Počet datových schránek v Česku vnitra přesáhl 1,7 milionu

Počet datových schránek podle ministerstva vnitra přesáhl 1,7 milionu. Dobrovolně si je jen letos zřídilo na 177.000 řadových občanů. Do března příštího roku se počet schránek zvýší nejméně o 2,2 milionu, které ministerstvo vytvoří živnostníkům a spolkům včetně společenství vlastníků bytů na základě zákona. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

Ministerstvo vnitra

"Povinné datové schránky se nebudou zřizovat běžným občanům, kteří se státem komunikují online přes elektronickou identitu, ale jen subjektům vedeným v registru osob," připomenula mluvčí. Pro nepodnikající občany bude zřízení datové schránky nadále dobrovolné. Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.

Stát bude proto podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) lidi ale o výhodách datových schránek přesvědčovat ještě více než dosud. "Přes datovou schránku vyřešíte 96 procent agend se státem a obcemi online. I proto doporučuji, aby si lidé datovku zřizovali. Běžné občany nebudeme do ničeho nutit a zřízení zůstane dobrovolné," uvedl ministr.

Původně měl datovou schránku od začátku příštího roku automaticky dostat každý občan, který se například bankovní identitou nebo eObčankou poprvé přihlásí ke kterékoli digitální službě státu. Na rozdíl od firem a živnostníků si mohl schránku znepřístupnit. Parlament ale automatické vytváření schránek pro občany těsně před startem zrušil s ohledem na lidi s nižší digitální gramotností.

Přibližně dva miliony datových schránek, které ministerstvo vytvoří v prvních třech měsících nového roku na základě zákona o elektronické konverzi dokumentů, dostanou osoby samostatně výdělečně činné, které mají IČO, tedy identifikační číslo osoby. Dostanou ji i osoby s pozastavenou živností. Dalších zhruba 200.000 datových schránek získají právnické osoby neobchodního charakteru. Jde například o spolky, společenství vlastníků bytových jednotek nebo nadace.

Zřizování schránek bude postupné, noví uživatelé budou do konce března dostávat od vnitra přihlašovací údaje. Nebude nutné, aby si schránku zřizovali sami. Denně chce vnitro zřizovat okolo 50.000 schránek.

Přístupové údaje zašle ministerstvo doporučeným dopisem. Datové schránky budou zpřístupněny po prvním přihlášení nebo automaticky po uplynutí lhůty 15 dnů po zřízení v případě, že se uživatel během této doby do nově zřízené schránky podnikající nebo právnické osoby sám nepřihlásí. Uživatelé budou od té doby dostávat veškerou komunikaci od státu do datové schránky, sami však budou mít stále na výběr, zda státu posílat dokumenty datovou zprávou či klasickou listinnou formou.

Informace k datovým schránkám jsou na webech www.chcidatovku.cz a www.mojedatovaschranka.cz. Informační kampaň poběží od listopadu do března příštího roku.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější