Podle ruského soudu jsou na Ukrajině ruská vojska, Kreml to ale popírá

Ruský soud v Rostově na Donu vynesl verdikt v případu korupce při dodávkách potravin "určených vojenským jednotkám Ruské federace, dislokovaným na území Doněcké a Luhanské lidové republiky". Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dnes tuto formulaci označil za "chybu těch, kdo rozsudek sepisovali". Žádní ruští vojáci v Donbasu na východě Ukrajiny nejsou, ujistil Dmitrij Peskov.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

"Určitě jde o chybu těch, kdo psali tento text, protože to není možné. Žádné ozbrojené síly Ruské federace na území republik nejsou. Nebyly a nejsou. Ozbrojené síly Ruské federace jsou na území Ruské federace," řekl Peskov novinářům. Dodal, že Rusko stále poskytuje humanitární pomoc, kterou povstalecké republiky potřebují.

Rostovský soud minulý měsíc poslal na pět let za mříže ruského občana Vjačeslava Zabalujeva za zprostředkování úplatků při předloňských dodávkách potravin v řádu tisíců tun ruským vojákům, kteří se podle verdiktu nacházejí "ve stálé službě" v povstaleckých republikách, upozornila ruská redakce BBC. Verdikt hodlají využít ukrajinští právníci v žalobě proti Rusku u mezinárodního soudu.

V rostovském rozsudku je i věta o řidičích, kteří s nasazením života dopravují potraviny na místo určení, přičemž z kamionů sundávají poznávací značky.

O rok dříve než Zabalujev byl odsouzen - ke 3,5 roku vězení - příjemce úplatků, vojenský lékař Georgij Gončarov, který měsíčně dostával 90.000 rublů (asi 27.000 Kč) za to, že jako hygienik dodávky schvaloval. Gončarov se přiznal a uzavřel dohodu s vyšetřovateli.

Text rozsudku mezitím zmizel z internetové stránky soudu, ale v médiích se dochovaly jeho kopie. Verdikt podle BBC umožňuje odhadnout počet ruských vojáků v Donbasu - jejich zásobování totiž vyžadovalo vypravit jednou za dva týdny kolonu více než sedmi desítek kamionů, přepravujících dohromady 1300 tun potravin za více než než 130 milionů rublů (asi 39 milionů Kč). Vojenská norma přitom počítá s 1,6 kilogramu potravin na vojáka a den, čili dané množství potravin by uživilo kontingent 58.000 vojáků, pokud by ovšem bylo určeno výhradně pro ně.

Experti odhadují, že ruské ministerstvo obrany nejspíše živí i povstalecké jednotky. Odhady počtu ruských vojáků v Donbasu, včetně vojenských instruktorů, sahají od tří tisícovek po 26.000.

Rusko od začátku konfliktu neustále popírá, že by vojensky podporovalo separatisty v Donbasu, a to i v případech, kdy důkazy - například zničené či ukořistěné zbraně ruské výroby - vypovídají o opaku. Sami povstalci v počáteční fázi bojů připouštěli, že jim pomáhají ruští dobrovolníci, včetně vojáků, kteří ale prý byli oficiálně na dovolené.

Ruští ochránci lidských práv informovali, že v bojích na východě Ukrajiny byly zabity stovky ruských vojáků. Několik ruských vojáků Ukrajinci zajali. Ukrajina obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinského území. Konflikt v Donbasu si od jara 2014 vyžádal podle odhadů více než 13.000 mrtvých.

Podle válečných reportérů pravidelné jednotky ruské armády zasáhly do bojů v Donbasu přinejmenším dvakrát - při ofenzivě v srpnu 2014, která vedla k obklíčení ukrajinských sil u Ilovajsku, a v únoru 2015 při dobývání Debalceva.

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Švédské úřady povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

03.06.2023 13:20 Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti…

Související:

Nejnovější