Počet obyvatel letos překoná hranici osmi miliard. Populace EU se ale zmenšuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 11. července 2022 15:40
Sdílej:

Počet obyvatel Evropské unie loni klesl ze 447 milionů na 446,8 milionu. Informoval o tom dnes evropský statistický úřad Eurostat při příležitosti Světového dne populace. Jde o druhý meziroční pokles za sebou. Celkový počet lidí na Zemi přitom roste. Ještě letos by měla podle OSN světová populace prolomit hranici osmi miliard.

Po prvním poklesu v roce 2020, způsobeném pandemií covidu-19, se evropská populace znovu zmenšila i loni. Negativní přirozenou změnu, kdy více lidí zemře než se narodí, přitom nestačila vykompenzovat ani pozitivní bilance takzvané čisté migrace. I loni pravděpodobně celkovou negativní bilanci ovlivnila pandemie. Podle evropských statistiků v roce 2020 v EU zemřelo o 531.000 lidí více než v roce 2019. Loni pak v unii zemřelo o 113.000 lidí více než předloni.

Počet obyvatel v zemích dnešní EU dlouho rostl, ze 354,5 milionu v roce 1960 na zmíněných 446,8 milionu k 1. lednu 2022, což znamená nárůst o 92,3 milionu. Rychlost růstu se v posledních desetiletích postupně zpomalovala: Například v období let 2005 až 2022 počet obyvatel EU rostl v průměru 0,7 milionu. Během 60. let počet obyvatel rostl v průměru o tři miliony ročně.

Počet obyvatel jednotlivých členských států EU je značně rozličný. Zatímco na Maltě žije zhruba půl milionu lidí, v Německu jich je 83,2 milionu. V Německu, Francii a Itálii žije 47 procent celkové unijní populace.

Dohromady deset zemí EU loni zaznamenalo úbytek počtu obyvatel, nejvíce Itálie (o 253.100). Naopak Francie zaznamenala největší nárůst (o 185.900).

Evropská unie jde v populačním vývoji zatím proti globálnímu trendu. Podle aktuální zprávy OSN o světové populaci by však měl přestat počet lidí na planetě růst a stabilizovat se na úrovni kolem 10,4 miliardy v 80. letech tohoto století. Hranice deseti miliard by měla být podle "prostředního" scénáře pokořena v roce 2059, načež by se měl vývoj víceméně ustálit.

Ještě letos k 15. listopadu by měl počet lidí na Zemi dosáhnout osmi miliard, což je o miliardu více než v roce 2010, o dvě miliardy více než v roce 1998 a o 5,5 miliardy víc než v roce 1950.

Stalo se
Domácí
Petr Macinka

Macinka si před summitem rýpl do Pavla. Program prezidenta ale nezná

Ve dvou skupinách dnes odcestuje česká delegace na summit NATO v turecké Ankaře. Jako první se na cestu vydali vládní představitelé v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Česko však bude na jednání zástupců členských zemí aliance zastupovat i prezident Petr Pavel. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Agátu Hanychovou varovala její máma. Žilková vidí u dcery stejné chyby

Agáta Hanychová je úspěšnou influencerkou a podcasterkou, ale nemělo by se zapomínat, že je především trojnásobnou maminkou. Její matka Veronika Žilková si to samozřejmě uvědomuje. A podle všeho moc dobře. Dceru dokonce v té souvislosti varovala. 

Světové celebrity
Princ Harry

Je to venku: Proč Harry nebude v Británii bydlet v královském paláci?

Plány prince Harryho na ubytování během jeho nadcházející pětidenní návštěvy Velké Británie provázejí nečekané komplikace. Vévoda ze Sussexu oznámil, že nakonec nebude moci využít zázemí Buckinghamského paláce, jelikož původní pozvání bylo staženo na poslední chvíli. Stalo se tak poté, co o víkendu přijal nabídku k pobytu v královské rezidenci, pro kterou si sám zajistil alternativní bezpečnostní opatření.

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson se po oznámení rakoviny objevil na veřejnosti!

Hvězda pořadu Clarksonova farma Kaleb Cooper se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Tayou Wilkinson. Na svatbě ho podpořil i jeho šéf a televizní kolega Jeremy Clarkson.