Počet datových schránek v Česku vnitra přesáhl 1,7 milionu

Počet datových schránek podle ministerstva vnitra přesáhl 1,7 milionu. Dobrovolně si je jen letos zřídilo na 177.000 řadových občanů. Do března příštího roku se počet schránek zvýší nejméně o 2,2 milionu, které ministerstvo vytvoří živnostníkům a spolkům včetně společenství vlastníků bytů na základě zákona. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

Ministerstvo vnitra

"Povinné datové schránky se nebudou zřizovat běžným občanům, kteří se státem komunikují online přes elektronickou identitu, ale jen subjektům vedeným v registru osob," připomenula mluvčí. Pro nepodnikající občany bude zřízení datové schránky nadále dobrovolné. Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.

Stát bude proto podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) lidi ale o výhodách datových schránek přesvědčovat ještě více než dosud. "Přes datovou schránku vyřešíte 96 procent agend se státem a obcemi online. I proto doporučuji, aby si lidé datovku zřizovali. Běžné občany nebudeme do ničeho nutit a zřízení zůstane dobrovolné," uvedl ministr.

Původně měl datovou schránku od začátku příštího roku automaticky dostat každý občan, který se například bankovní identitou nebo eObčankou poprvé přihlásí ke kterékoli digitální službě státu. Na rozdíl od firem a živnostníků si mohl schránku znepřístupnit. Parlament ale automatické vytváření schránek pro občany těsně před startem zrušil s ohledem na lidi s nižší digitální gramotností.

Přibližně dva miliony datových schránek, které ministerstvo vytvoří v prvních třech měsících nového roku na základě zákona o elektronické konverzi dokumentů, dostanou osoby samostatně výdělečně činné, které mají IČO, tedy identifikační číslo osoby. Dostanou ji i osoby s pozastavenou živností. Dalších zhruba 200.000 datových schránek získají právnické osoby neobchodního charakteru. Jde například o spolky, společenství vlastníků bytových jednotek nebo nadace.

Zřizování schránek bude postupné, noví uživatelé budou do konce března dostávat od vnitra přihlašovací údaje. Nebude nutné, aby si schránku zřizovali sami. Denně chce vnitro zřizovat okolo 50.000 schránek.

Přístupové údaje zašle ministerstvo doporučeným dopisem. Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do nově zřízené schránky podnikající nebo právnické osoby sám nepřihlásí. Uživatelé budou od té doby dostávat veškerou komunikaci od státu do datové schránky, sami však budou mít stále na výběr, zda státu posílat dokumenty datovou zprávou či klasickou listinnou formou.

Informace k datovým schránkám jsou na webech www.chcidatovku.cz a www.mojedatovaschranka.cz. Informační kampaň poběží od listopadu do března příštího roku.

Středula pro tuto chvíli končí v čele odborové centrály

04.03.2024 12:12 Josef Středula už není předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), přišel o…

Česko by mělo od uhlí odejít do roku 2033, tvrdí Síkela

03.03.2024 16:24 Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by…

Stanjura bude prosazovat zrušení daně z neočekávaných zisků

03.03.2024 09:59 Pokud se potvrdí letošní očekávané mimořádné příjmy státu ve výši přibližně 17 miliard korun,…

Kupka: Cena dálničních známek poroste i příští rok

02.03.2024 20:50 Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem…

Macron se v Praze setká s Pavlem na Pražském hradě

01.03.2024 21:35 Pražský hrad v pátek potvrdil, že Česko v příštím týdnu navštíví francouzský prezident Emmanuel…

Jurečka s ministerstvem dokončil návrh změn v důchodech

01.03.2024 12:26 Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité…

Pohonné hmoty už zdražily jen nepatrně. Mohou začít i zlevňovat

29.02.2024 11:27 V Česku v posledních dnech zpomalilo zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se zvýšila o…

Sněmovna povolila párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství

28.02.2024 19:33 Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do…

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Související:

Nejnovější