Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.
Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) dnes uvedl, že zemětřesení ze začátku února zabilo 50.096 lidí. Otřesy velmi silně zasáhly provincie na jihovýchodě země, kde žije přes 13 milionů lidí. Stovky tisíc lidí zůstaly kvůli poničeným budovám bez vlastní střechy nad hlavou a bydlí ve stanových či kontejnerových táborech. Další desítky tisíc lidí nalezly útočiště u příbuzných a známých.
Výše škod, které zemětřesení způsobilo v Turecku, dosáhla 104 miliard dolarů. Prezident Erdogan to dnes řekl na vystoupení před dárcovskou konferencí v Bruselu, na které EU a další země přislíbily Turecku a Sýrii sedm miliard eur (168 miliard korun).
"Nezávisle na její ekonomické kondici je pro jakoukoliv zemi obtížné, aby sama čelila katastrofě takového rozsahu," řekl Erdogan. Dodal, že kvůli zemětřesení je v oblasti neobyvatelných zhruba 300.000 budov, které obsahují bezmála 900.000 bytových jednotek.
V sousední Sýrii se počet mrtvých odhaduje nejméně na 6000. Hodnotu způsobených škod OSN odhaduje na deset miliard dolarů a náklady na nezbytné opravy na 15 miliard dolarů. Podle Světové banky dopady zemětřesení prohloubí letošní propad syrského HDP o 2,3 procentního bodu na 5,5 procenta. Hodnotu škod Světová banka odhadla na 5,2 miliardy dolarů. "Zemětřesení dále zhoršilo životní podmínky, které byly pro syrský lid již tak velmi těžké po 12 letech války," uvedla banka. Na rekonstrukci bude země v příštích třech letech potřebovat bezmála osm miliard dolarů.
Jihovýchod Turecka a sever Sýrie zasáhly 6. února dva otřesy, jeden o síle 7,7 stupně a druhý o síle 7,6 stupně. Oblast od té doby zasáhly další tisíce menších otřesů.
Ve Velké Británii je dnešní den, tedy 9. leden, každoročně okamžikem, kdy se slaví narozeniny jednoho z významných členů královské rodiny. Princezně Kate se sluší popřát hlavně hodně zdraví, protože nedávno svedla náročný boj se zákeřnou rakovinou.
Předpověď meteorologů se naplnila. Česko v uplynulých hodinách zasypal sníh, na řadě míst stále sněží. Přetrvávají tak i problémy v dopravě. Policie řeší dopravní nehody či dálniční tahy zablokované kamiony.
K celebritám, které se v loňském roce potýkaly se zdravotními problémy, patřil také Zdeněk Troška. Oblíbeného režiséra napadla zákeřná bakterie, která z něj vysávala veškerou energii. Jak na tom filmař je na začátku nového kalendářního roku?
Šťastný konec má pátrání po osmnáctileté dívce z Blanenska, která se pohřešovala od pondělí. Policii se ji po zapojení veřejnosti podařilo vypátrat v blíže nespecifikované sousední zemi. Teenagerka by měla být v pořádku.
Uplynul na začátku probíhajícího týdne už měsíc od chvíle, kdy po boji s vážnými zdravotními problémy zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký. S odchodem manžela se nadále vyrovnává vdova Nikola, která se o své pocity neváhá dělit s fanoušky na sítích.
Česko v pátek po mrazivé epizodě zasype další sníh, avizovali to meteorologové. Upozornili však, že po přechodném oteplení bude již o víkendu následovat další prudké ochlazení. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
StarDance loni chyběla na televizních obrazovkách až do Silvestra, kdy Česká televize odvysílala sestřih z historicky prvního turné, jehož se účastnily páry z dosavadních řad taneční soutěže. Letos by se show měla do vysílání vrátit. Jedna z hlavních tváří pořadu prozradila, zda tomu tak opravdu bude.
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo připojit ke společnému evropskému prohlášení na podporu Dánska, které čelí americkému tlaku ohledně Grónska. Pavel nicméně uvedl, že zájem Washingtonu na bezpečnosti v severním Atlantiku považuje za pochopitelný.
Hodně lidí má tendenci před vstupem do nového kalendářního roku bilancovat. Například Agáta Hanychová tak úplně poprvé promluvila o osudovém zlomu ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Našli prý totiž společnou řeč.
Česko v prosinci šokoval případ únosu školáka ve Zlínském kraji. Zásadní roli v něm sehrála dvojice občanů, která slyšela volání o pomoc a kontaktovala strážce zákona. Policie v tomto týdnu informovala, že je náležitě ocenila.
Strach si v týdnu začali fanoušci dělat o Pavla Trávníčka, když vyšlo najevo, že byl znovu hospitalizován. Dlouho však nebylo jasné, co je příčinou jeho aktuálních zdravotních problémů. Ošetřující lékař nyní odhalil pravdu.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal nařízení, podle kterého mají Spojené státy americké opustit 31 agentur OSN a dalších 35 organizací, které nespadají pod OSN. Bílý dům vysvětlil, že tyto organizace fungují v rozporu s americkými národními zájmy. O nařízení informovala stanice CNBC.