Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 22. května 2022 14:40
Sdílej:

Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V dnešním pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Je přesvědčen o tom, že situaci se podaří do konce května vyřešit. Podle primátora v sobotu z nádraží odjela skupina asi 80 lidí do Maďarska. Na místě bylo v sobotu ve 23:00 asi 260 lidí, v předchozích dnech jich bylo kolem 500, dodal.

Na pražském hlavním nádraží v poslední době přebývají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují. Hřib řekl, že se situace týká tří skupin. Jednou z nich jsou lidé, kteří čekají na potvrzení, zda jsou občany Maďarska. Ti jsou ubytováni ve stanovém městečku v pražské Troji. Další skupinou jsou ti, kteří mají maďarské občanství, a podle pravidel proto nemají na pomoc v Česku nárok. Poslední skupinu tvoří lidé, kteří odmítli nabídnuté ubytování nebo se z něj na nádraží vrátili. Na další pomoc tak podle Hřiba ztratili nárok.

Řekl, že na hlavním nádraží se koná informační akce, které se účastní zejména policie a neziskové organizace. Lidem, kteří nemají v Česku nárok na pomoc, se snaží vysvětlit, že se musí vrátit zpět do vlasti.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) řekl, že problémem u některých specifických skupin běženců je sociální turistika, která je podle některých informací z Ukrajiny organizovaná. Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) nemá jeho kraj personální kapacity, aby mohl ukrajinským Romům pomoci, protože kvůli neznalosti místního prostředí potřebují specifický přístup.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Lela Vémola

Karlosi, tohle si přečti. Lela Vémola to má definitivně uzavřené

Všechno nasvědčuje tomu, že Karlos Vémola má definitivně smůlu. Lela Vémola v reakci na poslední události vystoupila a oznámila, že manželství se zápasníkem je pro ni uzavřenou kapitolou. 

České celebrity
Vendula Pizingerová

Silný příběh influencera vítězí nad značkou budovanou desítky let. Pizingerová otevřeně o změnách v charitě

Podoba české dobročinnosti prochází zásadní proměnou. Dlouhá léta stála charita na renomovaných nadacích, které si systematicky budovaly důvěru dárců, pevnou logistiku a dlouhodobé programy. V současnosti se však těžiště pomoci přesouvá na sociální sítě, crowdfundingové platformy a profily známých influencerů. Tento dynamický nástup nového stylu výběru peněz vyvolává napětí u představitelů tradičních organizací, mezi které patří i čtyřiapadesátiletá Vendula Pizingerová.

Světové celebrity
Lionel Messi

Zápas plný emocí. Prohru nezvládl ani legendární Lionel Messi!

Reportér webu Express sledoval každý pohyb Lionela Messiho v samotném závěru finále mistrovství světa. Závěrečný moment zápasu přinesl dojemný pohled na argentinskou legendu, která nedokázala zadržet slzy při pohledu na fanoušky za brankou. 

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Vystoupení na finále MS ve fotbale přineslo hvězdu, kterou nikdo nečekal!

Kanadský zpěvák Justin Bieber se stal jednou z hlavních hvězd historicky prvního poločasového vystoupení ve finále fotbalového mistrovství světa. Stalo se tak čtyři roky poté, co v roce 2022 náhle přerušil své světové turné Justice World Tour.