Podrobnosti razie v Německu byly známé předem, tvrdí poslankyně

Rozsáhlý středeční zátah německé policie proti krajně pravicovým extremistům, kteří podle vyšetřovatelů připravovali v Německu násilný převrat, vyvolává pochybnosti o dobré přípravě. Poslankyně za postkomunistickou Levici Martina Rennerová tvrdí, že o chystaných raziích měla informace s týdenním předstihem a že zná také média, která to věděla ještě o další týden dříve.

Německá policie

"Sama jsem o tom věděla od poloviny minulého týdne," řekla Rennerová v rozhovoru se zpravodajskou televizí n-tv. Poznamenala, že některá média měla informace o zátahu i s dvoutýdenním předstihem. "Známa byla jména obviněných, jejich adresy a plánovaný čas zátahu," řekla.

Plány razií sice nejvyšší státní zastupitelství označilo jako tajné, ale zároveň o nich byla informována řada lidí, což Rennerová považuje za nezodpovědné. "Neměly se o tom dozvědět žádné nepovolané třetí osoby, aby nebylo ohroženo vyšetřování. Utajení je ale složité, pokud jsou cílové osoby a časy předem známé. Existovalo tak riziko, že se měsíce plánovaná akce se nezdaří," uvedla.

Thomas Haldenwang, který vede Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), což je německá civilní kontrarozvědka, řekl, že extremisté byli sledováni od jara a že se zátahem se vyčkávalo na získání dostatku důkazů. "Německé bezpečnostní úřady měly ale situaci po celou dobu pod kontrolou," dodal.

Německá média nyní ale poukazují na to, že extremisté mohli být varováni. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová tvrdí, že všichni, kteří měli být dopadeni, skončili v rukách policie, takže žádné informace neunikly. Podle Rennerové se teprve ukáže, zda radikálové razii nečekali a zda kvůli tomu nějaké klíčové důkazy nezničili.

"Informace se předem rozšířily tak, že to působí jako nějaké PR akce," řekla s dodala, že boj proti terorismu musí být prováděn citlivě a nesmí se stát estrádou.

Na rozhovor Rennerové upozornil na twitteru i poslanec protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň, který je českého původu. Jednou ze zadržených byla i soudkyně a někdejší poslankyně Spolkového sněmu za AfD Birgit Malsacková-Winkemannová. Bystroň také napsal, že razie byla největším zneužitím moci v dějinách spolkové republiky a masivním zastrašováním celé opozice.

Řada německých politiků po zátahu hovořila o tom, že AfD je pro německou demokracii nebezpečná. To uvedli mimo jiné spolušéfka Zelených Ricarda Langová nebo durynský sociálnědemokratický ministr vnitra Georg Maier. Strana, která měla kvůli svým postojům řadu problémů s úřady a také tajnými službami, se tak dostává pod tlak. Vedení AfD sice vyšetřování plně podpořilo a radikální názory spiklenců odmítlo, přesto se uvnitř strany podle deníku Neue Zürcher Zeitung hovoří o politicky motivovaných raziích.

Po zátazích, které se odehrály nejen v Německu, ale také v Rakousku a Itálii, bylo obviněno 54 lidí. Skupina, kterou vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, se hlásila k hnutí Říšští občané, které neuznává legitimitu současné spolkové republiky.

Němci zadrželi tři teenagery, plánovali teroristický útok

12.04.2024 15:21 Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským…

Putin se opět vyjádřil k údajným ruským plánům útoku na jiné evropské země

12.04.2024 11:26 Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím…

Fico podpořil Ukrajinu na cestě do EU a odsoudil ruskou agresi

11.04.2024 21:50 Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z…

Rusové tvrdí, že na Ukrajině působily britské speciální síly

11.04.2024 15:39 Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že na Ukrajině působila britská speciální námořní…

Válka na Ukrajině: Ruské útoky ze vzduchu pokračují. Cílí se na energetiku

11.04.2024 11:44 Rusko v noci na čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu více než 40 raket a uskutečnilo 40 dronových útoků,…

Rusové získávají převahu nad Ukrajinou. Rozhodne americká pomoc Kyjevu

11.04.2024 10:12 Pokud Spojené státy brzy poskytnou Ukrajině podporu v podobě munice a zbraní, Rusko získá nad…

Evropští poslanci schválili reformu azylového systému EU

10.04.2024 20:01 Evropští poslanci dnes schválili reformu azylového systému Evropské unie. Po letech diskusí a sporů…

Rusko v noci pokračovalo s útoky na ukrajinskou energetiku

10.04.2024 15:27 Kyjev ve středu uvedl, že noční letecké útoky na jihu Ukrajiny poškodily několik zařízení určených…

Biden považuje Trumpa za hlavní hrozbu pro americkou demokracii

10.04.2024 09:34 Americký prezident Joe Biden označil svého předchůdce a vyzyvatele Donalda Trumpa za hlavní hrozbu…

Cameron v USA ocenil českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu

09.04.2024 21:38 Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických…

Související:

Nejnovější