Hasiči loni vyjeli k 160.902 událostem, což bylo zhruba o 900 méně než o rok dříve. Počet požárů se snížil přibližně o 7,2 procenta, a to z 16.938 na 15.726. Zvýšil se ale počet dopravních nehod, u kterých hasiči zasahovali. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
U požárů loni zemřelo 109 lidí, o 35 méně než předloni. V přímé souvislosti s požárem zahynulo 73 osob proti 107 v roce 2020. Přímé škody se zvýšily z 2,6 miliardy Kč na 4,3 miliardy korun. U požárů loni bylo zraněno 477 hasičů, o 19 procent více než předloni. Dva hasiči zemřeli v září při výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. V roce 2020 žádný hasič při zásahu nezemřel.
Nejvíc požárů se loni stalo ve Středočeském kraji, následován byl Prahou, Moravskoslezským, Ústeckým a Jihomoravským krajem. Nejvíce lidí při požárech zemřelo také ve Středočeském kraji, dále v Moravskoslezském a v Praze.
Bez zásahů jednotek požární ochrany se stalo dalších 437 požárů, což znamená celkový počet 16.163. Předloni to bylo o zhruba 1200 více.
Tři požáry ze čtyř s největší přímou škodou se staly v červenci. Šlo o požár vstupní haly výstavního areálu v pražských Letňanech, samovznícení řepkového šrotu v Lovosicích a požár výrobní haly hliníkových fólií v Břidličné v okrese Bruntál. V srpnu pak následoval požár výrobní haly v Jablonci nad Nisou. U všech událostí škoda činila 150 milionů korun a více.
Dopravních nehod bylo 20.434, zhruba o 250 více než předloni. "Velmi úzce to souvisí s tím, že po lockdownech v roce 2020 se v roce 2021 zase začalo více jezdit," řekl Vlček. Nejvíce nehod bylo ve Středočeském kraji. Celkový počet úniků nebezpečných chemických látek nebo technických havárií poklesl, přibyly radiační nehody a havárie a ostatní události.
Hasiči loni zachránili 30.834 osob, podobně jako v roce 2020. Evakuovali přes 56.000 lidí, což je výrazný meziroční nárůst o čtyři pětiny.
Hasiči také v červnu a červenci zasahovali při tornádu v Jihomoravském kraji. Na následky zranění způsobených tornádem tehdy zemřelo šest lidí. Do zásahů se zapojilo 7541 hasičů.
Sbor se též podílel na humanitární pomoci - nejvýznamnější akce byla v Řecku při hašení lesních požárů. Pomáhali též při lesních požárech v Albánii a dva experti se podíleli na pomoci v Haiti po zemětřesení.
Hasiči meziročně zasahovali u více událostí souvisejících s koronavirem
V souvislosti s koronavirovou pandemií hasiči loni zasahovali u 13.472 událostí. Bylo to o 19 procent více než předloni, kdy šlo o 11.320 událostí. Na dnešní bilanční tiskové konferenci to oznámil ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 má 79 procent příslušníků hasičského sboru, posilující třetí dávku dostalo 29 procent.
Hasiči se mimo jiné zapojili do odběru antigenních a PCR testů na koronavirus, pomáhali též krajským hygienickým stanicím s trasováním kontaktů nakažených osob. Někteří také pomáhali v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb.
Dále hasičský sbor zajišťoval rozvoz ochranných pomůcek a testů do škol, vakcín do očkovacích center a praktickým lékařům nebo dezinfekce do vybraných objektů.
Hasičské týmy například v lednu či březnu udělaly zhruba 70.000 odběrů vzorků na covid-19. Po útlumu v letních měsících znovu v listopadu a prosinci týmy učinily přes 10.000 odběrů.
Hasiči se aktivně zapojují do činnosti krizových štábů na všech úrovních - v obcích s rozšířenou působností, krajích i v Ústředním krizovém štábu, řekl Vlček. Podíleli se na denní práci stálých pracovních skupin, ale také na převozech zemřelých při překročení kapacit některých krematorií. Organizovali také virtuální asistenční centrum pomoci občanům.
Po druhé dávce vakcíny na covid-19 je 79,2 procenta příslušníků hasičského sboru, 29 procent už dostalo posilující dávku, oznámil Vlček. Čtyři procenta pak sice nejsou očkována, ale běží jim ochranná lhůta po prodělání onemocnění.
Hasiči jsou jednou ze skupin, které by podle již platné vyhlášky musely mít dokončené očkování do konce února. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již ale dříve avizoval, že chce do poloviny února představit novelizovanou podobu vyhlášky. Podle Vlčka tak není známo, jaký bude mít dopad na hasiče.
"Máme informace o tom, že vznikla určitá iniciativa, která souvisí s tím, že se lidé nechtějí povinně očkovat. Je to napříč všemi složkami integrovaného záchranného systému. Dnes jsem dostal informace od iniciátorů této petiční akce, že je tam podepsáno zhruba 450 lidí," uvedl Vlček. "Jsou to řádově asi čtyři procenta. Nemyslím, že by se situace dostala až do takového rázu," dodal.
Očkování proti covidu-19 má podle ředitele HZS smysl. "Když srovnáme nejhorší situaci, která byla u HZS 28. října 2020, tak jsme měli 1000 lidí mimo," řekl s tím, že loni v listopadu bylo kvůli koronaviru mimo službu maximálně 400 osob najednou.
K dnešnímu dni je mimo službu 200 příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru, což je 1,7 procenta z celkového počtu více než 11.500. Nástup nové varianty koronaviru omikron je podle Vlčka zřetelný zejména v Praze, Středočeském a Zlínském kraji.
Hasiči také už v minulém týdnu začali s pravidelným testováním v minulém týdnu. Celkem provedli 18.707 testů, pozitivních bylo 105.
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.
Petr Janda si v nedávné době prošel zdravotními problémy, musel dokonce podstoupit zákrok se srdcem. Nikdo ale nepředpokládal, že by mohl uvažovat o konci kariéry. Vždyť Olympic je tu s námi odnepaměti. Proto všechny fanoušky zaskočila nejnovější slova legendárního rockera.