Podle ministerstva neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice funguje na opičí

Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které se začaly šířit i mimo Afriku. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Odborníci ale usuzují, že díky podobnosti viru by účinné být mohly. ČTK to řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Ministerstvo zdravotnictví

Lidé očkovaní v ČR před rokem 1980, kdy se plošná vakcinace ukončila, ale podle něj už prakticky žádnou ochranu nemají. Podle stanoviska Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně mohou ale vakcíny zabránit vážnému průběhu nemoci.

"Data o účinnosti vakcíny proti pravým neštovicím na opičí neštovice jsou velice limitovaná. Lze usuzovat, ze díky podobnosti viru by účinné být mohly. Otázka je, zda jsou dostupné v ČR," uvedl Chlíbek. Ministerstvo zdravotnictví s dotazem odkázalo na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V Evropě je podle Chlíbka registrovaná vakcína Imvanex, podle infektologické společnosti v USA je schválená i pro prevenci opičích neštovic. Podává se preventivně lidem, kteří jsou v riziku kontaktu s nákazou - jako jsou zdravotníci, laboratorní pracovníci nebo ošetřovatelé zvířat. Dostávají ji také lidé, kteří byli s nemocným v kontaktu.

"Data o účinnosti původní vakcíny používané v Československu na opičí neštovice nejsou dostupné. Lidé očkovaní do roku 1980 již ochranu prakticky nemají," dodal. Podle odborné společnosti infekčního lékařství chrání vakcína proti pravým neštovicím proti těm opičím zhruba z 85 procent. "V Česku bylo očkování ukončeno v roce 1980, ochrana trvá více než 20 let a přestože klesá s časem, mohlo by zabránit závažnému průběhu opičích neštovic. Případné využití starších zásob vakcín nelze doporučit pro riziko závažných komplikací," uvádí její stanovisko.

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes uvedlo, že riziko všeobecného rozšíření infekce v populaci je "velmi slabé", ale je "zvýšené" u lidí s více sexuálními partnery. Odborníci upozorňují, že k přenosu je třeba dlouhodobý a blízký kontakt.

V ČR se podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dnes potvrdilo první podezření u pacienta, který pobýval na hudebním festivalu v Antverpách. Další dva vzorky laboratoře prověřují. Osoby, které cestovaly spolu s nakaženým a jeho blízké kontakty, mají podle pražských hygieniků nařízenou 21denní karanténu. Mají monitorovat svůj zdravotní stav a zdržet se sexuálních a dalších blízkých kontaktů.

Opičí neštovice jsou endemické pro centrální a západní Afriku a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze jejich šíření v jiných částech světa zastavit. Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová v pondělí uvedla, že například v Evropě situaci "je možné mít pod kontrolou". V "neendemických" zemích podle ní dosud bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 13:17 Aktualizováno Ruské a separatistické ozbrojené síly plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk, přestože Kyjev ještě…

Autobus v Pákistánu se zřítil do strže, zemřelo nejméně 19 lidí

03.07.2022 11:12 Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo…

Egyptské úřady po útoku žraloka uzavřely část pobřeží Rudého moře u Hurgady

03.07.2022 10:13 Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Ukrajina podle Lukašenka poslala na území Běloruska střely

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská FSB zadržela na Sibiři vědce, podezřívá ho z vlastizrady

02.07.2022 21:45 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude omezovat dodávky plynu, řekl…

02.07.2022 20:57 Německo by mělo počítat s tím, že Rusko bude pokračovat v omezování dodávek plynu plynovodem Nord…

Desítky hasičů nastoupily v Řecku jako záloha pro případ velkých lesních…

02.07.2022 19:11 Několik desítek rumunských a bulharských hasičů nastoupilo dnes v Řecku jako první členové…

Seniorku v Egyptě zabil žralok. Ukousl jí ruku a nohu

02.07.2022 18:01 Rakouská občanka, 68letá Elizabeth Squierová, byla u egyptské Hurghady napadena žralokem, který jí…

Při dopravní nehodě v Rakousku zemřel 35letý český občan

02.07.2022 17:28 Při dopravní nehodě u Poysdorfu v Dolních Rakousích přišel v noci na dnešek o život 35letý český…

Lotyšsko zbourá sovětské památníky, včetně obřího pomníku sovětským vojákům

02.07.2022 16:35 Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům…

Související:

Nejnovější