Počet nově prohlášených konkurzů firem klesl

Počet nově prohlášených konkurzů firem v ČR v prvním čtvrtletí činil 178, byl tak o šest procent nižší než ve stejném období loni. Nejvíce šlo o firmy podnikající ve velkoobchodu, maloobchodu, opravách motorových vozidel, zpracovatelském průmyslu a profesních, vědeckých a technických činnostech. ČTK o tom dnes informovala analytická společnost InsolCentrum.

lzaměstnanci

"Stav insolvencí v prvním čtvrtletí 2022 lze charakterizovat jako klid před bouří. S vysokou mírou pravděpodobnosti lze očekávat rekordy v počtech insolvenčních řízení. Kdy a v jak vysoké míře se tak stane, závisí na vývoji válečného konfliktu na Ukrajině a jeho dopadu do české i světové ekonomiky," uvedla jednatelka společnosti Jarmila Veselá.

Počet povolených reorganizací se do konce března zdvojnásobil na čtyři. "Vzhledem k tomu, že v letech 2020 a 2021 byl počet reorganizací nejmenší od roku 2009, můžeme sledovat návrat k trendům předcovidových let," podotkla Veselá. Moratoria byla letos vyhlášena čtyři. V předcovidovém období se jejich počet pohyboval mezi dvěma a 18 ročně. Zvýšený počet moratorií podle Veselé signalizuje, že se v ekonomice něco děje, první kvartál 2022 tomuto předpokladu tedy nenasvědčuje.

Podle analytiků InsolCentra zažívala ČR ve druhé dekádě tohoto století dobré ekonomické období provázené nízkým počtem insolvenčních řízení. V letech 2020 a 2021 také byly zmrazeny insolvencí v důsledku finančních injekcí ze strany státu i legislativních ochranářských opatření Lex covid. "Všechny okolnosti neodvratně povedou k významnému nárůstu počtů oddlužení, konkurzů i reorganizací," dodala Veselá.

Řešení úpadku je u právnických osob možné konkurzem, nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

InsolCentrum je analytická společnost, která se dlouhodobě věnuje zpracování a analýze insolvenčních a souvisejících ekonomických, demografických a sociologických dat.

Témata: firmy

Ceny potravin v České republice konečně zaznamenaly pokles, tvrdí SOCR

02.10.2023 21:20 Ceny potravin v České republice zaznamenaly pokles, zejména v segmentech, kde panuje větší…

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

Související:

Nejnovější