Počty nových případů nákazy koronavirem podle Duška stagnují nebo klesají

Počty nových případů nákazy koronavirem podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška dál stagnují, v některých regionech až mírně klesají. Zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí. Řekl to dnes poslancům sněmovního zdravotního výboru.

Ilustrační foto

Stále je ale podle něj viru v populaci velmi mnoho. Z testovaných kvůli příznakům je pozitivní jeden člověk ze tří, v nejvíce zatížených regionech je relativní pozitivita těchto testů i 40 procent.

Od konce února se počty nově zachycených případů pohybují v pracovní dny v průměru kolem 9000. Podle Duška mohou být reálné počty nakažených, kteří nemají příznaky nebo nejdou na testy, dvakrát až třikrát vyšší.

"Virus si udržuje v populaci neskutečně vysokou prevalenční nálož. Je velká pravděpodobnost, že potkáte nakaženého i v běžném životě," uvedl. V pracovních dnech laboratoře většinou vyhodnotí mezi 20.000 až 25.000 PCR testy.

Vinu na tom, že na rozdíl od předchozích dvou jarních období počty případů dál neklesají, mají podle Duška subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Od původní wuchanské varianty, která měla reprodukční číslo kolem tří, byla každá další varianta, která v ČR postupně převážila, zhruba 1,5krát nakažlivější. Po původní přišla alfa, beta, delta a začátkem letošního roku omikron. Nakažlivostí se tak jeho současné subvarianty dají srovnávat řádově třeba se spalničkami, které mají základní reprodukční číslo 16.

"Kvůli obrovské nakažlivosti by omikron zatlačil na zdravotní systém víc než delta, kdybychom nebyli proočkováni," uvedl. Ochrana před nákazou řádově měsíce po očkování klesá zhruba ke 30 procentům, proti těžkému průběhu u lidí nad 65 let je ale více než 80 procent.

Mezi okolními zeměmi je Česko se současným vývojem epidemie spíš výjimkou, počty případů tam rostou. "Doufám, že takto zůstaneme a nebudeme následovat Německo, kde dochází k eskalaci. Podobně i další evropské země," dodal Dušek. Podíl opakovaných infekcí na denních záchytech je podle něj dlouhodobě kolem 16 procent.

ÚZIS eviduje také pozitivní mezi uprchlíky z Ukrajiny. Podle Duška jsou počty stabilní a nijak se nevymykají běžné populaci. Nejvíc případů bylo zaznamenáno v Praze a Jihomoravském kraji, kde také pobývá nejvyšší počet migrantů. Častěji než ostatní nakažení nekončí s těžkými průběhy covidu-19 v nemocnicích.

Další zlepšení vývoje epidemie by mělo podle Duška přinést teplejší počasí. "Jak se zlomí teď významně počasí, změní se i chování lidí, tak se s největší pravděpodobností dostaneme do sezony, kdy bude od toho covidu na chvilku pokoj," dodal. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale doplnil, že jednou z predikcí německého Kochova institutu je i příchod mimořádné vlny epidemie v létě.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů kvůli inflaci

25.05.2022 12:16 Aktualizováno Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

V Česku je druhé podezření na opičí neštovice

25.05.2022 12:08 Státní zdravotní ústav (SZÚ) vyšetřuje další vzorek s podezřením na opičí neštovice, výsledek bude…

Ročně pátrá česká policie po zhruba 1500 dětech

25.05.2022 09:56 Každý rok pátrá česká policie přibližně po 1500 dětech, z toho zhruba 20 dětí je v tzv. ohrožení,…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno přes 360 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

Související:

Nejnovější