Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, tvrdí lékař

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 29. června 2022 10:12
Sdílej:

Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, uvedl s ohledem na nárůst počtu nakažených přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. Podle něj je v ČR mírný nárůst počtu nakažených už několikátý týden v řadě, přičemž polovinu případů tvoří nové subvarianty viru. Husa dodal, že jsou až desetkrát nakažlivější. Odborníci doporučují lidem očkování proti covidu třetí i čtvrtou dávkou.

V ČR je v posledních dnech denní nárůst případů přes 1000, což je dvakrát více oproti minulému týdnu. Epidemie zrychluje od začátku června, poslední dny je ale nárůst výraznější. "Situace se začíná jevit jako vážná. Pokud se čísla nakažených zvedají už teď, pak dochází k letnímu vzestupu o dva měsíce dřív, než tomu bylo loni. Lze proto předpokládat, že podzimní vlna by se mohla objevit už v srpnu nebo začátkem září," uvedl Husa.

Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché se počty nakažených zvedají i v důsledku uvolnění všech epidemiologických opatření. "Opět se pořádají koncerty s velkou koncentrací lidí a další podobné kulturní nebo sportovní akce. Na nové případy bude mít efekt i cestování, lidé budou jezdit i do zemí, kde je výskyt infekčních variant vyšší," upozornila Plachá.

Polovina nových případů jsou podle ní subvarianty viru BA.4 a BA.5, které podle odborníků nezhoršují průběh onemocnění, ale zřejmě jsou odolnější vůči očkování a protilátkám navozeným předchozími onemocněními. "O subvariantách viru víme, že jsou virulentnější, udává se, že jsou až desetkrát nakažlivější, což je velice alarmují zpráva," řekl Husa.

Odborníci proto doporučují nejen třetí, ale i čtvrtou dávku očkování. "Stále platí, že očkování výrazně snižuje pravděpodobnost, že se nakažení dostanou s těžkým průběhem do nemocnice a na jednotky intenzivní péče. Už ve vlně, která byla vyvolaná mutací omikronu, bylo jasně vidět, že naprostá většina lidí, kteří k nám přichází, jsou lidé nedostatečně očkovaní, buď vůbec, nebo jen očkovaní dvěma dávkami," doplnil Husa.

Fakultní nemocnice Brno eviduje zatím jen nízký počet hospitalizovaných s covidem v jednotkách. "Situace je horší spíš na západě republiky, je proto možné očekávat zhoršení postupně v celé republice," dodala Plachá.

Stalo se
České celebrity
Felix Slováček po konci posledního rozloučení neudržel slzy. (15.4.2025)

Anna Slováčková (†29) se nedočkala. Felix Slováček jí jedno z přání nesplnil

V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.

České celebrity
Rytmus

Patrik "Rytmus" Vrbovský má jasno: Tohle synovi nedovolí

Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.

České celebrity
Tatiana Pauhofová a Vojtěch Vodochodský ve filmu Vlny.

Jiří Mádl to možná tušil. Na jeho Vlny se naladili i Slováci

Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku. 

České celebrity
Felix Slováček a Dagmar Patrasová dorazili na poslední rozloučení s dcerou. (15.4.2025)

Nelehké dny Felixe Slováčka. Bez prášků nezabere, pomáhá mu práce

Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.