Podle Kuby praktici málo očkují. Jsme zahlcení, říkají

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 21. listopadu 2021 16:08 | akt. 21. listopadu 2021 17:43
Sdílej:

Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) se praktičtí lékaři nezapojují dostatečně do očkování proti covidu-19. Řekl to dnes v debatě ČT. Předseda praktiků Petr Šonka k tomu ČTK řekl, že lékaři mají vakcínu od společností Pfizer/BioNTech, která se v Česku nejvíce používá, k dispozici teprve od začátku listopadu.

Ordinace praktiků jsou nyní podle Šonky zahlcené pacienty s respiračními chorobami, mnozí praktici dělají i odběry pro PCR testy, protože kapacity testovacích míst nestačí.

Kuba v pořadu odkázal na dřívější prohlášení praktiků, že jsou schopni očkovat 50.000 lidí denně. Hejtman řekl, že toto množství nyní praktičtí lékaři očkují za týden. Část praktiků si podle něj za poslední měsíc vakcíny proti covidu vůbec neobjednala. Potřebujeme, aby se praktici zapojili, nemůžou to dělat jen nemocnice, řekl. Také podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly není kapacita praktiků využita. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková si ale myslí, že se praktičtí lékaři začnou více zapojovat. Podle ní někteří argumentují tím, že jsou přetíženi, někteří se obávají nákazy covidem.

Předseda sdružení praktických lékařů Šonka ČTK řekl, že se v současnosti zapojuje do očkování proti covidu asi 2600 lékařů, kteří mají své IČO, z celkového počtu 4100. "Není to číslo, s kterým bychom byli spokojeni," poznamenal. Podle něj ale počet postupně narůstá. Slib 50.000 naočkovaných denně byl podle něj za obvyklého provozu, který nyní v ordinacích není. "To, co se teď děje, rozhodně běžný provoz ordinací není. Mrzí mě, že to nikdo nebere v úvahu," poznamenal.

Podle něj jsou mnohé ordinace zahlcené pacienty s respiračními chorobami, z nichž někteří mají covid. Lékaři pacienty musí vyšetřit a nakažené covidem posílají na monoklonální protilátky, které chrání před těžkým průběhem nemoci. "Mnozí z nás dělají i odběry na PCR testy, protože kapacity odběrových míst jsou tak napnuté, že se čeká několik dní na termín," konstatoval. Právě včasný výsledek testu je důležitý pro podání protilátkových léků. "Do toho očkujeme proti covidu, proti chřipce. Většina praktiků padá na ústa a není fér říkat, že tohle je normální provoz ordinace a že nesplňujeme ty kapacity, které jsme nabízeli na jaře," dodal.

Šonka chce lékaře, kteří proti covidu neočkují, znovu oslovit a chce také hledat se zdravotními pojišťovnami způsob, jak je více motivovat.

Stalo se
Světové celebrity
Král Charles III.

Karel III. se zapsal do dějin. Jako první britský panovník zveřejnil daňové přiznání

Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC. 

Světové celebrity
princ George z Walesu

Královská rodina má o budoucnosti prince George jasno!

Britská královská rodina oficiálně potvrdila, že princ George na podzim letošního roku nastoupí na prestižní chlapeckou internátní školu Eton College. Budoucí král, který 22. července oslaví své třinácté narozeniny, tímto krokem ukončil dlouholeté spekulace o tom, kam ho jeho rodiče, princ William a princezna Kate, pošlou studovat.

Světové celebrity
Taylor Swift

Další detaily svatby Taylor Swift odhaleny!

Taylor Swift a Travis Kelce plánují v rámci své nadcházející svatby v Madison Square Garden hned dvě akce během několika dní. Podle informací listu New York Times odstartuje program ve čtvrtek 2. července komorní oslavou přímo v prostorách arény. Tohoto soukromého setkání by se mělo zúčastnit přibližně 100 nejbližích rodinných příslušníků a přátel.

Světové celebrity
Kourtney Kardashian

Kourtney Kardashian čeká páté dítě? Internet spekuluje o těhotenství!

Televizní hvězda Kourtney Kardashianová vyvolala mezi svými příznivci spekulace o tom, že by mohla čekat své páté dítě. Sedmačtyřicetiletá celebrita totiž na svém instagramovém účtu sdílela sérii fotografií zachycujících její momenty z letošního června.