Zdravotní pojišťovny zaplatí za testování na covid-19 za letošní leden a část února téměř 3,5 miliardy korun. To je 38 procent toho, co činily náklady na testování za celý loňský rok. Pojišťovny jsou pro to, aby se s výjimkou testů nařízených lékařem testování z veřejného zdravotního pojištění neproplácelo.
Tyto vysoké výdaje si kvůli úsporným opatřením nemohou dovolit. V tiskové zprávě to uvedl Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který se stará o 4,7 milionu pojištěnců.
Svaz uvedl, že v prvním roce epidemie covidu pojišťovny za testování vydaly 2,8 miliardy korun. Loňské testování bude stát 9,2 miliardy korun, přičemž 7,2 miliardy už pojišťovny uhradily a dalších 1,99 miliardy ještě musí doplatit. Letos tvoří hlavní náklady plošné antigenní testování u zaměstnavatelů, které minulý týden skončilo, a preventivní PCR testy, kterých mají očkovaní lidé a děti zdarma až pět měsíčně.
Pojišťovny připomněly, že testování stojí násobně víc než očkování. Na očkování plánují pojišťovny letos výdaje 2,1 miliardy korun. Za loňský rok zaplatí za vakcinaci 3,6 miliardy korun.
"Z našeho pohledu by mělo veřejné zdravotní pojištění krýt vždy nejdostupnější účinné řešení. A tím je v současnosti jednoznačně očkování, byť samozřejmě neochrání stoprocentně. Testování by dle našeho názoru propláceno být nemělo, s výjimkou odůvodněných případů, o kterých rozhodne ošetřující lékař. Dopad proplácení testů na rozpočet je mimořádně vysoký, i když se neprovádí plošně," řekl Martin Balada, výkonný ředitel svazu.
Zástupci ministerstva zdravotnictví už avizovali, že proplácení preventivních PCR testů od 1. března skončí. Bezplatné by zůstaly jen testy na základě žádanky od lékaře či hygienické stanice. Svaz pojišťoven to podporuje, podle něj se jedná o rozumný krok. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) ale minulý týden uvedl, že bude s pojišťovnami jednat o hrazení jednoho preventivního PCR testu měsíčně.
Zdravotní pojišťovny letos zřejmě téměř vyčerpají své rezervy. Rozpočty pojišťoven, takzvané zdravotně-pojistné plány, počítaly s navýšením platby za státní pojištěnce od ledna o 200 korun na zhruba 1967 korun, jak to schválila minulá vláda. To mělo do systému veřejného zdravotního pojištění přinést asi 14 miliard korun. Současná vláda ale nedávno rozhodla, že platby zmrazí na loňské úrovni. Deficit zdravotního pojištění se tak zvýší. Před zmrazením plateb se očekávalo, že systém bude letos hospodařit se schodkem 9,5 miliardy korun. Příjmy měly vzrůst o 6,3 procenta na 431,2 miliardy korun a výdaje o 4,6 procenta na 440,7 miliardy korun.
Helena Vondráčková a její manžel řeší poměrně neobvyklou věc. V Praze dostali pokutu za parkování, o které tvrdí, že s ní nemají nic společného. Peníze proto vymáhají u lidí, kteří za ni mají být zodpovědní. Nejde to ale úplně podle představ.
Velké pátrání probíhalo od pátečního rána na Zlínsku. Pohřešovaný byl sedmnáctiletý chlapec, jehož policisté a další lidé hledali v okolí Lukovečku. Do akce se zapojili strážci zákona na koních či se služebními psy. Odpoledne se hledaného mladíka podařilo najít.
Karel Gott se toho nedožil, ale v rodné Plzni po slavném zpěvákovi více než šest let po jeho smrti pojmenovali náměstí. Zpráva se pochopitelně rozkřikla i za hranice města a dostala se i k některým jeho kolegům z hudební scény.
Monika Binias už nám mnohokrát dokázala, že neváhá naložit své dceři, protože vztahy mezi nimi opravdu nejsou ideální. Ornella Koktová dokonce otevřela toto téma v jednom pořadu. Co tomu říká její kontroverzní matka?
Největším tématem v českém šoubyznyse i hudebním průmyslu je momentálně začátek sólové pěvecké kariéry Charlotte Gottové. Názor na její první píseň si uděláme až příští týden, ale někteří lidé se k nástupu dcery Karla Gotta vyjadřují už nyní.
Dara Rolins nedávno vyhlásila uměleckou pauzu, protože se potřebuje soustředit na jiný projekt. Proto mohlo fanoušky překvapit oznámení, které se v uplynulých dnech objevilo na sociálních sítích. Slovenská zpěvačka se podle něj má představit na pódiu.
Charlotte Gottová stále ještě nevydala ani první sólovou písničku a už čelí kritice. Schytala to již za úpravu příjmení do světového formátu. Výhrady se objevily i ke žhavým fotkám, které nafotila pro jeden známý časopis. Zároveň však oceňují její odvahu i slavní lidé.
Mohlo vám to uniknout, ale Sandra Pogodová už se v poslední době nevěnuje herectví tak intenzivně, jak tomu bývalo v minulosti. Logicky se tak nabízí otázka, co vlastně teď dělá. Herečka neměla problém to prozradit.
Agáta Hanychová nedávno udělala kšeft některé z klinik, které se věnují estetické medicíně. Dcera herečky Veroniky Žilkové se za to nijak nestydí, proto o všem otevřeně promluvila a jednotlivé zákroky zhodnotila.
Předpovědím počasí momentálně dominuje změna, která se očekává uprostřed nadcházejícího dubnového víkendu. Zařídí ji studená fronta. Experti upozorňují, že pocitově bude v neděli ještě chladněji, než má ukazovat teploměr.
Ornella Koktová i nadále dráždí Agátu Hanychovou dalšími vyjádřeními o okolnostech jejich nedávného rozchodu, kdy skončil úspěšný společný podcast. Co prozradila tentokrát?
Letos se StarDance ještě nepochybně objeví na obrazovkách České televize, ale pokračování show ve veřejnoprávním vysílání není zaručeno. Mohou za to i slova ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé), který se nechal slyšet, že podobný pořad do ČT nepatří, i když pochází z britské BBC. Co současné diskuzi říká Marek Eben?