Pohonné hmoty v Česku stále zlevňují, cena klesla o desítky haléřů

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 23. listopadu 2023 10:17
Sdílej:

Pohonné hmoty v posledních dnech nadále zlevňovaly, více poklesla cena nafty. Paliva jsou momentálně o dvě koruny na litr levnější než v říjnu. Pokles cen má navíc nadále pokračovat.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy klesla průměrná cena litru benzinu o 28 haléřů, nyní se tak v průměru prodává za 37,95 Kč za litr. Nafta zlevnila o 51 haléřů, její průměrná cena činí 38,20 Kč za litr.

Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.

Kovanda odhaduje, že zlevňování bude pokračovat i v příštích sedmi dnech, a to v rozsahu kolem 20 haléřů na litr v případě benzinu a 40 haléřů v případě nafty. "Čerpadláři a další články dodavatelského řetězce ale budou puzeni snižování konečných cen brzdit a navyšovat si marže," uvedl.

Cena ropy Brent se stále pohybuje kolem úrovně 80 dolarů za barel, neboť kartel OPEC a další klíčoví těžaři v čele s Ruskem nejsou s to adekvátně reagovat na zhoršení podmínek poptávky po ropě. Summit kartelu OPEC musel být včera od čtyři dny odložen na 30. listopadu, neboť stále nepanuje shoda členských zemí na tom, kolik by v příštím roce měly těžit africké země Nigerie a Angola. Tyto státy mají problém smířit se s nižšími těžební kvótami, na než tlačí zejména Saúdská Arábie.

Trhy berou odložení summitu jako závažný signál, že sama Saúdská Arábie by nakonec nemusela svoji vlastní těžbu v příštím roce omezit tolik, aby to výrazněji cenu ropy navýšilo. Pokud by se totiž zmíněné africké země nepřipojily ke škrtům v těžbě, sám Rijád k nim bude méně svolný v obavě ze ztráty části tržního podílu.

Poklesu cen nahrává i zpevňování koruny vůči dolaru. Česká měna v listopadu posílila vůči americké o zhruba 4 procenta a je nyní nejsilnější vůči dolaru od začátku letošního září.

Témata:
Stalo se
Sport
Hokej, ilustrační foto

Nová kapitola českého hokeje. Rulík skončí jako trenér reprezentace

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se v úterý, tedy v den, kdy měl kouč hokejového národního týmu Radim Rulík dle prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika definitivně přijít s rozhodnutím o své budoucnosti v reprezentaci, nakonec potvrdilo. Rulík na společné úterní tiskové konferenci s Hadamczikem oznámil, že po této sezóně u hokejové reprezentace skutečně skončí. Již se také potvrdilo, že od příští sezóny společně se svými dosavadními dvěma asistenty z reprezentace Markem Židlickým a Ondřejem Pavelcem bude nově trénovat extraligové Kladno.

Světové celebrity
Princ Andrew

Andrew nebyl jediný. S Epsteinem udržovala kontakt i exmanželka bývalého prince

Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel. 

České celebrity
Pavel Trávníček

Pavel Trávníček odhalil, jak na tom je. Lékař ho ubezpečil, že je to dobré

Pavel Trávníček v poslední době řeší především svůj zdravotní stav. Fanoušky před časem vyděsily jeho problémy se srdcem. Známý herec otevřeně přiznal, že zásadní orgán mu moc dobře nefunguje. Odhalila to lékařská vyšetření. 

Domácí
Petr Pavel

Pavel nemá jet na summit NATO. Babiš se tam chystá s Macinkou

Prezident Petr Pavel zřejmě nebude reprezentovat Česko na červencovém summitu NATO v Turecku. Premiér Andrej Babiš (ANO) se na důležité alianční jednaní chystá s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), řekl to České televizi.