Počet obětí po zemětřesení v Turecku a Sýrii vyrostl na 42 tisíc

V turecké provincii Kahramanmaraş se i dnes, jedenáctý den po ničivém zemětřesení, podařilo vyprostit dvě živé ženy. Jedna z nich, 17letá dívka, byla pod troskami 248 hodin, dvaačtyřicetiletá žena strávila zasypaná 257 hodin. Informovala o tom dnes agentura Anadolu. Počet obětí zemětřesení, které 6. února zasáhlo jih Turecka a severozápad Sýrie, přesáhl už 42.000.

Následky zemětřesení

Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) dnes ráno uvedl, že počet obětí na turecké straně vzrostl na 36.187. V sousední Sýrii zemřelo podle odhadů OSN na 6000 lidí; zemětřesení v této zemi postihlo devět milionů obyvatel, napsala agentura Reuters. AFAD dnes také uvedl, že po dvou prvotních silných otřesech seismologové zaznamenali od minulého pondělí na 4300 následných otřesů.

I dnes se podle tureckých médií podařilo z trosek vyprostit dvě živé. Nejprve televize TRT informovala, že po 248 hodinách od zemětřesení vyprostili záchranáři v provincii Kahramanmaraş 17letou dívku. Večer z téhož regionu přišla informace o záchraně dvaačtyřicetileté ženy, která strávila pod troskami podle agentury Anadolu 257 hodin. Ve středu, tedy desátý den po zemětřesení, dostali ze sutin záchranáři tři živé ženy a dvě děti. V úterý turecký prezident Recept Tayyip Erdogan řekl, že z trosek bylo od otřesů ze 6. února vyproštěno přes 8000 živých. Erdogan ale neuvedl, jestli někteří z nich posléze v nemocnici nepodlehli zraněním. Zachránění z trosek jsou často také podchlazení, v noci teploty v postižených oblastech klesají pod bod mrazu.

OSN dnes zveřejnila výzvu k poskytnutí jedné miliardy dolarů (přes 22 miliard korun) na pomoc pěti milionům lidí v Turecku. "Musíme při nich stát v jejich nejtěžší hodině a zajistit jim potřebnou podporu," uvedl šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths. Sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů (téměř devět miliard korun) na pomoc devíti milionům lidí, kteří se s následky katastrofy vyrovnávají v Sýrii, vyhlásila OSN v úterý.

Turecká vláda ve středu podle televize Al-Džazíra oznámila, že zatím eviduje 50.576 zřícených či značně poškozených budov. Úřady v deseti postižených provinciích zkontrolovaly více než 387.000 budov, z nichž téměř 12.000 bude muset být co nejrychleji zbouráno v provincii Gaziantep, na 10.900 se musí zbourat kvůli značnému poškození v provincii Hatay a 10.777 v provincii Kahramanmaraş.

Podle odhadů OSN v Sýrii zahynulo kvůli zemětřesení na 6000 lidí, ani tento počet ale zřejmě není konečný. Situace v této zemi, kde stále neskončila občanská válka, je komplikovanější, jelikož otřesy zasáhly i oblast kontrolovanou povstalci. Od 6. února do Sýrie přijelo přes 100 nákladních aut OSN s humanitární pomocí. Někteří obyvatelé však kritizovali mezinárodní organizaci za údajně pomalou a nedostatečnou pomoc.

Syrský prezident Bašár Asada dnes v prvním televizním vystoupení od zemětřesení řekl, že rozsah škod je větší, než měla vláda k dispozici a poděkoval všem zemím, které poskytly pomoc, včetně "arabských bratrů a přátel".

Obavy ze situace na syrském území zasaženém zemětřesením vyjádřil šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain. Po návštěvě syrského Halabu (Aleppa) uvedl, že lidé tam žijí ve špatně vytopených prostorech a nuzných podmínkách. Řekl také, že se obává šíření infekčních nemocí. Halab na konci loňského roku postihla epidemie cholery.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější