témata: počasí | Léto

Česko podle předpovědi počasí zasáhnou dnes večer bouřky

18.09.2023 12:15 Dnes večer se nad územím České republiky očekávají silné bouřky, které budou provázeny nárazy větru…

Na jihovýchodě Česka hrozí od odpoledních hodin bouřky

13.09.2023 11:48 Přes Česko ve středu od západu postupuje zvlněná studená fronta, která přinese i bouřky. Český…

Počasí bude příští týden opět s tropickými teplotami

10.09.2023 12:46 Do Česka se příští týden vrátí tropické počasí. Podle meteorologů zkraje týdne teploty překonají…

Tornádo na Slovensku vyřadilo z provozu termální koupaliště

29.08.2023 16:46 Nejen z Česka jsou stále častěji hlášena pozorování tornád. Podezření na řádění rotujícího víru…

Deštivé počasí se přesouvá na východ, hrozí tam i vzestup hladin řek

29.08.2023 12:30 Zatímco v pondělí zkropil vydatný déšť především Čechy, dnes a v noci na zítra se spustí na Moravě…

Meteorologové varují před deštěm v Čechách a bouřkami na Moravě

28.08.2023 12:53 V Čechách bude během dalšího průběhu pondělí sílit déšť, na Moravu a do Slezska dorazí srážky večer…

Hasiči měli kvůli počasí plné ruce práce. Bouřky připravily o elektřinu…

27.08.2023 09:31 V důsledku večerní a noční bouřky vyjeli hasiči k více než tisíci událostem. Od večera do 07:00…

Počasí: Do Česka míří velmi silné bouřky, mohou padat kroupy

26.08.2023 12:28 Aktuálně se bouřky, doprovázené občasnými přívalovými dešti a krupobitím, pohybují přes východní…

Americkým státem Michigan se prohnala série tornád, několik mrtvých

26.08.2023 09:21 Nejméně sedm tornád se přehnalo americkým státem Michigan. V kombinaci se silnými bouřemi si…

Tropické počasí končí. Česko dnes zasáhnou silné bouřky

25.08.2023 15:10 V České republice se dnes očekávají silné bouřky s nárazy větru, kroupami a přívalovým deštěm.…

Související:

Nejnovější