Počasí v září bylo nejteplejší měsíc od začátku měření

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 3. října 2023 18:40
Sdílej:

Září se zapsalo do historie jako nejteplejší měsíc od začátku měření v roce 1775. Průměrná měsíční teplota dosáhla 19,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od dlouhodobého průměru za období od roku 1775 do roku 2014 o 4,4 stupně Celsia. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

Nejvyšší průměrnou denní teplotu v tomto měsíci, a tedy nejteplejší den, zaznamenali meteorologové 12. září, kdy dosáhla 23,9 stupně Celsia. Naopak nejnižší průměrnou denní teplotu zaznamenala stanice 24. září, kdy se snížila na 14,2 stupně Celsia.

Druhé nejteplejší září v historii měření na této stanici bylo zaznamenáno v roce 1798, kdy průměrná měsíční teplota činila 19,4 stupně Celsia.

Následuje rok 1947 s průměrem 19,1 stupně Celsia, a na čtvrtém a pátém místě se umisťují září 1810 a 2016 s průměrnou teplotou 19 stupňů Celsia. Šesté nejteplejší září bylo v roce 2006 s průměrnou teplotou 18,9 stupně Celsia, jak uvedl ČHMÚ.

Na druhé straně nejchladnější září zaznamenané od roku 1775 bylo v roce 1912 s průměrnou měsíční teplotou 10,1 stupně Celsia.

Klementinum, umístěné v historickém centru Prahy, je místem nepřetržitého sledování počasí od roku 1775. I přes různé faktory ovlivňující měření, jako je umístění měřicích přístrojů a poloha v centru města, poskytuje tato stanice cenné a unikátní informace o počasí a klimatu.

Stalo se
Světové celebrity
David Beckham

David Beckham pronesl o manželce slova, která vás rozpláčí

Fotbalová hvězda David Beckham veřejně poděkovala své manželce Victorii Beckham za „čtyři krásné děti“. Učinil tak po premiéře nového dokumentárního pořadu na Netflixu, která se odehrála v atmosféře pokračujícího rodinného sporu s jejich nejstarším synem Brooklynem. Na premiéře se sešla celá rodina, s výjimkou Brooklyna a jeho manželky Nicoly Peltz.

Světové celebrity
Robbie Williams

Robbie Williams provedl kvůli Taylor Swift zásadní změnu

Zpěvák Robbie Williams poprvé promluvil o tom, jak odložil vydání svého alba, aby se vyhnul přímému souboji s Taylor Swift v hitparádách. Učinil tak během nejmenšího koncertu své kariéry, který se konal v londýnském klubu Dingwalls s kapacitou 600 lidí a skončil v jednu hodinu ráno. Během dvouhodinové show se zpěvák otevřeně vyjádřil také ke svému sporu s kapelou Oasis, své manželce Aydě a dceři Teddy.

Domácí
ČEZ

ČEZ oznámil nové ceny energií. V lednu slibuje další zlevnění

ČEZ se před začátkem topné sezóny rozhodl stanovit nové ceny energií. U plynu nově nabízí dvouletou fixaci za 1 180 Kč/MWh včetně DPH, v případě tříleté fixace zaplatí zákazníci 1 089 Kč/MWh. Lidé mohou využít také zlevněný dvouletý fix Elektřina v akci za 2 561 Kč/MWh. Další zlevnění slibuje společnost v lednu. Uvedla to v tiskové zprávě. 

České celebrity
Tereza Kerndlová

Tereza Kerndlová už je zase dokonalá. Zubař vyřešil velký problém

Hvězdy šoubyznysu samozřejmě potřebují dobře vypadat, což si dobře uvědomuje i Tereza Kerndlová. Vyražený zub z nedávné nehody tak musela promptně vyřešit. Nyní poprvé ukázala výsledek návštěv u zubaře.