Počet víz dočasné ochrany, které Česká republika vydala za zhruba čtyři měsíce trvání ruské invaze uprchlíkům z Ukrajiny, se blíží 380.000. Ministerstvo vnitra jich eviduje 379.524. V pondělí je dostalo 1420 lidí, což je v mezitýdenním srovnání o zhruba 1100 méně. Vyplynulo to z údajů, které vnitro dnes zveřejnilo na twitteru.
Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že skoro 77.000 Ukrajinců, kteří od počátku ruské invaze uprchli do Česka, si našlo práci. To podle něj svědčí o tom, že uprchlíci do Česka nepřichází zneužívat sociální systém, ale že zde chtějí žít.
Kolik ukrajinských uprchlíků v Česku pobývá, nelze však přesně určit, někteří z ČR odjíždí do jiných zemí nebo se vrací domů. Podle odhadu úřadů je jich v Česku asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi.
Na cizinecké policii se za dobu ukrajinsko-ruského konfliktu, který začal na konci února, podle dat ministerstva vnitra přihlásilo 309.297 běženců, v pondělí jich bylo 2472. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky podle statistik téměř třetina procent.
Nejvíce uprchlíků v současné době zůstává v Praze. Vedení města rozhodlo kvůli přeplněnosti metropole a nedostatečným kapacitám o uzavření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které odbavilo od začátku války na Ukrajině téměř 100.000 uprchlíků. Uzavřeno bylo minulý čtvrtek. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v pátek s premiérem Petrem Fialou (ODS) domluvili, že vznikne soubor opatření, která budou motivovat uprchlíky k přesunu do méně vytížených obcí.
Relokační mechanismy bude podle Rakušana tento týden řešit strategická skupina. Způsoby, jak motivovat uprchlíky, aby se ubytovali v jiném kraji než v Praze, chce ministr vnitra představit příští týden.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.
Petra Svoboda nezanevřela na lásku v okamžiku, kdy předloni tragicky přišla o manžela. Nedávno se ukázalo, že má po svém boku nového partnera. Nyní ho poprvé ukázala svým fanouškům na sociální síti.
Fanoušci po celém světě, kde se proslavil díky motoristickým magazínům, se obávají o legendárního britského moderátora Jeremyho Clarksona. Ve svém aktuálním pořadu totiž přiznal, že mu byla diagnostikována agresivní forma rakoviny.
Kauza úspěšného filmu Sbormistr, jehož televizní vysílání na jaře zastavil soud, končí. Obě strany sporu se dohodly na smíru, podrobnosti ale nejsou známé. Diváci tak v této chvíli nevědí, zda se odvysílání snímku na obrazovkách ČT dočkají.
Není už žádných pochyb o tom, že Česko v dalším průběhu týdne zasáhne tropické počasí. Meteorologové proto ve středu vydali výstrahu před vysokými teplotami na pátek a sobotu. Maxima mohou přesáhnout 34 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leoš Mareš se od víkendu vyrovnává s náhlým úmrtím asistentky Kateřiny Niklové, která měla jedno přání, jehož splnění se už nedočkala. Moderátor se ho rozhodl vyslyšet až teď a potěšil tím i své fanoušky.
Moderátor Václav Moravec se v jednom z rozhovorů opět vrátil ke svému působení v České televizi, se kterou nadále vede spory ohledně konkurenční doložky. Respektovaný novinář se v reakci na některé komentáře rozhodl odhalit, kolik mu veřejnoprávní médium platilo.
Exposlance Dominika Feriho, který byl v květnu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, zřejmě čeká ještě další soudní přelíčení. Žalobkyně se totiž odvolala proti květnovému rozhodnutí pražského obvodního soudu.
Zpěvačka a herečka Jennifer Lopez se v pondělním vydání podcastu SmartLess otevřeně rozpovídala o svém rozvodu s hercem Benem Affleckem. Šestapadesátiletá umělkyně popsala období po rozchodu jako zásadní zlom ve svém životě. Tehdy se rozhodla zrušit plánované koncertní turné, aby získala čas sama pro sebe a dokázala se vyrovnat s komplikovanou životní situací.
Bývalá modelka Katie Price způsobila poprask na závěrečném večírku ragbyového klubu v anglickém Littlehamptonu, kde podle svědků v opilosti narušovala slavnostní atmosféru. Incident se odehrál v restauraci The Arun View Inn, kam celebrita dorazila jako doprovod jednoho z hráčů. Podle přítomných hostů se Priceová během večera opila, tancovala na stolech, hlasitě přerušovala projevy a zapojovala se do alkoholických her.
Britský princ George bude od září studovat na prestižní chlapecké škole Eton College. Informaci oficiálně potvrdil Kensingtonský palác. Dvanáctiletý princ, který v červenci oslaví třinácté narozeniny, tak půjde ve stopách svého otce, prince Williama, i strýce, prince Harryho.