V pátek testy v Česku potvrdily 177 nových případů covidu-19, o 1158 méně než před týdnem. Srovnání ale významně ovlivnil fakt, že byl státní svátek, a výrazně méně se tedy testovalo. Výrazně proto klesl i počet podezření na opakovanou infekci, a to na 58 případů z téměř 500 před týdnem. V nemocnicích je 695 nakažených, nejnižší počet za posledních skoro sedm týdnů.
Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku dosud potvrzeno téměř 4,16 milionu případů nákazy covidem-19. Do tohoto počtu není zahrnuto 356.000 případů, kdy se někdo nakazil opakovaně.
S nákazou dosud zemřelo 41.570 lidí. Za posledních sedm dní přibylo do statistik 61 úmrtí, v průměru tedy zhruba devět za den. O týden dříve bylo zemřelých s covidem celkem 93 a denní průměr činil 13 případů. Údaje za poslední dny se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný rozdíl nemusí být tak velký.
Denní počty nově odhalených případů klesají v mezitýdenním srovnání nepřetržitě už více než tři týdny. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá v Česku nyní 54 nových případů za posledních sedm dní.
Před rokem touto dobou byla epidemická situace v Česku výrazně horší. Loni na státní svátek 28. října tehdy přibylo do statistik 4360 nových případů nákazy covidem.
Klesají ale rovněž počty provedených testů. Tento pátek, na který připadal státní svátek, jich laboratoře udělaly podle průběžných údajů necelých 1700. O týden dříve jich bylo o téměř 6000 víc a loni 28. října laboratoře otestovaly skoro 75.000 vzorků.
Sestupnou tendenci mají také počty hospitalizovaných s pozitivním testem. V pátek jich bylo necelých 700, nejméně od soboty 10. září. V těžkém stavu je 30 pacientů, zhruba polovina počtu před týdnem a zároveň nejméně za posledních skoro pět týdnů.
Ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou přes 562.000. V pátek zdravotníci aplikovali zhruba 500 dávek, v mezitýdenním srovnání asi o 20.000 méně. I v tomto případě je výrazný rozdíl pravděpodobně způsobený státním svátkem 28. října.
David Beckham se v neděli ráno vydal na osamocenou procházku se svými dvěma psy a působil dojmem, že ho nijak nerozhodilo šokující prohlášení jeho nejstaršího syna. Padesátiletý bývalý fotbalista vypadal uvolněně a v dobré náladě, když sdílel fotografie z mlhavého rána na sociálních sítích. V příspěvku vtipkoval směrem ke své manželce Victorii, které popřál, aby si užila horkou čokoládu a delší spánek v posteli.
Středočeští kriminalisté v úterý ráno oznámili, že vyšetřují vraždu ženy v obci na Kladensku. Policie již zadržela podezřelého, jde o blízkého oběti.
Krystyna Pyszková jistě nebyla nadšená, když se její jméno v těchto dnech začalo skloňovat v souvislosti se sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Modelka se ale neschovává, k celé záležitosti se obsáhle vyjádřila.
Už několik dní vyhlíželi posluchači Evropy 2 pondělní ráno. Moderátor Leoš Mareš je totiž navnadil na avizovanou účast legendární herečky Jiřiny Bohdalové, která lidi nepochybně nezklamala. Do vysílání dorazila i s výrazně mladším kolegou Jakubem Prachařem a dalším moderátorem Liborem Boučkem.
Česko se bude s nástrahami zimního počasí potýkat i v následujících hodinách a dnech. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upravil územní a časovou platnost výstrahy na ledovku. Varování před námrazou zůstává beze změny.
Vztahy Agáty Hanychové s muži se budou řešit snad vždycky. Tématem i po letech mohou být ty, které skončily rozchodem či dokonce rozvodem. Trojnásobná maminka se totiž rozhodla odhalit, kdo zničil její předchozí manželství.
Sportovní fanoušci už nepochybně odpočítávají poslední dny do zahájení zimních olympijských her v Itálii. Zařadí se mezi ně i prezident Petr Pavel, který se chce v dějišti největší sportovní akce podívat hned na několik závodů či zápasů.
Důležitým aktérem sporu mezi prezidentem Petrem Pavlem a ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé) je poradce hlavy státu Petr Kolář. Právě na jeho telefon dorazily tolik diskutované esemesky. Kolář se nyní poprvé od začátku kauzy vyjádřil.
Začal poslední měsíc meteorologické zimy, kdy většina dětí bude mít jarní prázdniny. Hodně lidí by tak měl zajímat měsíční výhled Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové nastínili, jak bude do konce února.
Ani únor se v českém šoubyznyse neobejde bez narozenin slavných osobností. Kulaté 50. narozeniny má hned v úvodu měsíce Laďka Něrgešová, jejíž život se v posledních měsících doslova otočil vzhůru nohama.
Plánování zimních radovánek vyžaduje přesné načasování. Jarní prázdniny v Česku republice trvají tradičně jeden týden, ale jejich termín se liší podle toho, v jakém okrese se nachází škola vašeho dítěte. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozděluje republiku do šesti vln, které se střídají od začátku února až do poloviny března.
Začal únor, v jehož závěru se začne vysílat další řada československého Survivoru. Televizní diváci se v uplynulém týdnu dozvěděli jména prvních čtyř soutěžících. Jsou mezi nimi známé i méně známé tváře.