Státní pohřeb britské panovnice Alžběty II. bude v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství. Oznámil to dnes královský palác. Předtím bude rakev se zesnulou královnou čtyři dny vystavena ve Westminsterském sále v budově parlamentu.
Královna zemřela ve čtvrtek na zámku Balmoral ve Skotsku. Rakev s tělem v neděli zamíří do Edinburghu, v pondělí bude převezena do tamní katedrály. Smutečního průvodu se zúčastní i král Karel III. s manželkou. Teprve poté bude rakev v úterý letecky přepravena do Londýna.
Velká část britské královské rodiny zůstává na zámku Balmoral ve Skotsku, kde ve čtvrtek zemřela panovnice Alžběta II. Její tři mladší děti - princové Andrew a Edward a princezna Anne - dnes společně s rodinami poprvé opustily brány letního sídla a vyrazily na soukromou bohoslužbu do blízkého kostela, uvedl server BBC News. Po návratu si prohlédli vzkazy a květiny, které jako projev smutku a soustrasti na místo nosí tisíce lidí.
Z Balmoralu odjeli do Londýna pouze nový král Karel III., jeho manželka Camilla a starší syn, princ William. Všichni se dnes zúčastnili slavnostního zasedání Nástupnické rady ve Svatojakubském paláci, kde byl Karel oficiálně prohlášen králem.
Na krátkou mši v kostele v Crathie Kirk nedaleko Balmoralu vyrazila princezna Anne s manželem Timem Laurencem a dětmi Zarou Tindallovou a Petrem Phillipsem. Prince Andrewa doprovázely dcery, princezny Beatrice a Eugenie, princ Edward jel v doprovodu manželky Sophie a dcery Louisy. Britská média zaznamenala, že rodina po návratu z kostela prodlela před branami Balmoralu, kde se hromadí květiny a vzkazy. Kytici mezi ně přidala i princezna Eugenie.
Británie po úmrtí královny drží desetidenní smutek. Rakev s tělem zesnulé panovnice opustí Balmoral v neděli a přesune se do paláce Holyroodhouse v Edinburghu, který je oficiálním sídlem britského panovníka ve Skotsku. V pondělí procesí s rakví zamíří do katedrály svatého Jiljí (St. Giles), kde setrvá 24 hodin a kde se bude moci veřejnost s královnou rozloučit. V úterý 13. května bude rakev přepravena do Londýna, kde bude nesena ve smutečním průvodu z Buckinghamského paláce do sídla parlamentu. Ve Westminsterském sále bude rakev vystavena čtyři dny, stráž u ní budou držet i členové královské rodiny.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.