Počet nakažených chřipkou strmě stoupá. Za týden vzrostla nemocnost o 60 procent

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 27. prosince 2022 20:25
Sdílej:

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je zhruba stejně jako minulý týden, a to přibližně 2500 na 100.000 obyvatel. Na twitteru dnes o tom informovala hygienická služba. Zvýšil se ale podle hygieniků podíl nemocných, u kterých lékaři diagnostikovali přímo chřipku.

Nejvíce nemocných je v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně případů hlásí podle údajů tamní hygienické stanice Praha. V týdnu kolem Vánoc je zpomalení nárůstu počtu případů běžné, vrcholu epidemie chřipky dosazuje většinou na přelomu ledna a února.

"Nemocnost u chřipkových onemocnění se zvýšila o 58,6 procenta u všech věkových skupin. Situaci téměř v celé ČR lze hodnotit jako probíhající epidemii akutních respiračních infekcí včetně chřipky," uvedli hygienici.

Podle odborníků ani na začátku epidemie stále není pozdě nechat se proti chřipce očkovat. Navození imunity ale trvá zhruba dva týdny. Pravidelně se proti chřipce nechává každý rok očkovat asi sedm procent populace, seniorů zhruba čtvrtina. V zemích severní a západní Evropy je proočkovanost dvakrát až třikrát vyšší.

Každý rok onemocní chřipkou asi čtvrtina dětí a podle síly epidemie pět až deset procent dospělých. Příznaky typicky přicházejí velmi rychle, nemocní mají horečku, zimnici, bolesti kloubů, svalů a výraznou únavu. Jinak zdraví jedinci se obvykle uzdraví do sedmi dní, více unavení mohou být i další dva nebo tři týdny. U rizikových může chřipka vést k hospitalizaci či dokonce k úmrtí, ročně jich podle odhadů může být 1500 až 5000 podle síly epidemie.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Král Charles III.

Královi a monarchii seberou rodinný klenot. Musí se šetřit, vzkazují Britové

Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. 

Zahraničí
Donald Trump

Příměří v Gaze na obzoru. Trump oznámil, že Izraelci souhlasí

Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá. 

Počasí
Letní příroda

První předpověď počasí na příští týden. Návrat tropů je v nedohlednu

Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Marek Eben

Marku Ebenovi se nedaří předat vzkaz. Češi ho zase zmínili jako možného prezidenta

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.