Pojišťovny nebudou od dubna části laboratoří platit testování na koronavirus

Některá testovací místa na covid-19 od dubna zkracují provozní dobu. Kromě menšího zájmu o testování jsou důvodem také úpravy úhrad ze strany zdravotních pojišťoven. Podle organizačního opatření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nemají odběrová centra nařízenou provozní dobu, ale mohou si ji upravit podle potřeby.

Covid-19, ilustrační fotografie.

Zdravotní pojišťovny také dál nebudou platit PCR testy laboratořím, se kterými ještě před epidemií covidu-19 neměly smlouvy. Mluvčí VZP Viktorie Plívová dnes na dotaz ČTK odpověděla, že půjde asi o desetinu míst. Povolení testovat mělo dosud podle Státního zdravotního ústavu více než 150 laboratoří.

"S ohledem na zklidnění epidemické situace se VZP ČR s Ministerstvem zdravotnictví ČR dohodla na ukončení proplácení PCR testů prováděných dodavateli, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou," uvedla.

Pacienti podle ní změny nepocítí, protože síť laboratoří a odběrových center zůstává dostatečně hustá a je připravená i na případný opětovný výrazný nárůst potřeby PCR testování. Lidé stále mají z veřejného zdravotního pojištění hrazené PCR testy k diagnostikování covidu-19 nařízené lékařem nebo hygienou a navíc jeden měsíčně na vlastní žádost.

V době nejvyšší potřeby testování ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s tím, aby se z veřejného zdravotního pojištění platilo i laboratořím a odběrovým místům, která v té době smlouvu na PCR testování neměly. Povolení testovat mělo dosud více než 150 laboratoří. Vznikala tak i odběrová místa mimo zdravotnická zařízení, například v různých kontejnerech na parkovištích obchodních domů. K dnešnímu ministerstvo zdravotnictví eviduje 486 testovacích míst.

"Kapacity laboratoří i odběrových míst bylo žádoucí nastavit na maximum, zejména v době kulminující pandemie, kdy se přistoupilo k nestandardnímu řešení a začalo se s proplácením testování právě i těm subjektům, které s VZP neměly smlouvu," dodala Plívová. Pojišťovna je podle ní připravená smlouvu s novým poskytovatelem uzavřít, pokud by někde vznikl lokální problém.

Epidemie koronaviru v současné době stagnuje, v některých regionech mírně klesá. Od začátku března je v pracovních dnech ale stále pozitivně testováno více než 9000 lidí. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve středu řekl, že reálné počty nově nakažených jsou dvakrát až třikrát vyšší. V současné době se v pracovní dny testuje metodou PCR vyhodnocenou v laboratoři zhruba 20.000 až 25.000 vzorků, v době nejvyššího náporu na testování jich bylo i více než 110.000.

Opatřením pojišťovna také do konce března nařizovala, jakou provozní dobu mají odběrová místa mít. Fakultní nemocnice je musely mít v provozu nejméně osm hodin denně každý den v týdnu, nemocnice s urgentním příjmem alespoň pět dní v týdnu a ostatní odběrová místa alespoň tři dny v týdnu.

Některé nemocnice už na tyto změny zareagovaly. Například pražská Nemocnice Na Františku na facebooku informovala, že provoz odběrového centra k dnešnímu dni ukončuje. Podobně zavře také očkovací centrum. "Důvodem k uzavření obou center je již delší dobu trvající nízký zájem veřejnosti o očkování a odběry, přičemž očkovacích i testovacích kapacit je v hlavním městě stále dostatek," uvedla nemocnice.

Provozní dobu upravila podle informací na facebooku také Všeobecná fakultní nemocnice, nově bude testovací místo otevřeno jen do 15:30. V posledních týdnech některé pražské fakultní nemocnice stěhovaly očkovací místa proti covidu-19 do menších prostor a ty dosavadní využívají pro takzvané UA pointy, tedy nízkoprahové ambulance pro akutní péči o uprchlíky z Ukrajiny. Na místě dřívějšího očkovacího centra vznikl UA point například ve Fakultní nemocnici v Motole nebo Thomayerově fakultní nemocnici.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější