Počet ohnisek moru včelího plodu meziročně mírně vzrostl

Včely
Včely, foto: Pixabay
ČTK 10. dubna 2022 11:39
Sdílej:

Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně mírně vzrostl. Zatímco v roce 2020 evidovali krajští veterináři 14 případů, loni jich bylo 17. Osm ohnisek odhalili na Vsetínsku v okolí Velkých Karlovic, kde se v minulosti nákaza nevyskytovala.

Dalších pět ohnisek zaevidovali veterináři na Zlínsku a čtyři na Uherskohradišťsku, naopak žádná nebyla na Kroměřížsku, řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Ještě v roce 2014 bylo v kraji 160 ohnisek.

Opětovnému rozšíření nákazy podle Mahdalíka brání především pečlivá vyšetření včelstev a důsledné dodržování opatření, která vstupují v platnost ve chvíli, kdy se onemocnění ve včelstvu objeví. V případě, že se nákaza ve včelstvu objeví, je nutné je kompletně zlikvidovat. Nejčastěji v takovém případě chovatelé včelstvo i veškeré související vybavení spálí.

Za důležitou prevenci šíření moru včelího plodu považuje ředitel i osvětu mezi včelaři. "Záleží na pečlivosti a důslednosti včelaře. Už je to dost roků, co se tady nákaza pohybuje, takže včelaři už jsou natolik erudovaní, že to vědí," řekl Mahdalík.

Od roku 2014, kdy bylo ve Zlínském kraji 160 ohnisek, počet případů moru včelího plodu postupně klesal. Například v roce 2017 jich bylo 45, o rok později 30. Opětovný drobný nárůst počtu případů zaznamenali veterináři až předloni a loni. "Situace je ale v rámci kraje dlouhodobě stabilizovaná," uvedl Mahdalík.

Mor včelího plodu se přenáší ze včelstva na včelstvo. Pakliže se nákaza v chovu objeví, je z hlediska legislativy nezbytné napadené včelstvo zlikvidovat, obvykle spálením. Léčba včel antibiotiky je v tuzemsku zakázána. Mor včelího plodu a také klimatické změny se v posledních letech projevily na růstu cen včelích produktů. V ohniscích nákazy musejí být důkladně vyšetřeny. Ve vyhlášených ochranných pásmech nesmějí včelaři svá včelstva přemisťovat.

Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Počasí se mění jen pozvolna. V úterý hrozí další bouřky, mohou být velmi silné

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup se po dalším soudu s Hanychovou považuje za vítěze

Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo? 

České celebrity
Lidé se ve Strašnicích rozloučili s Jiřím Krampolem. (8.8.2025)

Jiří Krampol a komplikované dědictví. Dorazily nové informace od notářky

Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá? 

Společnost
Petr Macinka

Klempíř a Macinka narazili ve Strážnici. Festival se rozhodl zareagovat

Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.