Počet úmrtí hospitalizovaných s infarktem klesl za 10 let o čtvrtinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 28. září 2021 14:55
Sdílej:

Počet úmrtí pacientů hospitalizovaných s infarktem myokardu klesl za posledních deset let o čtvrtinu. Vyplývá to z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za roky 2010 až 2020. Přesto nemoci srdce ale v Česku stále patří k nejčastějším příčinám úmrtí, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Lidé by podle ní neměli podceňovat příznaky, mezi které patří náhlá, ostrá, bodavá bolest na hrudi, která může vystřelovat do levé ruky, a dušnost. Analýzu VZP zveřejnila při příležitosti Světového dne srdce, který připadá na 29. září. Kardiologové už dříve upozorňovali, že se v době koronaviru nebezpečí infarktu opomíjí a případů s těžkým průběhem infarktu včetně úmrtnosti přibývá. Pojišťovna průběžná data za letošek nezveřejnila.

S infarktem se loni podle údajů pojišťovny léčilo 8739 klientů VZP, o devět procent méně než v roce předchozím. "Data mohou být do jisté míry ovlivněna i pandemickou situací, kdy se pacienti v některých případech mohli obávat návštěvy lékaře i v případě potíží. Celkově se ale v posledních letech počet pacientů s infarktem opravdu snižuje," uvedla mluvčí. V roce 2010 evidovala pojišťovna přes 11.000 hospitalizovaných s infarktem a v roce 2019, tedy před epidemií koronaviru, zhruba 9600.

Podle mluvčí klesá díky modernějším metodám léčby a nástupu nových technologií i počet úmrtí. Ještě v roce 2010 zemřelo z každého tisíce hospitalizovaných pacientů 78 lidí, o deset let později v roce 2020 to bylo 58 pacientů.

Na nebezpečí infarktu myokardu upozorňovali letos v květnu kardiologové, kteří natočili osvětový spot. Podle nich se nebezpečí infarktu v době koronaviru opomíjí. Podle přednosty interní kardiologické kliniky ve Fakultní nemocnici Brno Petra Kaly pandemie koronaviru vrátila pacienty s infarktem do doby minulé spojené s těžkými průběhy infarktu, mnoha komplikacemi včetně vysoké úmrtnosti a nutnosti resuscitací. Do natočení spotu se zapojili kardiologové z Brna, Prahy, Ostravy, Ústí nad Labem, Pardubic a dalších měst.

Pacientů s infarktem podle Kaly v době koronaviru ubývá, protože lidé akutní obtíže potlačovali, zlehčovali nebo přičítali infekci. Často se báli zavolat záchrannou službu i jít k lékaři. "Rád bych jménem České asociace intervenční kardiologie apeloval na každého jednotlivého občana a jejich blízké, aby se nebáli a při akutních obtížích trvajících déle než deset minut, hlavně bolestech na hrudi a dušnosti, nečekali a zavolali linku 155 zdravotnické záchranné služby," řekl už dříve Kala.

Infarkt myokardu neboli srdeční mrtvice je civilizační onemocnění, ke kterému dochází, když srdeční sval není dostatečně prokrven. Vzniká tak, že se ucpe či kriticky zúží tepna zásobující srdeční sval. Za částečnou prevenci lze podle odborníků považovat zejména zdravý životní styl s vyváženou stravou, dostatkem pohybu a vyvarováním se zlozvyků, jako je kouření či nadměrné pití alkoholu.

Témata:
Stalo se