Počet nehod v zimě klesá, řada aut ale bourá na letních pneumatikách

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 1. prosince 2021 16:37
Sdílej:

V posledních letech mírně klesá počet nehod způsobených vlivem námrazy, sněhu a náledí na vozovce. Loni se takto stalo 1829 dopravních nehod, což je i vlivem pandemie nejméně za posledních deset let. Mnoho řidičů však nedodržuje některá pravidla pro zimní provoz. Například podle statistik havaruje v zimě každé 17. auto na letních pneumatikách, problémem je i neodstraňování sněhu či námrazy z výhledu. Upozornil na to dnes BESIP.

V posledních sedmi letech setrvale klesá počet závažných nehod, kterých se loni vlivem zimního počasí stalo 1829, meziročně asi o 55 procent méně. Pozitivní trend může být podle BESIP způsoben nárůstem teplot v nejchladnějších měsících roku. Průměrná teplota vzduchu v prvních třech a posledních dvou měsících mezi lety 2011 a 2013 byla 0,64 stupně, zatímco průměr za stejné měsíce mezi lety 2014 až 2020 byl 2,14 stupně.

Z policejních statistik z období 2011-2020 vyplynulo, že nejvíce nehod se stalo na vozovce ve stavu "náledí, ujetý sníh, neposypané“, 53 procent veškerých nehod bylo způsobených vlivem námrazy, sněhu a náledí. U kategorií "souvislá vrstva sněhu“ a "náledí, ujetý sníh, posypané“ došlo přibližně ke 46 procentům nehod. Nejnižší četnost nehod a jejich vážných následků připadala na kategorii náhlá změna stavu vozovky.

Rizikovým faktorem je při zimním počasí zejména používání letních pneumatik. BESIP upozorňuje, že letní pneumatiky zkřehnou a jejich jízdní vlastnosti se změní. Podle analýzy také až 30 procent řidičů používá zimní pneumatiky celoročně. Řidiči často tzv. dojíždějí pneumatiky, které svou hloubkou dezénové drážky už odpovídají požadavkům pro letní pneumatiky. BESIP však k tomu podotýká, že zimní pneumatiky mají jiné složení směsi než pneumatiky letní, tudíž nemusí být svými jízdními vlastnostmi pro používání v letních měsících a ve vysokých teplotách ideální.

Dalším častým nešvarem řidičů v zimě, je zanedbávání různých povinností, například odstranění nečistoty, námrazy nebo sněhu z auta. Řidič také nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by mohl při uvolnění ohrozit bezpečnost provozu.

Stalo se
Světové celebrity
Dan McGrath

Zemřel Dan McGrath, oceňovaný bývalý tvůrce Simpsonových

Dan McGrath, scenárista a producent, který získal cenu Emmy za práci na kultovním animovaném seriálu „Simpsonovi“, zemřel 14. listopadu ve věku 61 let. Jeho úmrtí potvrdila jeho sestra, Gail McGrath Garabadian, v sobotu ráno v příspěvku na Facebooku. Napsala, že ztratili jejího „neuvěřitelného bratra Dannyho,“ který byl „výjimečný a jedinečný člověk“ a skvělý syn, bratr, strýc a přítel, a jejich srdce jsou zlomená.

Světové celebrity
Richard Gere

Richard Gere: Překvapivá slova o výchově svých synů

Herec Richard Gere, praktikující buddhista již od roku 1978, se exkluzivně svěřil časopisu People s tím, jakou klíčovou buddhistickou lekci předává svým třem synům. Pro sedmdesátišestiletého herce, který se s buddhismem seznámil před více než 45 lety díky tibetským mnichům, je stěžejní jednoduché poselství laskavosti. Gere se o tom rozpovídal 12. listopadu 2025 během slavnostního oběda DOC NYC Visionaries Tribute Luncheon v New Yorku.

Světové celebrity
Robbie Williams

Robbie Williams otevřeně promluvil o užívání injekcí na hubnutí: Trpí na vedlejší účinky!

Zpěvák Robbie Williams (51) otevřeně promluvil o svém užívání injekcí na hubnutí Mounjaro. Přiznává, že mu lék pomohl k úbytku váhy, ale zároveň s sebou přinesl znepokojivé vedlejší účinky. Zpěvák tvrdí, že se od zahájení léčby cítí jako „jiný člověk“, zejména díky „nedostatku duševního utrpení“, které dříve prožíval.

Světové celebrity
Jennifer Aniston

Jennifer Aniston a její nový vztah: Zdroj prozradil, jak jim to klape

Vztah herečky Jennifer Aniston a hypnoterapeuta Jima Curtise i nadále vzkvétá. Exkluzivní zdroje pro magazín People potvrdily, že padesátiletý Curtis a šestačtyřicetiletá Aniston si společný čas užívají a jejich románek, který vyšel najevo začátkem letošního roku, je velmi silný.