V noci na pondělí se objeví skoro v celé zemi mrazy, které by mohly poškodit kvetoucí ovocné stromy hlavně meruňky, broskvoně a slivoně. Výstraha na mráz ve vegetačním období platí od dnešních 23:00 až do úterního rána. Meteorologové doporučují zemědělcům a zahrádkářům, aby tyto kvetoucí ovocné stromy chránili před promrznutím.
Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se nejnižší noční teploty budou pohybovat mezi jedním až minus třemi stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti ojediněle kolem minus pěti stupni.
Meteorologové uvedli, že před mrazy je možné stromy chránit lehkým postřikem porostů drobnými vodními kapičkami, a to zpravidla před východem Slunce, když teploty klesají pod nulu. Zmínili i metodu dýmování či zakuřování pomocí spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.
Jarní mrazy jsou pro pěstitele čím dál větším problémem. Kvůli teplejším a kratším zimám posledních let stromy vykvétají dříve. Časové okno pro vpád studeného vzduchu se tím zvětšuje, protože končí okolo poloviny května. Zvláště na jižní Moravě se tak podle bioklimatologů stává pěstování meruněk či broskví čím dál tím rizikovějším podnikem. Preventivní ochrana proti mrazu je podle ovocnářů ekonomicky nevýhodná.
Tragická nehoda v úterý ráno zastavila provoz na dálnici D35 v Olomouckém kraji. Srazila se tam čtyři vozidla, jeden člověk přišel o život. Provoz se během dopoledne podařilo obnovit v jednom směru.
Česko se o víkendu rozloučí ve svatovítské katedrále se zesnulým kardinálem Dominikem Dukou. Před jeho smrtí se s ním marně snažila spojit i legendární herečka Jiřina Bohdalová. Vyvstává proto otázka, zdali se nezúčastní pohřbu duchovního.
Na Olomoucku se o víkendu stala tragická dopravní nehoda. Jeden člověk zemřel, dalších několik osob utrpělo zranění. Příčinou a okolnostmi nehody se zabývá policie.
Eva Burešová už několik let tvoří pár s Přemkem Forejtem. Všichni se tak domnívali, že v jeho olomoucké restauraci už dávno byla. Pravda je to až od uplynulého víkendu. Herečka a zpěvačka ale promluvila i o dalších členech domácnosti, nejen o známém kuchaři.
Princ z Walesu, William, otevřeně promluvil o dilematu spojeném s digitálním věkem a výchovou svých dětí. Potvrdil, že ani jeden z jeho tří potomků – George (12), Charlotte (10) a Louis (7) – nevlastní mobilní telefon, ale přiznal, že zejména u nejstaršího syna se toto rozhodnutí stává „napjatou záležitostí“.
V okruhu přátel zpěvačky Taylor Swift a jejího snoubence Travise Kelceho panuje nejistota ohledně účasti na jejich plánované svatbě.
Elon Musk je o krok blíže k tomu, aby se stal prvním bilionářem na světě. Zajistil si totiž historicky největší korporátní dohodu – balíček akciových opcí společnosti Tesla v hodnotě 1 bilionu dolarů (jeden bilion, tj. $1,000,000,000,000). Ihned po hlasování akcionářů v Texasu, kteří drtivou většinou 75 % schválili dohodu, vystoupil technologický šéf na pódium a zatančil si s jedním z humanoidních robotů Optimus .
Exprezident Miloš Zeman byl po týdnu propuštěn z motolské nemocnice, kde v uplynulých dnech podstoupil operaci. Za lékaři bude nadále docházet na pravidelné kontroly. Zemanovi spolupracovníci prozradili, že bývalá hlava státu už má program na nadcházející týden.
Zdálo by se, že Jaromír Jágr žije pouze pro hokej. Ani po padesátce nemá děti, i když se po jeho boku vystřídalo několik přítelkyň. Slavný hokejista se ale snažil také podnikat. Všechno ale nasvědčuje tomu, že jeho poslední byznys nepřinesl kýžený úspěch.
Slovenskem otřásla v rozpětí několika týdnů další vážná vlaková nehoda. Dvě soupravy se v neděli večer srazily u Pezinku nedaleko Bratislavy. Podle zveřejněných údajů utrpělo zranění celkem 79 lidí. Policie už v případu zahájila trestní stíhání.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle a její manžel princ Harry se po delší době objevili na společenské akci po boku hollywoodské smetánky – a okamžitě se stali středem pozornosti. Manželský pár dorazil na sedmdesáté narozeniny slavné televizní matriarchy Kris Jenner, které se konaly v domě miliardáře Jeffa Bezose a jeho partnerky Lauren Sánchez.
Ivana Gottová se po pozastavení projektu muzea ve vile na Bertramce stáhla do ústraní, což se potvrdilo i na začátku listopadu. Navzdory pozvánce nedorazila na ostře sledovanou akci. Přítomní lidé ale nemuseli litovat, protože se tak dočkali zajímavého dárku.