Evropská unie nemá důvod k negativní reakci na plán Londýna pozměnit některá pobrexitová obchodní pravidla pro Severní Irsko. Řekla to dnes britská ministryně zahraničí Liz Trussová. EU na zamýšlenou jednostrannou změnu takzvaného severoirského protokolu reagovala pohrůžkou právními kroky, připomněla agentura Reuters.
Britská vláda v pondělí představila plán na změnu severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení Británie z EU. Legislativní návrh usiluje o zrušení celních kontrol na některé zboží dovážené do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. Novela má odstranit "zbytečné" papírování při kontrole zboží a podniky v Severním Irsku mají mít stejné daňové úlevy jako podniky v jiných částech Spojeného království. Návrh zákona podle vlády rovněž zajistí, aby případné obchodní spory řešila "nezávislá arbitráž", a nikoli Soudní dvůr EU.
Londýn trvá na tom, že její plán je právně v pořádku, ale podle Bruselu jde o jednostranné porušení uzavřené smlouvy a tedy mezinárodního práva. V praxi by totiž šlo o porušení dohody, kterou britský premiér Boris Johnson před méně než dvěma roky podepsal s EU.
Na otázku, zda britská vláda neriskuje obchodní válku uprostřed krize kolem rostoucích životních nákladů, Trussová rozhlasové stanici Times Radio odpověděla: "Naše řešení EU nijak nepoškozuje. Pokračujeme v ochraně jednotného trhu."
"Neexistuje naprosto žádný důvod, proč by EU měla reagovat negativně na to, co děláme. Mám velmi jasno v tom, že upřednostňuji řešení na základě jednání, ale bez něj prostě nemůžeme připustit, aby se situace vymkla kontrole," dodala.
Místopředseda Evropské Maroš Šefčovič v pondělí varoval, že EU bude uvažovat o zahájení nového sporu s Británií. Ta by také mohla dostat pokutu a ve hře je také přehodnocení podmínek vzájemné dohody o volném obchodu.
Díky protokolu Severnímu Irsku po brexitu zůstala otevřená hranice s Irskem, které je nadále členem unijní sedmadvacítky. Zároveň ale region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Británie, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní země nyní podléhá přísným kontrolám.
O návrhu změny severoirského protokolu má debatovat a později hlasovat britský parlament, není přitom jasné, zda vláda zveřejněný návrh skutečně dokáže prosadit.
Pondělním dnem začalo září a meteorologům také podzim. Při té příležitosti naznačili, jaké budou jeho první čtyři týdny. Počasí by mělo být relativně teplé a chudší na srážky, vyplývá z nového dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Premiér Petr Fiala (ODS) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odsoudili pondělní útok na expremiéra Andreje Babiše (ANO) na mítinku na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji. Podle Aleny Schillerové je napadení přímým důsledkem kampaně vládních stran, která je podle jejích slov založená na strachu a rozdělování.
Vyhrocená volební kampaň se v pondělí promítla do mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) na Frýdecko-Místecku v Moravskoslezském kraji. Babiš byl podle svědků zasažen berlí do hlavy, na místě zasahovala policie. Předseda hnutí, které je favoritem voleb, odjel do nemocnice.
Česká železnice prolomila dosavadní rychlostní limit 160 km/h v pravidelné dopravě. Vysokorychlostní jednotka Pendolino Českých drah na lince z Prahy do Českých Budějovic poprvé dosahuje rychlosti až 200 km/h. Cestující se tak dostanou do jihočeské metropole v rekordním čase 95 minut, v opačném směru bude vlak ještě o pět minut rychlejší. Pendolino dosahuje své maximální rychlosti díky technologii naklápění vozů na dvou úsecích jižního koridoru, mezi Voticemi a Sudoměřicemi a mezi Doubím a Soběslaví.
Česko čeká na konci prvního zářijového týdne zatmění Měsíce, ale na zajímavý světelný úkaz by podle některých tvrzení mělo dojít už v následujících hodinách. V Evropě má být k vidění polární záře.
Bruce Willis se v posledních letech ztratil lidem z očí, důvody jsou dobře známé. Manželka slavného herce otevřeně mluví o tom, jak na tom je. Nejnověji prozradila, že Willis nežije s nejbližšími pod jednou střechou. Pořádně to poté schytala.
Václav Vydra prozradil novinky o zdraví Jany Bouškové, o které máme v posledních měsících informace právě jen od manžela. Boušková se totiž potýkala s vážnými zdravotními problémy. Nyní to ale pomalu začíná vypadat na obrat k lepšímu.
Zemřel Ladislav Winkelbauer, jeden z nechvalně známých vrahů z 90. let minulého století. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Muž, který zavraždil expartnerku s jejím partnerem, si odseděl celkem 17 let.
V početné rodině Agáty Hanychové došlo k další významné události, kterou se influencerka pochlubila svým fanouškům. Oženil se její bratr, ale nešlo o národu známého sourozence. Svatbu měl další potomek Agátina otce Jakub Hanych.
Dvacet osob se muselo v neděli evakuovat z hořícího autobusu na Pražském okruhu, který bylo nutné v místě zásahu záchranných složek uzavřít. V péči záchranářů skončil pouze řidič dopravního prostředku.
Českou filmařskou obec zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřel kameraman a fotograf František Němec. O úmrtí informovala jeho rodina.
Dneškem začíná meteorologický podzim, ale počasí tomu v úvodu prvního zářijového týdne odpovídat nebude. Následné ochlazení navíc nebude mít dlouhého trvání, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).