Pojišťovny zatím evidují kvůli silnému větru, který zasáhl v noci na čtvrtek Česko, několik tisíc škod za více než 100 milionů korun. V dalších dnech ale čekají nárůst hlášených škod, například od lidí, kteří pojedou o víkendu zkontrolovat stav svých chat a chalup. Nejčastěji zatím mají pojišťovny nahlášené poškození střech nebo automobilů po pádu větví nebo stromů. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven oslovených ČTK.
Generali Česká pojišťovna eviduje aktuálně 1500 škod za zhruba 40 milionů korun. "Očekáváme, že absolutní číslo by mohlo za včerejší den růst zhruba ke 2500 škodám.Vzhledem k předpovědi počasí na víkend se pak počet škod podle našich predikcí může až zdvojnásobit," uvedl dnes mluvčí pojišťovny Jan Marek. Typově jde podle něj o škody spíše menšího rozsahu, které se ponejvíce týkají poškození střešních krytin, střešních konstrukcí, výjimkou nejsou ani poškozená okna a fasády domů. "Zatím nejvíce škod hlásí klienti ze Středočeského kraje (361), dále pak Královéhradeckého (195) a Jihočeského (137). Zasaženy jsou ale všechny kraje," dodal.
Pojišťovna Kooperativa zatím eviduje z poslední vichřice 650 škod za 17 milionů Kč. "Nejvíce škod nám klienti nahlásili ze Středočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje. Jedná se hlavně o škody na nemovitostech našich klientů, tedy poškozené střechy, pergoly a podobně. Evidujeme také 65 poškozených automobilů, většinou po pádu polámaných větví nebo stromů," uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Očekává, že další škody budou klienti hlásit i po víkendu.
"V souvislosti s extrémními povětrnostními podmínkami a lokálními záplavami v uplynulých dnech registrujeme už přibližně 600 škod s tím, že celkový počet škod v souvislosti s touto živelnou událostí odhadujeme na 1500 v celkovém objemu přibližně 50 milionů korun. Tato čísla budeme v příštích dnech zpřesňovat," uvedl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Nejčastěji jde podle něj o poškození střech, poničený majetek pádem větví a stromů, vytopené sklepy. "V souvislosti s častými výpadky proudu během těchto živelných událostí zaznamenáváme v hlášeních i zvýšený počet škod z přepětí," dodal.
Pojišťovna Uniqa zatím eviduje 130 škod za zhruba 16 milionů korun. "Největší škoda má hodnotu přes milion korun, jde o poničený podnikatelský objekt na Plzeňsku. Škody jsou ale rozložené po celé republice. "Lze předpokládat další nárůst škod dnes i začátkem příštího týdne, kdy lidé pojedou kontrolovat své rekreační objekty," uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.
Allianz pojišťovna zatím zaregistrovala 262 škod za zhruba 8,2 milionu korun a Slavia pojišťovna eviduje 20 škod za přibližně milion korun.
Silný vítr zasáhl většinu území Česka v noci na čtvrtek. V nižších polohách měl ráno většinou rychlost do 90 kilometrů v hodině, na Sněžce meteorologové naměřili náraz o rychlosti 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude vítr postupně slábnout, nicméně dnes večer opět zesílí a silně foukat bude minimálně do sobotního večera. Upozornění před silným větrem na tyto dny vydali meteorologové ale s nízkým stupněm nebezpečí.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.