Rok 2021 byl v Česku s průměrnou teplotou osm stupňů Celsia druhý nejchladnější za posledních deset let. Studenější byl pouze rok 2013 s průměrem o 0,1 stupně nižším. Srážkově byl loňský rok průměrný, spadlo 99 procent dlouhodobého normálu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.
Loňská průměrná teplota vzduchu osm stupňů Celsia byla o 0,1 stupně vyšší, než je normál, který meteorologové vypočítávají z dat za roky 1981 až 2010. "Jde o první teplotně normální rok od roku 2013," uvedly meteoroložky Klára Sedláková a Lenka Crhová.
Chladnější byl rok 2021 zejména ve srovnání s předchozími třemi lety. V roce 2020 se průměrná teplota vzduchu v ČR dostala na 9,1 stupně, o rok dříve na 9,5 stupně. V roce 2018 vystoupala až na 9,6 stupně Celsia.
Studené byly loni zejména jarní měsíce. Loňský duben byl ve srovnání s běžnou hodnotu pro tento měsíc o 2,5 stupně chladnější. V květnu činila odchylka od normálu minus 2,4 stupně Celsia.
Následoval nezvykle teplý červen, kdy bylo v průměru o tři stupně tepleji než obvykle. Šestý kalendářní měsíc loňského roku tak byl třetím nejteplejším červnem od roku 1961, kdy začali meteorologové měsíční průměry počítat.
Množstvím srážek se loňský rok podle předběžných údajů nevymykal obvyklým hodnotám. Roční úhrn 678 litrů vody na metr čtvereční představoval 99 procent dlouhodobého normálu.
Deštivé byly hlavně květen a srpen, kdy spadlo 143, respektive 133 procent obvyklého množství srážek. Naopak mimořádně suché bylo září, kdy napršely jen dvě pětiny srážkového normálu, což z tohoto měsíce činí čtvrté nejsušší září od roku 1961, uvedl ČHMÚ.
Nejchladněji za posledních osm let bylo loni také v pražském Klementinu. Průměrná teplota vzduchu v centru hlavního města byla 11,1 stupně Celsia. I to ale stačilo k tomu, aby se rok 2021 zapsal mezi 13 procent nejteplejších let, jaké v Klementinu naměřili od roku 1775.
"V poslední době chladnější byl naposled rok 2013, předtím 2010 a dále roky 2005, 2004 a 2001," poznamenal na webu ČHMÚ meteorolog Pavel Jůza. "Na druhé straně však za víc než 100 let od roku 1870 do roku 1988 byl zaznamenán pouze jeden rok teplejší než 2021," dodal.
Nejtepleji bylo v centru Prahy za posledních 247 let v roce 2018, kdy se celoroční průměr dostal na 12,8 stupně Celsia. Na opačném konci klementinského žebříčku jsou roky 1871 a 1838 s průměrnou teplotou 7,2 stupně.
Hudební svět zasáhla během letošních vánočních svátků smutná zpráva. Legendární britská skupina The Cure oznámila, že ve věku 65 let zemřel jejich dlouholetý kytarista a klávesista Perry Bamonte.
Kim Kardashian o letošních Vánocích překvapila své fanoušky nečekaným přiznáním ve svém svátečním vlogu na TikToku. Zakladatelka značky SKIMS prozradila, že si nedávno nechala znovu propíchnout uši na velmi neobvyklém místě – v prodejně doplňků Claire’s na Havaji.
Rok 2026 se pro britskou královskou rodinu rýsuje jako období zásadních životních změn a přerodů. Zatímco začátek loňského roku byl pro prince a princeznu z Walesu poznamenán krutým bojem s rakovinou a náročnou léčbou, dnešní vyhlídky jsou nepoměrně radostnější. Princezna Kate je od začátku roku 2025 v remisi a rodina se již plně zabydlela v novém domově Forest Lodge ve Windsoru, kam se přestěhovala na podzim.
Princezna z Walesu opět ukázala, že móda je pro ni mocným nástrojem tiché diplomacie. Kate dokázala bez jediného slova poslat bývalému princi Adrewovi jasný vzkaz.
Jak bude na přelomu letošního a příštího roku? Připravte se na velkou oblačnost, denní maxima kolem nuly a častější sněžení, zejména na horách. Uvedli to meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pokud jste dnes vyrazili do ulic, ještě jste sledovali uzavřené supermarkety. V letošním roce je to naposledy, co se jejich provozovatelé museli podřídit zákonu. V příštím týdnu ale opět nastane situace, kdy si po celý den nenakoupíte.
Vánoce si nepochybně představoval jinak. Karlos Vémola skončil jako obviněný ve vazbě, přesto se dokázal ozvat svým fanouškům. První vyjádření k aktuální kauze se objevilo v pátek vpodvečer na instagramovém profilu Terminátora, jak se zápasníkovi přezdívá.
Ani Štědrý den se v Česku neobešel bez násilného trestného činu. Kriminalisté z Moravskoslezského kraje se od středy zabývají vraždou ve Vratimově. Muž, který si již vyslechl obvinění, tam měl připravit o život známého.
Jiřina Bohdalová se na letošní Vánoce mimořádně těšila, protože její rodina se krátce před svátky rozrostla o dalšího člena. Legendární herečka se dočkala vysněného pravnoučete, ale na hlídání zatím dostává maximálně psa od své dcery. A mazlíček způsobil pěknou polízanici.
Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla.
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Jak slavní trávili Vánoce? Například Veronika Žilková neměla problém to prozradit. Na Štědrý den byla jen s částí své rodiny a bez současného partnera, scénáristy Ivana Hubače. S tím se ale chystá podniknout jiné dobrodružství.