Počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče rakouských nemocnic překročil kritickou hranici 300. To mimo jiné znamená, že za týden budou mít do nočních podniků a na některé hromadné akce přístup jen očkovaní nebo uzdravení, uvedla dnes agentura APA.
Na rakouských jednotkách intenzivní péče je aktuálně 317 lidí infikovaných koronavirem SARS-CoV-2, vyplývá z dnešních dopoledních údajů rakouských ministerstev zdravotnictví a vnitra. To je o 25 více než v pondělí. Nově se za posledních 24 hodin v zemi s necelými devíti miliony obyvatel nakazilo 5398 lidí.
Překročení počtu 300 covidových pacientů na JIP je důležité proto, že podle aktuálního plánu rakouské vlády má země po překročení tohoto limitu do sedmi dní přejít do druhého stupně protiepidemických opatření. Konkrétně to znamená, že do nočních gastronomických podniků a podobných zařízení a také na akce s více než 500 účastníky bez adresných míst k sezení budou mít přístup jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo vyléčení z covidu-19. Kromě toho v Rakousku od druhého stupně nebude možné uplatňovat antigenní samotesty jako důkaz o bezinfekčnosti.
Rakouské ministerstvo zdravotnictví na základě aktuálních prognóz předpokládá, že do pondělí, kdy nová pravidla začnou platit, bude dosaženo hranice 400 covidových pacientů na JIP. To by znamenalo, že bude rovnou zaveden třetí stupeň opatření, při jehož vyhlašování už neplatí sedmidenní lhůta.
Při překročení 400 pacientů na intenzivních lůžkách, což znamená vytížení všech kapacit na JIP z 20 procent, pozbydou v celém Rakousku platnosti veškeré antigenní testy. Do prostor vyžadujících bezinfekčnost tak budou moci vstupovat jen očkovaní, vyléčení nebo lidé s aktuálním PCR testem.
Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes upozornil, že třetí dávka vakcíny proti covidu-19 je mimořádně důležitá pro lidi starší 65 let a pro pacienty z rizikových skupin. NIG uvedla, že "ochrana vyvolaná očkováním po šesti měsících znatelně klesá". Pro další injekci si mají přijít i lidé, kteří jsou naočkováni jednodávkovou očkovací látkou firmy Johnson & Johnson.
Sedmidenní incidence, tedy počet nových případů koronaviru na 100.000 obyvatel, má nyní v Rakousku hodnotu téměř 404. Aktivních případů koronavirové nákazy je 49.469, což je o 2401 více než v pondělí.
V zemi přibývá okresů, které lze opouštět jen s určitým omezením. Podle nařízení vlády jde o oblasti, kde je míra proočkovanosti nižší než 60 procent a v týdenním úhrnu připadá více než 500 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Aby lidé mohli z takového okresu vyjet, musejí se při policejní kontrole prokázat dokladem o očkování nebo o prodělání covidu-19, případně negativním testem. Tato opatření končí tehdy, když sedmidenní incidence klesne pod 400 nebo když míra proočkovanosti dosáhne 60 procent. Nejvíce okresů s těmito omezeními se nyní nachází ve spolkové zemi Horní Rakousy.
Dohromady do dneška rakouské zdravotní úřady s pomocí testů odhalily 840.902 případů koronavirové infekce. Od počátku pandemie zemřelo 11.380 nakažených, z toho 11 za poslední den.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.