Počet případů opičích neštovic v ČR vzrostl na 35

Počet případů opičích neštovic v ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vzrostl k dnešnímu dni na 35, informoval o tom dnes v tiskové zprávě. Nakažení jsou ze šesti krajů, 27 z nich z Prahy. Nemoc navzdory názvu není příbuzná s planými neštovicemi, které se šíří u dětí, přenáší se blízkým stykem, například sexuálním.

Ilustrační foto

"Podle analýzy evidovaných údajů se zatím všechna onemocnění vyskytla u mužů, ve věku od 17 do 44 let," uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

První případ nákazy se v Česku objevil na konci května, dalších sedm v červnu, 15 v červenci a zatím 12 případů v prvních jedenácti srpnových dnech. U 11 osob se podle SZÚ podařilo zjistit cestu do zahraničí, například do Belgie, Maďarska, Francie, Německa, Řecka, Rakouska, Španělska nebo Portugalska. Někteří pobývali na hudebních či jiných festivalech.

Dalších 24 osob se nakazilo v Česku. "Nejvíce jde o případy v partnerské souvislosti, kdy k přenosu nákazy došlo převážně při úzkém osobním a intimním kontaktu," uvedl SZÚ v tiskové zprávě. Většina pacientů byla léčena ambulantně a byla jim nařízená domácí karanténa, sedm bylo hospitalizováno.

Tři čtvrtiny ze všech případů opičích neštovic během této epidemie byly hlášeny v evropském regionu, zaznamenáno jich v Evropě bylo kolem 800. Většina případů byla identifikována hlavně mezi muži, kteří mají sex s muži.

Vyšší riziko nákazy je podle SZÚ zejména u lidí, kteří mají více sexuálních partnerů. "Je důležité poznamenat, že nakazit opičími neštovicemi se může každý, bez ohledu na svou sexuální orientaci a pohlaví. Ve světě jsou zaznamenány případy nákazy i u žen a u dětí," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Potenciálně jsou ve vyšším riziku podle ní také zdravotníci nebo členové domácností nakažených.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo do soboty zaznamenáno téměř 800 případů v 21 evropských zemích.

Česko má k dispozici vakcíny proti opičím neštovicím, které dostalo darem od Evropské komise. Ta očkovací látku nakoupila ze svého rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU. Celkem by ČR měla dostat 2800 dávek, s plošným očkováním se nepočítá. Například ve Francii otevřeli na začátku srpna 136 očkovacích center.

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst byly bez…

06.12.2022 11:20 Aktualizováno Mokrý sníh dnes od rána komplikuje dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky…

Na Frýdlantsku jsou tabule upozorňující na omezení vstupu do lesů

06.12.2022 11:11 Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na…

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 10:34 Aktualizováno Policie uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvízlo…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Související:

Nejnovější