Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.
Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a z údajů o sociálním zabezpečení, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Žádostí o předčasný důchod za poslední dva měsíce výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce informovalo o letošní výhodnosti dřívějších penzí. Národní ekonomická rada vlády (NERV) doporučuje kvůli rychlému zadlužování státu podmínky zpřísnit.
Za říjen a listopad v okresních sociálních správách podalo podle ČSSZ žádost 41.600 lidí. Loni bylo podle ČSÚ nově přiznaných předčasných důchodů 24.300. Za posledních deset let nejvíc těchto nových penzí statistici evidovali v letech 2014 a 2020, a to zhruba 30.400.
Valentýnské napadení na ubytovně v Žamberku v Pardubickém kraji skončilo vraždou. Do konfliktu se dostala dvojice mužů, starší z nich zemřel. Mladšího zadržela policie, v tuto chvíli mu hrozí až 18 let za mřížemi.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje. Dvojnásobným otcem se stal nejslavnější český rybář Jakub Vágner. Radostnou novinkou se pochlubil v neděli na instagramovém profilu, kde se pochlubil i fotografií miminka.
Česko se dnes loučí s legendární herečkou Janou Brejchovou, která zemřela v předminulém týdnu ve věku 86 let. Pieta se koná v pražské Lucerně, lidé mohou dorazit až do brzkých odpoledních hodin.
Z Hollywoodu přišla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 95 let zemřel legendární americký herec Robert Duvall, držitel Oscara, jehož nejvíce proslavila role v Kmotrovi. O Duvallově úmrtí informovala britská BBC.
Z meteorologické zimy zbývají poslední dva týdny, takže meteorologové už začínají tušit, jak bude vypadat začátek jara. Odpověď nabídli v pravidelném měsíčním výhledu, který v pondělí zveřejnili na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstává v Česku na relativně vysoké úrovni. Uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné pondělní zprávě. V uplynulých dnech ale došlo k nepatrnému poklesu.
Valentýn je za námi. I proto si zřejmě současná partnerka herce a komika Štěpána Kozuba řekla, že se k němu konečně veřejně přihlásí. Učinila tak prostřednictvím instagramového příspěvku, který obsahuje dojemné vyznání lásky.
Slovensko eviduje první útok medvěda na člověka v letošním roce. K události došlo o víkendu nedaleko Ružomberoku. Šelma nepřežila, jeden z napadené dvojice mužů ji v sebeobraně zastřelil. Druhý člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici. O případu informovala TV JOJ.
StarDance se na televizní obrazovky vrátí až na podzim, ale už v únoru je potvrzena jedna důležitá změna ve složení poroty. Česká televize ve čtvrtek v reakci na spekulace oznámila návrat Zdeňka Chlopčíka.
Novým kandidátem hnutí Motoristé sobě na funkci ministra životního prostředí se stal poslanec Igor Červený. Tuto informaci potvrdil v pondělí po vládním jednání premiér Andrej Babiš s tím, že příslušný návrh již odeslal prezidentu Petru Pavlovi. Předseda vlády zároveň ocenil konstruktivní přístup Motoristů k řešení personální otázky, která v posledních dnech zatěžovala vztahy mezi kabinetem a Hradem.
Sníh na řadě míst zasypal Česko již v uplynulých hodinách, ale ještě to není konečná. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může napadnout dalších až 10 centimetrů sněhu.
Český hokej v neděli bojoval o větší naději na úspěch na olympijských hrách, ale nebylo to všechno. Už 54 let připadají na 15. února narozeniny jedné hokejové legendy. Jaromír Jágr je od včera zase o rok starší, přesto stále nepověsil brusle na hřebík.