Slovensko podle prezidentky Zuzany Čaputové žije v době, kdy je oslabována důvěra veřejnosti ve stát. Pokud se nepodaří tuto situaci zvrátit, je důvod se obávat o podobu demokracie a další vývoj společnosti, prohlásila dnes Čaputová před poslanci sněmovny, před kterými vystoupila se zprávou o stavu země. Menšinový kabinet premiéra Eduarda Hegera vybídla ke změně stylu vládnutí nebo k vypsání nových parlamentních voleb.
Upozornila na dopady zdražování a podle ní prvotní nedostatečnou pomoc státu v této záležitosti.
"Pokud demokracii nebudeme chránit, může se nám stát, že budeme poslední generací, která ji zažije," řekla prezidentka.
Čaputová kritizovala vládní koalici za způsob, jakým vládne. "Vláda má objektivně kvůli krizím těžkou situaci. Za nebezpečné ovšem považuji, že mnoho z nich vede způsobem, který do posledních okamžiků dělá z krize drama. Takto to dále na Slovensku nemůže jít, aniž byly zničené zbytky důvěry veřejnosti a soudržnosti naší společnosti," řekla prezidentka.
Dodala, že když vláda tento vývoj nedokáže zvrátit, hrozí zemí vážná krize demokracie. V takovém případě bude podle ní lepší umožnit občanům nově vybrat volené zástupce. Vládu současně ocenila za některé schválené či zahájené reformy.
Slovenská vládní koalice přišla o většinu ve sněmovně poté, co kvůli napjatým vztahům s ministrem financí a šéfem nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igorem Matovičem letos v září odešli ministři za liberální stranu Svoboda a Solidarita.
Čaputová ve své už třetí zprávě o stavu země varovala, že na Slovensku roste počet lidí, kteří čelí riziku chudoby. Podle ní za začátku pomoc v porovnání s okolními zeměmi přicházela pozdě a v relativně nižších částkách. Dodala, že mnoho těch, kdo kvůli zdražování nejvíce strádají, nedostává pomoc v potřebné míře.
"Pokud se společnost chudá, tak je nesoudržná a frustrovaná. Roste v ní nespokojenost a zvyšuje se sociální napětí, co nakonec může vyústit v destabilizaci a postupnou radikalizaci společnosti," uvedla Čaputová.
Podle ní Slovensko čelí hybridní válce, jejímž cílem je oslabit slovenské instituce, podkopat důvěru v demokracii a dostat zemi znovu pod ruskou sféru vlivu. Moskvu Čaputová kritizovala za rozpoutání války na Ukrajině. Případně nastolený mír podle ní vydrží jen v případě, že bude respektována suverenita a územní celistvost států a také jejich právo vybrat si vlastní směřování.
Kritizovala také opoziční sociální demokraty (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, že podle ní vystupují současně v pozicích advokátů, svědků i obviněných a své vlastní obavy označují za ohrožení demokracie. Čaputová v projevu také připomněla, že se soudy začaly zabývat případy, kdy v minulosti řada veřejných činitelů zneužívala své funkce a páchala trestnou činnost.
Slovenská policie po volbách v roce 2020 obvinila v různých kauzách několika desítek někdejších vysokých úředníků, představitelů institucí či justice z doby vládnutí Ficovy strany.
Umělci si často přivydělávají i v důchodu, ale najdou se i tací, kteří po dovršení penzijního věku pracovat přestanou. S režisérským řemeslem takhle skončil Zdeněk Troška, tvůrce úspěšných komedií či pohádek, který se jako senior neváhá podělit o své názory na to, co se mu nelíbí.
Další dramatický vývoj nabírá po téměř měsíci od sdělení obvinění případ matky podezřelé z vraždy novorozence na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Policisté dnes oznámili, že našli další ostatky novorozence.
Generální tajemník NATO varuje, že Severní Korea dostává od Ruska jaderné technologie, což ukazuje na rostoucí spolupráci mezi oběma zeměmi. V posledních měsících navíc KLDR vyslala tisíce vojáků do Ruska, aby bojovali na jeho straně ve válce na Ukrajině.
Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.
Jsou ženy, které jsou toho názoru, že je třeba držet při sobě. I Dara Rolins si myslela, že existuje jistá sounáležitost. Jenže jedna zkušenost z letošního roku ji přinutila změnit názor.
Ruská provokace v Baltském moři vyvolala ostrou reakci Německa. Ministryně zahraničí Annalena Baerbock nařídila posílit dohled poté, co ruská loď zaútočila na vrtulník Bundeswehru během mise.
Nepřekonatelných 42 Zlatých a Českých slavíků získal Karel Gott během své úctyhodné kariéry, která skončila jeho smrtí v říjnu 2019. Tehdy se také uvolnil trůn v anketě popularity. Prázdné místo pevně zaujal Marek Ztracený, který triumfoval i letos.
V dnešním hektickém životním stylu může být těžké najít čas na pravidelný pohyb. Nová studie však ukazuje, že i malá změna v úrovni aktivity může mít obrovský vliv na naše zdraví a životní délku. Podle výzkumu zveřejněného v British Journal of Sports Medicine může zvýšení úrovně fyzické aktivity na úroveň nejaktivnější čtvrtiny americké populace prodloužit život o nejméně 5 let, uvedl server CNN.