Podle informací USA může za útokem na Nord Stream být proukrajinská skupina, píše NYT

Za loňským útokem na plynovody Nord Stream může stát proukrajinská skupina. Napsal to dnes list The New York Times s odvoláním na nejmenované americké představitele, kteří se odkazovali na nové zpravodajské informace. Zdroje zároveň uvedly, že nejsou žádné důkazy, že by do operace byl zapojen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo že by skupina jednala na pokyn ukrajinských vládních či vojenských činitelů. Ukrajina dnes znovu odmítla jakoukoliv spojitost s útokem, zatímco USA odkázaly na evropská vyšetřování. Ruský diplomat vyzval k nezávislému vyšetřování pod záštitou OSN.

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dně Baltského moře loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené. Poškození plynovodů spustilo vlnu spekulací o tom, kdo za výbuchy stojí, a zůstává jednou z nejzávažnějších nevyřešených záhad v souvislosti s rok trvající ruskou válkou proti Ukrajině. Spojené státy a NATO již dříve označily útoky za sabotáž, zatímco Moskva obvinila z poškození plynovodů Západ a vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby věc nezávisle vyšetřila. Ani jedna strana pro své tvrzení nepředložila důkazy.

Dnešní reportáž německé televize ARD se s informacemi listu NYT shoduje v tom, že za útokem na plynovod může být proukrajinská skupina. Výbušniny podle ARD a dalších německých médií dovezla na místa činu jachta pronajatá od firmy se sídlem v Polsku. Tato společnost podle ARD zřejmě patří dvěma Ukrajincům. Na moře vyrazil šestičlenný tým: pět mužů a jedna žena. Šlo o kapitána, dva potápěče a dvojici jejich asistentů a o lékařku. ARD uvádí, že není jasné, z jaké země pocházeli, protože se prokazovali profesionálně zfalšovanými pasy.

Američtí představitelé, s nimiž hovořili novináři NYT, uvedli, že o pachatelích a jejich vazbách toho mnoho nevědí. Z přezkumu nově shromážděných zpravodajských informací ale podle nich vyplývá, že šlo o odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina. Členové skupiny ale nebyli identifikováni. Stejně tak není jasné, kdo skupinu vedl nebo za operaci zaplatil. Sabotéři Nord Streamu podle zdrojů NYT mají s největší pravděpodobností ukrajinské nebo ruské občanství či obojí. Do akce ale podle nich nebyli zapojeni státní příslušníci USA nebo Británie. Výbušniny byly zřejmě nastraženy s pomocí zkušených potápěčů, kteří podle všeho nepracovali pro vojenské nebo zpravodajské služby.

"Američtí představitelé odmítli zveřejnit povahu zpravodajské informace, způsob jejího získání nebo jakékoli podrobnosti o síle důkazů, které obsahuje. Uvedli, že o ní neexistují žádné pevné závěry," napsal NYT. Zdroje se podle něj rozcházejí v názoru na to, jakou váhu mají novým informacím přikládat.

Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře dnes odmítl spojitost útoku s Ukrajinou. "Ukrajina nemá s incidentem v Baltském moři nic společného a nemá žádné informace o 'proukrajinských sabotážních skupinách'," napsal na na twitteru, kde označil možné zapojení Kyjeva za "zábavnou konspirační teorii".

Ruský diplomat Dmitrij Poljanskij se naopak domnívá, že zpráva NYT "jenom dokazuje, že (ruská) iniciativa zahájit mezinárodní vyšetřování pod záštitou generálního tajemníka OSN je na místě". Rusko podle něj plánuje do konce března vyvolat hlasování v Radě bezpečnosti OSN ohledně návrhu rezoluce, která o takové vyšetřování požádá generální tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Mluvčí Bílého domu John Kirby dnes novinářům řekl, že Washington čeká na závěry vyšetřování v Evropě.

Případ vyšetřují nezávisle na sobě Německo, Švédsko a Dánsko. Teprve před několika dny tyto země informovaly Radu bezpečnosti OSN, že vyšetřování pokračuje a že z něho zatím nejsou žádné závěry.

Témata: Nord Stream

Zelenskyj odmítl podmínky Putina, označil ho za Hitlera

14.06.2024 20:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira…

Hamás přiznal, že neví, kolik rukojmí unesených z Izraele ještě žije

14.06.2024 16:47 Není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu.…

Putin: Svět se dostal do bodu, odkud není návratu

14.06.2024 14:24 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět se dostal do bodu, odkud není návratu, a…

NATO je schopno v případě útoku Ruska rychle nasadit statisíce vojáků

14.06.2024 08:46 Země Severoatlantické aliance (NATO) "výrazně překročily" svůj závazek, že budou schopny nasadit…

Rusové ženou amerického novináře Gershkoviche před soud

13.06.2024 19:13 Rusko posílá Evana Gershkoviche, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže…

Pavel a Čaputová si při její návštěvě Prahy navzájem vyznamenali

13.06.2024 16:45 Český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová si během její poslední…

NATO plánuje další protiruská opatření, uvedl Stoltenberg

13.06.2024 13:20 Členské země NATO plánují přijmout tvrdší opatření proti ruským špionům na svém území v reakci na…

Fico komunikuje s vládní koalicí, léčba bude pokračovat

13.06.2024 10:32 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu…

Ukrajina má ještě letos dostat 50 miliard dolarů ze zmrazených ruských…

13.06.2024 09:08 Státy skupiny G7 se předběžně dohodly, že Ukrajině do konce letošního roku zajistí 50 miliard…

Izrael i Hamás se v Pásmu Gazy dopouští válečných zločinů, zjistila OSN

12.06.2024 19:47 Izrael i palestinské militantní hnutí Hamás se během prvních fází války v Pásmu Gazy dopustily…

Související:

Nejnovější